Kaip taisyklingai valyti dantukus?

Sausio 28, 2014
+17
5
« Grįžti į straipsnio pradžią

Dantukų valymas

Klausimas odontologui. Kol Gabija susikaupusi klausosi gydytojo Artūro, klausiame: kokia turėtų būti dantukų valymo rutina? Rytais po pusryčių ir vakarais prieš miegą?

Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Svarbiausia, kad dantys būtų valomi du kartus per dieną: geriausia po pusryčių (nes paskui dažniausiai išskubama į darželį) ir vakare prieš miegą.

Patarimas. Nepamirškite, kad po dantų valymo vakare negalima nei užkandžiauti, nei gerti sulčių ar arbatos. Vanduo – vienintelis gėrimas, kurį galite gerti išsivalę dantukus.

Dar vienas patarimas – paraginkite mažylį visuomet po maisto ar užkandžio praskalauti burną vandeniu ar išgerti stiklinę vandens. Galite duoti vaikučiui sukramtyti fermentinio sūrio gabalėlį (sūryje gausu kalcio!).

Dantukų valymas

Klausimas odontologui. Kokie pagrindiniai dantų valymosi žingsniai? Dažniausiai labiausiai šepetuku trinami, valomi priekiniai dantys, ar tai gerai? Ar reikėtų visus dantis valyti vienodai?

Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Nedidelį dantų pastos kiekį (žirnelio dydžio) reikėtų uždėti ant šepetėlio. Tuomet šluojamaisiais judesiais reikėtų valyti po du apatinius dantukus iš apačios į viršų po dešimt kartų (Gabija kaskart itin noriai su gydytoju skaičiavo iki dešimties).

Dantukų valymasTaip pat svarbu nepamiršti tokiu pačiu būdu nuvalyti ir vidinio dantų paviršiaus. Na, o galiausiai valomi kramtomieji dantų paviršiai: juos galima valyti arba sukamaisiais judesiais, arba braukant šepetėliu pirmyn ir atgal.

Paskui tą patį veiksmą reikėtų kartoti su viršutiniais dantukais. Taigi priekiniai dantukai tikrai nėra prioritetas. Visus dantukus reikia prižiūrėti vienodai.

Patarimas. Reikėtų nepamiršti reguliuoti ir vaikučio mitybą. Per dažnas užkandžiavimas itin kenkia dantims. Nerekomenduočiau užkandžiauti tarp valgymų dažniau nei 2–3 kartus.

Reikėtų vengti lipnių produktų: sausainių, bandelių, traškučių ar javainių. Nors jie skanūs, tačiau labai greitai prilimpa prie dantų ir burnoje išlieka ilgą laiką. Visus šiuos ir kitus saldumynus rekomenduočiau valgyti pagrindinio valgio metu.

Taip pat derėtų rečiau gerti gazuotus gėrimus, o sultys jokiu būdu negali pakeisti vandens. Jose gausu dantų kietuosius audinius tirpdančių rūgščių.

Klausimas odontologui. Kiek laiko turi užtrukti dantukų valymas?

Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Apie 2–3 minutes.

Patarimas. Vis dėlto svarbiausia ne laikas, o valymo kokybė. Jeigu valome dantis – tai visus, iš visų pusių ir švariai. 

Dantukų valymas

Klausimas odontologui. Mažoji pacientė jau pavargo ir susiėmė už galvos, todėl klausiame paskutinio klausimo. Jei tektų nakvoti svečiuose ar gamtoje, kur nėra įprastų valymo priemonių, ar galima vaikui prieš miegą duoti trumpam pakramtyti becukrės kramtomosios gumos gabalėlį? O gal būtų geriau užsidėti nedidelį kiekį dantų pastos ant piršto ir juo pavalyti dantukus? Ar pakaktų burną tiesiog praskalauti vandeniu?

Odontologo Artūro Maršalkos atsakymas. Visados svarbu nepamiršti įsidėti dantų šepetėlio (žinoma, jį reikėtų laikyti specialiame dėkliuke).

Skaityti kitą puslapį »
1 2 3
+17
5
 • Dantų kariesas
 • Dantų ėduonis
 • Dantys
 • Dantų kariesas vaikams
 • Dantų profilaktika
 • Dantų valymas
 • Vaikų odontologai

Susiję straipsniai

 • paciente / 2014-07-24 16:03:00

  vazinejom su suneliu pas si daktara,profesionaliai ir kantriai dirba su vaikais,kiekvienas zingsnis apgalvotas.labai svelnus bendraujant su vaiku.viska jam paaiskina kaip kas bus kad vaikas nebijotu:) ir taisant bendrauja su vaiku palaiko kontakta ir taip vaikas jauciasi saugus,buvau malonei nustebusi siuo daktaru. kol taise dantukus priesais yra ekranas kur rode multfilmus.rekomenduoju si daktara:) verta pinigeliu sumoketu uz taisyma. Sis daktaras turtas vaiku odontologijoi:)

 • Lina / 2014-03-17 08:39:22

  Liuks daktariukas, mes net iš Kauno pas jį važinėjam. Negaliu atsidžiaugt. Mūsų didžiausias turtas!

 • regina / 2014-02-04 18:27:42

  naudokite dantu pasya be fluoro...

 • mama / 2014-02-01 15:03:37

  oho, labai painu kai vieni sako jog reikia fluoro, o kiti argumentuoja ir sako jog tai nuodinga. Ir kas pasakys, kaip elgtis teisingiausiai...

 • Ji / 2014-01-31 17:39:02

  Dantų pasta, ypač vaikų turi būti būtinai be fluoro! Nes Fluoras ypač nuodingas vaikams.
  Minkština kaulus, iki galo nesusiformuoja danties mazgas. Nuo fluoro dantų emalis iškrenta gabalais. Juk vandenilio fluoridas – rūgštis, ėsdinanti stiklą. Fluoras kenkia ne tik dantų emaliui, bet ir sukelia smegenų veiklos sutrikimus.

Siųsk savo nuomonę
Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite
Kreivi vaiko dantukai ‒ ką daryti? Interviu su ortodonte Simona Rakauskaite Netaisyklingas sąkandis ‒ dažna problema, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek mažiausi pacientai. Neretai dantų sangrūdos, atsikišę dantukai ar tarpas tarp viršutinių ir apatinių dantų gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukelia raiškaus kalbėjimo... +25 / -1 +24
Dantų balinimas: naujos priemonės prieš senas
Dantų balinimas: naujos priemonės prieš senas Akinamai balti dantys – ne, tai ne šūkis iš reklaminio klipo. Tai šių dienų realybė, mada, kuria seka daugybė žmonių. Ir ne tik pasaulinės žvaigždės iš tolo spindi savo holivudiškai balta šypsena. Ne, ne tik jie, žinomi ir garsūs žmonės, turi tokias baltas šypsenas. Ir mes, paprasti žmonės, norime baltų dantų. Ir... +21 / 0 +21
Odontologijos technikos gigantą „Carestream Dental“ nustebino Lietuvos odontologų kvalifikacija
Odontologijos technikos gigantą „Carestream Dental“ nustebino Lietuvos odontologų kvalifikacija Vieni didžiausių pasaulyje odontologijos technikos gamintojų „Carestream Dental“ neseniai aplankė Lietuvos odontologus ir pristatė naujausias šios srities galimybes. Apžiūrėję moderniausias šalies odontologijos įstaigas, jie nusprendė įkurti specializuotą... +16 / -1 +15
Kuo išskirtinis vaikų dantų kariesas?
Kuo išskirtinis vaikų dantų kariesas? Daugelio supratimu, dantų kariesas (kitaip dar vadinamas dantų ėduonimi) yra suaugusiųju problema. Visgi per pastarąjį dešimtmetį išaugo skaičius vaikų, turinčių dantų kariesą. Štai net arti 30 procentų 2 – 5 metų amžiaus vaikų ir beveik 50 procentų 6 – 11 metų amžiaus vaikų jau turi pieninių dantų kariesą. Kalbant... +8 / 0 +8
Kokie požymiai išduoda parodontozę?
Kokie požymiai išduoda parodontozę? Norėdami džiaugtis nepriekaištinga šypsena, turėtume pasirūpinti ne tik kruopščia dantų, bet ir dantenų priežiūra. Dantis profilaktiškai reikėtų tikrintis kasmet, bet ar visi sąžiningai tai darome? Dantenų problemų turi net 75 % vyresnių nei 18 m. amžiaus žmonių, o dantenų problemos gali sukelti lėtinę infekcinę ligą... +11 / -4 +7
Dėl prastai nuvalytų dantų kyla ligų virtinė: kenčia inkstai, širdis, plaučiai
Dėl prastai nuvalytų dantų kyla ligų virtinė: kenčia inkstai, širdis, plaučiai Gera burnos higiena – sveikų ir blizgančių dantų pagrindas. Tačiau ne visi dantis prižiūrime tinkamai, tad vėliau turime kentėti pasekmes. Ėduonis, akmenys, periodontitas – visos šios ligos kyla dėl prastai valomų dantų. Ilgainiui gali pasireikšti ir vidaus organų veiklos sutrikimų. +5 / 0 +5
DENTAL.P.R.O.: Nuolat skauda galvą? Vertėtų pasitikrinti sąkandį
DENTAL.P.R.O.: Nuolat skauda galvą? Vertėtų pasitikrinti sąkandį Netaisyklingas sąkandis ir susigrūdę dantys nėra tik estetinė problema. Bloga dantų padėtis sukelia nepatogumus kramtant ir kalbant, dantys greitai dėvisi, susigrūdusius dantis sunku išvalyti. Neretais atvejais blogas sąkandis gali pažeisti žandikaulio sąnarius ir taip sukelti periodiškai besikartojantį galvos skausmą. +1 / 0 +1