Ledo rutulys – įdomus, bet pavojingas žiemos sportas

Sausio 26, 2017 | L. Rimgailė
+8
+8 -0

Darius Kasparaitis – tai pavardė, kurią mes dažnai tariame su pasididžiavimu, mat mūsų tautietis, ledo ritulio žaidėjas, Darius Kasparaitis yra gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Ne vieną ledo ritulio čempiono medalį pelnęs sportininkas, be abejonės, gali patvirtinti teiginį, jog ledo rutulys išties yra labai įdomus, tačiau pavojingas žiemos sportas.

Traumos, kurios pasitaiko ledo rutulyje

Spaudoje ne kartą mirgėjo žinutės, kuomet žinomi pasaulio ledo ritulio žaidėjai dėl vienos ar kitos traumos privalėjo praleisti svarbias rungtynes. Tai kojos ar kirkšnies traumos, tai raumenų ar sausgyslių patempimas – visa tai itin dažnai nutinka tiems, kurie užsiima aktyviu ledo ritulio sportu.

Kojos trauma – tai viena iš dažniausių traumų, kurias patiria ledo rutulio sportininkai. Ledo ritulio metu žaidėjams reikia aktyviai išsilaikyti ant kojų, o kai ant jų dar ir pačiūžos, tai tampa itin sunku. Reikia  ne tik mokėti gerai jomis čiuožti ir manevruoti, bet ir sugebėti lazdos pagalba įmušti kamuoliuką į priešininko vartus. Tad ne vienam ledo ritulio žaidėjui atliekant sudėtingus manevrus tenka patirti kojos traumą. Dažnai pasitaiko ir kirkšnies trauma, įvairūs raumenų ir sausgyslių patempimai.  Kartais ledo ritulio žaidėjų traumos gydomos medikų pagalba  – tenka siūti, gipsuoti ar net operuoti traumuotas kūno vietas, gydymo procese itin padeda tepalas nuo skausmo.

"Dauguma sportininkų žino, jog patinimui ir kraujosruvoms mažinti veiksmingas heparino tepalas, pavyzdžiui, „Lioton 1000“."

Tie, kas bent kartą žaidė ar matė ledo ritulio žaidimą žino, kad šio sporto atstovai gali ir net dažnai susiduria vienas su kitu. Laimei, jų dėvima apranga, šalmai, pakankamai gerai geba apsaugoti nuo itin rimtų galvos ar stuburo traumų, tačiau ne visada. Pavyzdžiui, 2016 metais, spalio mėnesį, žiniasklaidoje nuskambėjo atvejis, kuomet žymus ledo ritulio žaidėjas – rusų ekipos žaidėjas, lenkas Wojtekas Wolskis sirgalių akivaizdoj galva vožėsi į aikštės bortą ir buvo išvežtas iš arenos. Jam lūžo stuburo ketvirtasis ir septintasis slanksteliai, diagnozuota bendra kaklo trauma, smegenų sukrėtimas ir daugybinės veido mėlynės…

Sportas, kuriame leidžiama muštis

Ledo rutulys – tai sportas, kurio metu žaidėjams yra leidžiama muštis, o kur agresija, ten ir traumos. Sunkias traumas ledo ritulio žaidėjai patiria tuomet, kai kovodami dėl ledo rutulio kamuoliuko į pagalbą pasitelkia kumščius. Nuo kumščių ar kritimų vienas ant kito kenčia stiprūs ir treniruoti vyrų kūnai. Ant jų kūnų atsiranda ne tik mėlynės, bet ir įvairūs lūžiai. Dauguma sportininkų žino, jog patinimui ir kraujosruvoms mažinti veiksmingas heparino tepalas, pavyzdžiui, „Lioton 1000“.

2004 m. duomenimis, Lietuvoje per metus nugaros smegenų pažeidimus patiria apie 140 žmonių. Maždaug viena trečioji pacientų dalis ‒ jaunesni nei 30 m. Palyginti su kitomis Europos valstybėmis Lietuvoje traumos beveik dvigubai dažnesnės. Nugaros smegenų trauma ištinka dėl stuburo pažeidimo, įskaitant slankstelius, raiščius ir tarpslankstelinius diskus. Šios traumos pasekmės gali būti labai liūdnos: paralyžius, kūno funkcijų praradimas žemiau pažeidimo srities...

Plačiau:

Avarijų grėsmė – nugaros smegenų trauma

Dar liūdniau būna tuomet, kai tokį vyrišką sportą žaidžia moterys ar merginos, ir jos taip pat nevengia į darbą „paleisti“ kumščius. Jei pažiūrėtume Rusijos ledo ritulio merginų žaidimus, pamatytume, kad agresijos tuose žaidimuose netrūksta lygiai taip pat, kaip ir vyrų ledo ritulio žaidimuose.

Ritulys – ne tik laimėjimo, bet ir traumos pranašas

Jei krepšinyje ir futbole kamuolys yra laimėjimo pranašas, tai ledo ritulio žaidime – ritulys. Ritulys, norint pelnyti pergalę,  privalo patekti į varžovų vartus. Deja, ne visada tas ritulys paklūsta žaidėjų smūgiams ir vietoj to, kad imtų ir pataikytų į priešininkų vartus, ima ir pataiko į priešininkų ar savo žaidėjų galvas. Gerai, jei po tokio pataikymo galvoje atsiranda viso labo tik mėlynė, tačiau toks „pergalingas“ smūgis gali sukelti ir rimtesnių galvos traumų.

Viename savo interviu ledo ritulininkas D. Kasparaitis yra sakęs: „Aš vis dar žaidžiu ledo ritulį. Siekiu rungtyniauti 2018 metų pasaulio čempionate ir atstovauti Lietuvos rinktinei.“ Tad palinkėkime jam sėkmės, rungtynių be traumų ir pergalės artėjančiame pasaulio čempionate!

 

+8
+8 -0
  • Trauminis šokas
  • Nugaros skausmas
  • Galvos skausmas
  • Peties trauma
  • Traumatologai
  • Dubens skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *