Brendimo sunkumai. 11 efektyvaus bendravimo patarimų.

Balandžio 23, 2016 | L.Varanavičienė
+11
Brendimo sunkumai. 11 efektyvaus bendravimo patarimų.

Paauglystės metais, įsibėgėjus lytiniam brendimui, kūno pokyčiai sukelia daug problemų abiejų lyčių jaunuoliams. Nenuostabu, kad jie tampa pagiežingi, pikti, liūdni,sumišę. Sunkiausia tiems, kurie savo vystymusi aplenkia savo bendraamžius arba nuo jų atsilieka. Kadangi tokius gamtinius reiškinius neįmanoma iš anksto tiksliai numatyti, vaikai kelerius metus gali jaustis taip, lyg gyventų svetimame kūne. Bet blogiausia, kad jie tariasi vieni išgyvenantys tokius dalykus. Liūdna pripažinti, bet šiais laikais įvaizdis labai priklauso nuo žiniasklaidos priemonių, modelių namų ir žurnalų.

Visi tarytum teigia, kad tėra tik tam tikras moters ar vyro kūno tipas. Kadangi daugelis negali net pasvajoti bent priartėti prie tokio “idealo”, galų gale pradeda jaustis neadekvačiai. Mergaitės nerimauja dėl per didelio svorio. Su įvaizdžio problemomis susiduria ir jaunuoliai, vieniems trūksta ūgio, kiti užauga per dideli, vieni ant krūtinės neturi nė plaukelio, kitiems tenka ją skusti. Vaikinai pergyvena, kad yra pernelyg gležni, nepakankamai vyriškai atrodo.

"Labai dažnai paauglys jaučia, kad jį laiko vaiku ir todėl žiūri į tėvus nepagarbiai."

Nėra prasmės sakyti vaikui esą nesvarbu, kaip jis atrodo,- jiems tai labai svarbu. Vienintelis būdas nugalėti mintis apie netobulą išvaizdą yra ugdyti stiprų savimanos, savigarbos jausmą.Tėvams reikalingi teisingi bendravimo su paaugliais pagrindai, kad bręstantys  jautruoliai neužsivertų tylos siena, kad vertintų  tėvų pastabas  ir norėtų su jais tartis.

Efektyvus bendravimas pokalbyje apie brendimo problemas yra nelengvas uždavinys. Todėl:

-pasistenkite išklausyti paauglį be pašalinių trukdžių, žiūrėkite į akis.Televizoriaus žiūrėjimas ar laikraščio skaitymas, žiūrėjimas į tolį neskatins atvirumo.

-klausydami kartais pasitikslinkit, ką išgirdote. Tai užtikrins  atžalą, kad jūs klausot ir suprantat, o be to, leis pakartoti svarbų teiginį.

-klausykite nepertraukdami. Pertraukimas rodo pagarbos trūkumą, o jaunuoliai labai jautrūs nepagarbai.

-klausimuose apie seksą atsakinėkite tiesiai, neslėpkite tiesos, neišsisukinėkite. Jei nežinote atsakymo, nespėliokite, pasidomėkite teisinga informacija.

-kai dalijatės savo susirūpinimu, ar jausmais, pradėkite sakinį “aš” (aš nerimauju). Jei jūs gąsdinsite ar kaltinsite, pradėję sakinį “tu” (tu neįspėjai)- jaunuolis ims gintis ir užsisklęs savyje.

-perfrazuokite klausimus (kodėl draugauji?) į teiginius (aš nerimauju, kad tu draugauji), išreiškiančius jausmus. Tai sušvelnins įtampą.

-venkite kategoriškų “ visada, niekada, kiekvieną kartą”. Pastabos susijusios su praeitimi visiškai netinka vertinant dabarties įvykius.

Labai dažnai paauglys jaučia, kad jį laiko vaiku ir todėl žiūri į tėvus nepagarbiai. Čia prasideda konfliktai. Jaunuoliai trokšta pagarbos trijose svarbiausiose sriryse:

- pagarba jų troškimui jaustis nuo suaugusių nepriklausomam. Paaugliai mėgsta save įsivaizduoti laisvomis asmenybėmis. Norėdami pabrėžti nepriklausomybę, maištauja. Tai išreiškia savo išvaizda, apranga, kalba, seksualiniu gyvenimu, elgesiu už jūsų nugaros.

-pagarba jų nuomonei ir vertybėms. Turime suvokti, kad kiekvienas žmogus turi savo pasaulio suvokimą ir vertybes. Jaunuoliai taip pat. Turite gerbti jų teisę galvoti kitaip.

- pagarba jų privatumui. Paaugliui reikia ramybės be trukdžių, reikia vietos ar kambario,kur galėtų jaustis vienas su savo fantazijomis, mintimis.

Maištingi paaugliai: 3 didžiausios problemos ir jų sprendimai.

"Sakoma, kad Roma nepasistatė per naktį, tad ir santykiai su vaikais yra nuolatinis darbas."

Plačiau apie problemas ir jų sprendimo būdus:

Maištingi paaugliai: 3 didžiausios problemos ir jų sprendimai.

Bręstančios atžalos yra galutinai nesusiformavusios asmenybės.Viena jų dalis nori būti nepriklausoma, kita nori žinoti, kad pakankamai juo rūpinatės ir esate šalia.

Jeigu norite, kad paauglys gerbtų jus, pats privalote jį gerbti. Priešingu atveju efektyus bendravimas bus sunkus ar neįmanomas. Šilti tarpusavio santykiai paauglystės metu  išlieka ir vaikams palikus tėvų namus, išskridus į savarankišką gyvenimą. O tai labai svarbu.

 

 

 

 

 

+11
  • Psichikos ligos
  • Psichologija
  • Psichologai
  • Psichiatrai
  • Lytinis susijaudinimas
  • Vaikų psichiatras

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Misija: stipresnis imunitetas
Misija: stipresnis imunitetas Ligos, atrodo, visada užklumpa pačiu netinkamiausiu metu... Kodėl vieni serga taip dažnai, o kiti pamiršta, kas yra pilnas stalčius vaistų nuo peršalimo ir dideli kiekiai arbatų? Galbūt retai sergantieji stiprina savo imunitetą ištisus metus ir jiems nebaisus joks oras? Pakalbėkime apie imuninės sistemos svarbą ir ją alinančius... +1 / 0 +1
Kaip lengviau atsikelti ryte?
Kaip lengviau atsikelti ryte? Šešta valanda ryto. Ausis pasiekia pats nemaloniausias garsas – skamba žadintuvas. Šįryt jau trečią kartą. „Nusnausiu dar 5 minutes ir jau tikrai kelsiuos“, – dažnas meluoja sau. Kelis kartus atidėlioję, galiausiai išsikrapštome iš lovos, tačiau dar visą pusdienį jaučiamės mieguisti... +55 / -3 +52
Sėdimas darbas „versus“ stovimas ‒ kas laimės?
Sėdimas darbas „versus“ stovimas ‒ kas laimės? Spalvoti aerobikos kamuoliai vietoj kėdžių, nuotaikinga mankšta darbo pertraukų metu, susirinkimai ir posėdžiai parke, premijos už sveikos gyvensenos propagavimą – visa tai atrodo neįtikėtina, tačiau realu. Vakarų Europoje greitai plintanti mada sukurti kūrybišką atmosferą biuruose skatina ne tik darbo produktyvumą, bet ir... 1 +33 / -1 +32
Kaip sureguliuoti sutrikusį miego ritmą?
Kaip sureguliuoti sutrikusį miego ritmą? Kelionės, darbas pamainomis ar viršvalandžiai, švenčių laikotarpis ar pašėlęs savaitgalis – miego ritmą gali sutrikdyti daugelis priežasčių. Sutrikus miegui, naktį ilgą laiką vartomės lovoje negalėdami užmigti, taigi kitą dieną būname mieguisti, irzlūs, ima skaudėti galvą, sumažėja darbingumas. Dažnas neiškenčia... +27 / -1 +26
Tailandietiškas masažas – malonus būdas pasirūpinti sveikata
Tailandietiškas masažas – malonus būdas pasirūpinti sveikata Egzotiškasis Tailandas garsėja ne tik ypatinga augalija, smėlėtomis žydros jūros pakrantėmis ar skaniu maistu, bet ir masažu. Tailandietiškas masažas, išpopuliarėjęs visame pasaulyje, ‒ neatsiejama šios šalies kultūros dalis. Apie jį kalbamės su masažo salono „ReflexPoint“ vadove Kristina Donelavičiūte, kuri... 5 +23 / 0 +23
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani?
Sotus alkano neužjaučia. Arba ką daryti, jei nuolat jaučiatės alkani? Mitybos specialistai pataria – maitinkitės penkis kartus per dieną, mažomis maisto porcijomis. Nepamirškite ypač riboti maistą vakarais, prieš miegą. Deja, ne visuomet skambūs žodžiai ir taisyklės yra lengvai pritaikomos mūsų gyvenime. Darbe kartais neturime laiko net papietauti, o štai vakare – grįžtame ir suvalgome patį... +23 / -2 +21
Kaip pasiruošti pirmam pasimatymui? Tik 3 žingsniai.
Kaip pasiruošti pirmam pasimatymui? Tik 3 žingsniai. Esu vieniša moteris. Jau daugiau nei trys metai neturiu jokio partnerio. Prisipažinsiu, gyvenimas vienatvėje man ne itin patinka. Ką daryti? Vieną dieną ėmiau ir susimąsčiau, kad taip gyventi toliau nebegaliu. Tad nusprendžiau užsiregistruoti į pažinčių svetaines. Mano pašto dėžutę per kelias dienas užpildė krūva... +23 / -3 +20
Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija
Ajurvedinis masažas – ne tik prisilietimas, bet ir filosofija Tradicinė Indijos medicina, daugeliui žinoma kaip ajurveda, ne veltui laikoma seniausiu pasaulio medicinos mokslu. Pasak ajurvedos specialistų, pagrindiniai šios alternatyviosios medicinos principai buvo užrašyti prieš daugiau nei šešis tūkstančius metų! Pasaulio sveikatos organizacija pripažino ajurvedą... +19 / 0 +19
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti?
Ką daryti, kai mūsų kūno „darbininkai“ – sąnariai nebenori dirbti? „Kūnas be sąnarių – tai kaip automobilis be ratų. Ir kuo anksčiau imi rūpintis tais „ratais“, tuo toliau jie tave nuveža“, - kartą man ištarė šią frazę senyvo amžiaus žmogus. Tąkart į ją rimtai nežiūrėjau, numojau ranka. Apie šios frazės svarbą supratau tik tuomet, kai pradėjo varginti sąnarių ligos. +18 / 0 +18
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų
10 patarimų, kaip sugrįžti į darbą po vasaros atostogų Dažnai juokaujama: niekam taip nereikia atostogų kaip tam, kuris ką tik iš jų sugrįžo. Psichologai tvirtina, kad dėl staigaus persiorientavimo iš atostogų rėžimo į kasdienę rutiną kenčia ne tik darbo kokybė, bet ir žmogaus sveikata. Kad pirmoji diena darbe būtų kuo mažiau varginanti, siūlome jums dešimt patarimų, kaip... +18 / 0 +18