Dantų pasta svarbi kiekvieną dieną

Vasario 01, 2020 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Kai kurie žmonės labai kruopščiai tyrinėja veido kremų, vitaminų ir plaukų balzamų sudėtis, tačiau dantų pastos pasirinkimui tiek dėmesio neskiria. Vienas kitas prieš įsidėdamas dantų pastą į pirkinių krepšelį pasidomi, kokia jos paskirtis. Dantų pastų pasirinkimas parduotuvėse ir vaistinėse yra milžiniškas, todėl verta žinoti, kokiais kriterijais reikėtų remtis. Teisingas pasirinkimas labai svarbus, nes juk tai kasdien naudojama priemonė, kuri turi išpildyti visus poreikius. 

 

Dantų pasta turi atlikti savo pagrindines funkcijas ir išpildyti vartotojo lūkesčius

Pati svarbiausia dantų pastos funkcija yra švelnus dantų, dantenų, liežuvio ir visos burnos ertmės valymas. Dantų pasta turi padėti apsaugoti dantis ir dantenas nuo to, kas jiems gali pakenkti. Labai svarbu, ko vartotojas tikisi iš dantų pastos. Galbūt ji turėtų papildomai mažinti dantų jautrumą, gerinti jų išvaizdą (balinti ar suteikti spindesio), padėti stabdyti dantenų kraujavimą (parodontozės simptomus), gerinti burnos kvapą. Renkantis dantų pastą labai svarbus vartotojo amžius bei dantų, dantenų ir visos burnos ertmės būklė (ar pasireiškia dantų jautrumas, ar sergama burnos ertmės ligomis, ar yra protezų, ar greitai susidaro dantų akmenys ir panašiai). 

 

Iš ko pagamintos dantų pastos?

Dauguma dantų pastų pagamintos iš panašių sudedamųjų dalių. Jas sudaro vanduo, abrazyvinės (šveičiamosios) medžiagos, putojimą sukeliančios medžiagos (jų nededama į neputojančias dantų pastas). Taip pat yra buferinių medžiagų (jos palaiko gaminio pH), drėkinamųjų medžiagų, neleidžiančių dantų pastai sudžiūti (tai gali būti paprasčiausias glicerolis). Dantų pastos išvaizda, skonis, kvapas ir papildomos funkcijos labai priklauso nuo kitų sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, saldiklių, dažiklių, kvapiųjų ir skonį suteikiančių medžiagų bei antibakterinių, balinamąjį efektą suteikiančių, sutraukiamąjį poveikį turinčių ar drėkinančių medžiagų. 

 

Kas yra abrazyvas ir putokšlis?

Abrazyvinė (šveičiamoji) medžiaga arba abrazyvas skirtas mechaniškai valyti dantis. Dažniausiai šią dantų poliravimo funkciją atlieka kalcio karbonatas ar specialiai paruoštas kvarcas. Abrazyvo sudėtyje gali ir nebūti. Tuomet dantų pasta būna gelio pavidalo (ypatingai tokias dantų pastas mėgsta vaikai). Kita į daugumos dantų pastų sudėtį įeinanti sudedamoji dalis yra putojanti medžiaga arba putokšlis – jis padeda pašalinti organinės kilmės apnašas. Tai dažniausiai sulfatų grupės junginiai, vadinami paviršiaus aktyviomis medžiagomis – dėl jų dantų pasta putoja. Sudėtyje šio ploviklio (detergento) gali ir nebūti (kai kuriems žmonėms putojančios dantų pastos sukelia pykinimą, ypatingai ši problema kankina nėščias moteris pirmaisiais nėštumo mėnesiais). Kai kuriose šalyse uždrausta dantų pastose naudoti putojančias medžiagas, nes abejojama jų naudos ir rizikos santykiu. Abrazyvas, putokšlis ir dantų pastos konsistenciją sudarančios medžiagos yra pagrindinės klasikinių (higieninių) dantų pastų sudėtinės dalys. Tokios dantų pastos nepasižymi profilaktinėmis ar gydomosiomis savybėmis, atlieka tik mechaninę valymo funkciją ir neapsaugo nuo ėduonies. 

"Kai kuriose šalyse uždrausta dantų pastose naudoti putojančias medžiagas, nes abejojama jų naudos ir rizikos santykiu. Abrazyvas, putokšlis ir dantų pastos konsistenciją sudarančios medžiagos yra pagrindinės klasikinių (higieninių) dantų pastų sudėtinės dalys. Tokios dantų pastos nepasižymi profilaktinėmis ar gydomosiomis savybėmis, atlieka tik mechaninę valymo funkciją ir neapsaugo nuo ėduonies."

Šiek tiek apie profilaktines ir gydomąsias dantų pastas

Profilaktinės dantų pastos vartojamos norint apsaugoti dantis nuo ėduonies. Dėl to dantų pastų sudėtyje dažnai galima rasti fluoro junginių. Populiariausias jų – natrio fluoridas.  Fluoro druskos ir kiti fluoro junginiai turi savybę patekti į gilesnius danties audinius ir apsaugoti jį nuo kenksmingų aplinkos faktorių. Fluoras labai svarbus kaulinio audinio mineralizacijai, todėl tam tikri saugūs kiekiai yra būtini kiekvienam vartotojui. Tikslus fluoro kiekis būna nurodytas ant dantų pastos pakuotės.

Būna dantų jautrumą mažinančių, antikariozinių (mažinančių dantų ėduonies riziką), balinančių ir antibakterinių dantų pastų. Kai kurios slopina kietųjų apnašų (akmenų susidarymą). Renkantis dantų pastą būtina įsigilinti į jos funkcijas ir sudėtį. 

 

Geriausias patarėjas – odontologas

Jeigu yra tam tikrų burnos ertmės problemų, geriausia dantų pastą rinktis pasitarus su savo odontologu. Jis nurodys, kokia gydomoji dantų pasta tiktų labiausiai. Be to, su juo galima pasitarti ir dėl fluoro kiekio dantų pastoje. Mat kuo labiau dantys linkę į ėduonį, tuo didesni fluoro kiekiai reikalingi. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti
0
+0 -0
  • Grožis ir sveikatingumas
  • Dantų apnašos
  • Dantys
  • Asmens higiena

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *