Anemija: eksperto komentaras.

Sausio 24, 2018 | L.Varanavičienė
+9
+9 -0

Mūsų herojei, Dagnei, reikėjo nemažai laiko suprasti, kad anemija nėra prigimtinis požymis, bet liga, kurią reikia gydyti.

40 metų Dagnės pasakojimas

Aš visada buvo labai išblyškusi, tiesiog skaidri. Vaikystėje  buvau netgi pravardžiuojama „kopūstiniu drugeliu”.  Paauglystėje išmokau savo blyškią išvaizdą tonuoti kosmetika. Bet  išsprendus išorinę problemą, vidinė išliko, ir nebuvo taip lengva susidoroti su ja.

Mano katastrofišką blyškumą sukėlė labai žemas hemoglobinas nuo gimimo. Galbūt dėl to, kad gyvenau netoli kenksmingo pramonės rajono. Gal klimatas per mažai saulėtas. Galbūt paveldimumas vaidino svarbų vaidmenį: mama taip pat vargo dėl sumažinto hemoglobino kiekio. Maža prastai valgiau, dažnai sirgau įvairiomis ligomis. Mano tėvai maitino vitaminais, sunkiai tuo metu gaunamais granatų vaisiais ir vasarą vežė prie jūros. Tačiau viskas buvo veltui, hemoglobino lygis stabiliai išliko mažiau žemiausios normos ribos.

Eksperto hematologo komentaras

Pagrindinė  anemijos priežastis yra geležies organizme trūkumas. Nei klimatas, nei paveldimumas neturi jokios įtakos jos plėtrai. Paprastai augimo laikotarpiu vaikai dažnai patiria anemiją, o dažnos ligos ir blogas apetitas tik sustiprina būklę. Vitaminais  palaikyti normalią hemoglobino koncentraciją neįmanoma, todėl reikia vartoti preparatus, kurių sudėtyje yra geležies.

Paauglystėje ši problema sustiprėjo. Mėnesinių metu netekusi kraujo tiesiog savaitę jausdavau nuolatinį silpnumą, galvos svaigimą, švelnų pykinimą. Savo sveikata aš susirūpinau, įstojusi į universitetą, nes pirmoji sesija sutapo su mano „kritinėmis dienomis”, ir viename iš egzaminų aš nualpau.

"Anemija nėštumo metu siejama su tuo pačiu geležies trūkumas, trūkumu vitaminų (ypač folio rūgšties ir B12), o kartais ir su sumažėjusiu eritropoetinu (tai ypatingas hormonas, kuris reguliuoja eritrocitų susidarymą)."

Gydytojai skyrė geležį turinčius vaistus, rekomendavo geriau maitintis, vaikščioti  gryname ore ir  mažiau nervuotis. Aš pradėjau vartoti „geležį” ir kurį laiką net jaučiausi geriau. Žinoma,  skruostai raudonumu nedegė, bet bent jau išnyko įprastas galvos svaigimas ir hemoglobino lygis „šoktelėjo” iki apatinės normos ribos.

Bandžiau kontroliuoti savo maitinimąsi. Tačiau aš niekada nemėgau mėsos, bet dievinau vaisius: obuolius, tas pačias granatas.

Eksperto hematologo komentaras

Hemoglobinas yra geležies turintis baltymas, reikalingas visų kūno ląstelių aprūpinimui deguonimi. Esant trūkumui organizmas susiduria su visais deguonies bado požymiais: silpnumu, padidėjusiu nuovargiu, juodais ratilais po akimis, odos blyškumu, širdies plakimu. Daugelis jaunų moterų, besivaikydamos madomis, ignoruoja mėsą, nors tai yra pagrindinis hemoglobino šaltinis. Geležies absorbcija iš mėsos – pati didžiausia, raudoni vaisiai ir daržovės, grikiai nusileidžia mėsai.

Gyvenimas bėgo kaip įprasta. Aš baigiau mokslus, įgijau darbą, ištekėjau. Jau maniau, kad  mažo hemoglobino problemos liko vaikystėje ir paauglystėje, kol jos  vėl priminė apie save.

Laukiausi vaiko, ir gydytojas, žinodamas apie mano žemą hemoglobiną, nuo pirmųjų nėštumo mėnesių skyrė vaistus, didinančius jį. Laikui bėgant jis išlaikė daugiau ar mažiau normalų lygį, o vėliau prasidėjo organizmo toksikozė. Tai aš iš pradžių taip maniau, iš tikrųjų pasirodė, kad mano organizmas tiesiog nepriima šių vaistų. Jie nebuvo įsisavinami ir sukėlė šalutinį poveikį: pykinimą, pilvo skausmą, pilvo dieglius. Periodiškai aš gulėjau ligoninėje ir rimtai bijojau dėl savo vaiko.

Mano dukra gimė nedidelė, svoris augo sunkiai. Bet jos hemoglobinas buvo normalus – ir man buvo labai  tai svarbu. Po gimdymo, aš visiškai atsisakiau geležies preparatų ir mėsos – organizmas negalėjo jų priimti, o siekti naujų sprendimo būdų neturėjau jėgų. Hemoglobinas vis dar buvo labai mažas, bet, matyt, išmokau su tuo gyventi. Vienintelis dalykas – aš vis dar „miriau” vieną kartą per mėnesį ir kartais  nebuvo  jėgų pakilti.

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti

Eksperto hematologo komentaras

Anemija nėštumo metu siejama su tuo pačiu geležies trūkumas, trūkumu vitaminų (ypač folio rūgšties ir B12), o kartais ir su sumažėjusiu eritropoetinu (tai ypatingas hormonas, kuris reguliuoja eritrocitų susidarymą). Ši būklę nėštumo metu tuo labiau būtina reguliuoti, nes anemija neigiamai veikia vaisiaus vystymąsi:  deguonies trūkumo sąlygomis visi organai ir audiniai negali iki galo atlikti savo funkcijų.

Išspręsti anemijos problemą man padėjo kita bėda – ginekologinė. Medicinos tikslais gydytojas keletai mėnesių nutraukė mėnesinių ciklą. Būtent tada aš supratau, kokia yra normali būsena esant normaliam hemoglobinui. Net sukirbėjo mintis: gal nutraukti ciklą visam laikui, nes vaikų daugiau  negimdysiu, o „kritinės dienos” tampa vis sunkesnės…

Bet ginekologas kategoriškai atmetė mano pasiūlymą, sakydamas, kad ciklo nebuvimas nėra normalu jaunai moteriai. Tačiau esant nuolatiniai anemijai patarė konsultuotis su hematologu, kuris savo ruožtu mane siuntė … pas gastroenterologą.

Pasirodo, visos mano problemos buvo susijusios su žarnyno liga. Intensyvus gydymas vaikystės laikotarpiu, įskaitant antibiotikų vartojimą, sukėlė  disbiozės išsivystymą, kuris galiausiai baigėsi plonosios žarnos uždegimu – enteritu. Esant šiai ligai kyla mineralinių medžiagų įsisavinimo pažeidimas, o dėl geležies stokos- anemija. Dėl prasto baltymų pasisavinimo žmonės netenka svorio, be to, sumažėja apetitas, sutrinka virškinimas, tampa trapūs plaukai ir nagai, lydi silpnumas ir nuovargis .

Turėjau stebėti mitybą: neįtraukti produktų, kuriuose yra ląstelienos, o teikti pirmenybę baltyminiam maistui, gerti fermentus. Pamažu žarnyno darbas normalizavosi. Apetitas pagerėjo ir daugelio produktų įsisavinimas normalizavosi.

Hematologas  man parinko tinkamus geležies preparatus, bet jau ir be jų mano hemoglobinas žymiai padidėjo, lyginant su ankstesniais rodikliais.

Eksperto hematologo komentaras

Kartais geležis tabletėmis  organizmo neįsisavinama. Tai yra arba dėl virškinamojo trakto problemų (jums reikia pasitarti su gastroenterologu) arba vaistai sukelia padidėjusią žarnyno peristaltiką (šiuo atveju gydytojas gali paskirti kitą vaistą).

Net labiausiai  iš pirmo žvilgsnio nereikšmingos ligos gali gerokai sumažinti gyvenimo kokybę. Kiek daug pastangų aš kiekvieną dieną įdėdavau,  įveikdama silpnumą, o ne ieškojau ir šalinau šio silpnumo priežasties.

Dėl įvairių dietų dabar aš atsargi, nes žinau: susižavėjimas vienais produktais  kitų sąskaita visada kupinas problemų sveikatai. Obuoliai negali tapti lygiaverčiu mėsos pakaitalu,  mėsa neatstos vaisių ir daržovių.

Geležies įsisavinimą mažina:

• Produktai, turintys daug kalcio. Todėl, esant anemijai, reikia valgyti geležies ir kalcio turinčius maisto produktus skirtingais laikais.

• arbata ir kava. Nevalgykite jų valgio metu ir po jo.

• kviečių ir kitų javų fitatai. Valgykite mėsą be duonos, makaronų ir grūdų.

• sojos baltymas.

+9
+9 -0
  • Sveika mityba
  • Virškinimo gerinimas
  • Virškinimo sutrikimai
  • Virškinamojo trakto ligos
  • Kraujas išmatose

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *