Papartis ‒ tik Joninių nakties stebuklas?

Birželio 24, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+10
Papartis ‒ tik Joninių nakties stebuklas?

Joninės – viena gražiausių vasaros švenčių Lietuvoje, apipinta mistinėmis istorijomis. Viena jų – paparčio žiedo ieškojimas. Legenda apie papartį skatina žmones būti drąsiais, ryžtingais ir ištvermingais, nes tik pasižymint tokiomis savybėmis galima rasti paparčio žiedą. O jį atradęs žmogus apdovanojamas visažinystės galia. Gražioje legendoje pasakojama apie ypatingas galias, o liaudies medicinoje papartis vertinamas dėl kitų savybių. Žiniomis apie papartį sutiko pasidalinti vaistininkas-žolininkas Marius Lasinskas. 

Lietuvoje randama net keliolika paparčio rūšių, kurios labai panašios, tad neįgudusiai akiai jas itin sunku atskirti. Taigi, prieš iškeliaujant rinkti paparčių, pirmiausia reikėtų pasidomėti skirtingomis augalo rūšimis, o atkeliavus į vietą ‒ neskubėti ir būti atidiems. Svarbu nepamiršti, kad kai kurios paparčio rūšys itin nuodingos. 

Kelminis papartis 

Šios rūšies paparčiai vieni dažniausių Lietuvoje. Kelminis papartis priklauso papartinių šeimai. Jis dar vadinamas skydelpaparčiu ir patinpaparčiu. Šis papartis auga ne tik Europoje, bet ir Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje kelminis papartis aptinkamas įvairių tipų miškuose, krūmynuose, pamiškėse, sausose ir apydrėgnėse vietose. 

Svarbiausios kelminį papartį sudarančios cheminės medžiagos: 

 • florogliucino dariniai (filiksano rūgštis, flavaspidinė rūgštis, aspidinolis, albaspidinas);
 • eterinis aliejus;
 • flavonoidai;
 • riebalinis aliejus;
 • rauginės medžiagos;
 • kartumynai;
 • krakmolas.

Gydomosios kelminio paparčio savybės 

Tirštas kelminio paparčio šakniastiebių ekstraktas anksčiau medicinoje buvo vartojamas kirmėlėms varyti. Augalo veikliosios medžiagos ‒ filiksano rūgštis ir filmaronas ‒ organizme skyla ir susidaro medžiagos, paralyžiuojančios kaspinuočių raumenis. Kirmėlės žūva ir iš organizmo pasišalina su išmatomis. Šis būdas kirmėlėms varyti medicinoje nebenaudojamas. 

Nuo senų laikų žinota, kad papartis gali padėti kraujuojant dantenoms, todėl kelminio paparčio šakniastiebių nuoviru buvo skalaujamos dantenos. Kelminis papartis taip pat naudojamas norint atsikratyti druskų nuosėdų sukeltų ligų: 

 • podagros,
 • sąnarių reumato,
 • artrito. 

Tereikia šviežiais paparčio lapais prikimšti čiužinius ir ant jų miegoti. Gulėjimas ant tokių čiužinių mažina skausmą. O šakniastiebių nuoviro vonelės gali pagelbėti, geliant kojoms ir pasireiškiant mėšlungiui. 

Marius Lasinskas, vaistininkas-žolininkasKaip rinkti ir paruošti naudojimui kelminį papartį? 

Pasak vaistininko-žolininko Mariaus Lasinsko, farmakognostinė paparčio žaliava – šakniastiebiai. Juos reikia kasti rudenį arba anksti pavasarį, prieš išsiskleidžiant lapams. Pirmiausia nuo augalo šakniastiebių nuvalomos žemės, pašalinamos lapų liekanos ir apmirusios augalo dalys, tuomet šakniastiebiai supjaustomi ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovyklėje ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių Celsijaus temperatūroje.

Išdžiovinti šakniastiebiai turi būti tamsiai rudi, silpno kvapo, saldoko, burną sutraukiančio skonio. Džiovinti paparčio šakniastiebiai tinkami vartoti vienus metus. 

Stambialapis šakys (šakotasis papartis) 

Tai dar viena dažnai Lietuvoje pasitaikanti paparčio rūšis. Šis papartis priklauso denstetijinių šeimai. Farmakognostinė šios rūšies paparčių žaliava – šakniastiebiai ir žolė. 

Skaityti kitą puslapį »
1 2
+10
 • Reumatas
 • Podagra
 • Reumatoidinis artritas
 • Vaistažolės
 • Vaistažolių rinkimas
 • Dantenų kraujavimas
 • Papartis (vyriškas) šakniastiebiai
 • Vaistinės
 • Artritas
 • Mėšlungis

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11
Medaus kaukės ir jų nauda odai. Išbandėme!
Medaus kaukės ir jų nauda odai. Išbandėme! Ko gero, visi, besidomintys sveika gyvensena, ne kartą yra girdėję apie medaus naudą žmogaus organizmui: tai natūralus produktas, kuris stiprina imunitetą, padeda įveikti peršalimą ar gerklės skausmą, taip pat yra puiki alternatyva rafinuotam cukrui. Meduje gausu organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: geležies, kalio... 6 +34 / -1 +33
Graži oda: 6 grožio procedūros naudojant sodą
Graži oda: 6 grožio procedūros naudojant sodą Daugelis namuose turi sodos – ši medžiaga garsėja stipriomis savybėmis ir įvairiais naudojimo būdais. Vis dėlto mažai kas žino, kad soda neįtikėtinai veiksminga ir naudinga odos priežiūrai. +29 / -3 +26
Klevų ir beržų sula – sveikatos šaltinis. Sulos receptai
Klevų ir beržų sula – sveikatos šaltinis. Sulos receptai Kovo–balandžio mėnesiais jau galima bandyti tekinti beržų ir klevų sulą. Sula – tai maistinių medžiagų, sukauptų medžių šaknyse, tirpalas, kuris pavasarį kamienu perduodamas į medžio šakas pumpurams brandinti. Todėl jos sezonas nėra ilgas ir baigiasi pirmiesiems pumpurams išsprogus. Tad pats metas mėgautis ne tik... +26 / -4 +22
Pavasaris. Kaip gauti energijos iš gamtos?
Pavasaris. Kaip gauti energijos iš gamtos? Pavasaris - daugeliui ilgai lauktas metų laikas, kai gamta bunda iš miego. Taip pat bunda ir žmogaus organizmas, išsiilgęs šilumos ir saulėtojo vitamino D. Daugelio savijauta pavasarinė: padidėjęs nuovargis, jautrumas, dirglumas, kritęs atsparumas peršalimo ligoms, silpnumas, mieguistumas, galvos skausmai, apetito stoka, papilkėjęs... +14 / 0 +14
Taukmedžio sviestas – gamtos dovana iš Afrikos
Taukmedžio sviestas – gamtos dovana iš Afrikos Taukmedžio sviestas – natūrali priemonė, tinkanti ne tik veido ir kūno odos, bet ir plaukų priežiūrai. Taukmedžio sviesto ekstraktas vertinamas ir kaip medžiaga, gydanti išbėrimus, egzemas, nudegimus nuo saulės, vabzdžių įkandimus etc. Dažnai manoma, kad taukmedžio sviestas labiau tinkamas naudoti žiemą. Įrodysime, kad ši... +7 / -2 +5