Ką būtina turėti namų vaistinėlėje?

Balandžio 28, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+18
+18 -0

Namų vaistinėlė – bene vienas svarbiausių daiktų kiekvienuose namuose. Įvairūs sužeidimai, traumos ir susirgimai dažniausiai užklumpa netikėtai, o tai sukelia sumaištį, nerimą ir kitus neigiamus jausmus. Tad ką daryti, kad nutikus nelaimei, nepultume į paniką, o galėtume sau ir savo artimiesiems suteikti būtinąją pagalbą? Pirmasis žingsnis – pasirūpinti namų vaistinėle. Tačiau prieš sudarant vaistų ir priemonių sąrašą, būtina aptarti keletą svarbių klausimų. 

Kur laikyti vaistus? 

Kambario temperatūra, sausa ir tamsi patalpa – tai geriausios sąlygos vaistams laikyti. Drėgmė, per aukšta arba per žema temperatūra gali pakenkti medikamentams, pavyzdžiui, per šiltai laikytos kapsulės gali ištirpti, tabletės ‒ ištižti ir pan. Nepalankios vaistų laikymo sąlygos gali sutrumpinti medikamentų galiojimo terminą, veiksmingumą arba padaryti juos nebetinkamus vartoti. Jei informaciniame lapelyje nėra nurodyta, kad vaistas turėtų būti laikomas esant žemai temperatūrai, tuomet dėti jo į šaldytuvą nereikėtų. 

Taigi renkant namuose vietą vaistinėlei, svarbu atidžiai apžiūrėti, ar šalia nėra įrenginių, keičiančių oro temperatūrą, pavyzdžiui, viryklės, orkaitės ar radiatoriaus. Vonios kambarys taip pat nėra tinkama vieta vaistams laikyti, nes jame dažnai būna drėgna. 

Kaip saugoti vaistus nuo vaikų? 

Vaistai gali padėti, tačiau lygiai taip pat ir pražudyti. Todėl ypač atidžiai vietą vaistams turėtų parinkti žmonės, auginantys vaikus. Mažieji yra labai smalsūs, tad nenuostabu, kad spalvoti „saldainiukai“ juos itin domina. Patartina vaistų negerti mažyliams matant, nes vos jums nusisukus, vaikų siekiamu objektu gali tapti būtent tas stalčius ar dėžutė, iš kur mamytė, tėvelis ar senelis paėmė spalvotų „saldainiukų“. 

Vaistai turi būti laikomi vaikams nepasiekiamoje vietoje, geriausia, kad dėžutė ar stalčius būtų rakinamas. Su ūgtelėjusiais vaikais galima aptarti vaistų vartojimą. Vaikai turi žinoti, kad vaistai (net ir vitaminai) nėra saldainiai, kad juos reikia vartoti atsargiai, matant tėveliams ir taip, kaip nurodė gydytojas. 

Kodėl svarbūs informaciniai lapeliai ir pakuotės? 

„... vertėtų suprasti, kad nereikia kaupti vaistų visiems gyvenimo atvejams.“ Vaistų pakuotės svarbios todėl, kad ant jų nurodytas galiojimo terminas, o informaciniai lapeliai suteikia visas svarbiausias žinias apie medikamentą. Net jei vaistą išrašė gydytojas, informacinį lapelį geriau pasilikti, nes jame nurodyti dalykai, kurių gydytojas galbūt nepasakė, pavyzdžiui, galimas šalutinis poveikis, vartojimas su kitais medikamentais ir t. t. 

Taip pat vertėtų suprasti, kad nereikia kaupti vaistų visiems gyvenimo atvejams. Apkraudami namų vaistinėlę įvairiausiais medikamentais, kurie dažnai guli nevartojami, kol pasibaigia galiojimo laikas, ne tik švaistysime pinigus, bet ir tuščiai eikvosime vaistus. Kiekviena šeima turi įvertinti namiškių sveikatos būklę ir, esant rimtesniems ar specifiniams sveikatos sutrikimams, pasitarti su šeimos gydytoju apie tai, kokius vaistus reikėtų turėti namuose. 

Namų vaistinėlės turinys. Pataria šeimos gydytoja Agnė Mikėnaitė

Agnė Mikėnaitė, šeimos gydytojaNors vaistinėlė turėtų būti sudaroma individualiai pagal šeimos poreikius, vis dėlto paprašėme Fabijoniškių šeimos klinikos gydytojos Agnės Mikėnaitės išvardyti pagrindines namų vaistinėlės priemones ir medikamentus. Bet prieš tai gydytoja primena: „Šiuolaikiniam žmogui galbūt sunku rasti laiko tokiam darbui, tačiau kas 3–4 mėnesius reikia atlikti vaistinėlės peržiūrą ir pašalinti tuos vaistus, kurių galiojimo terminas pasibaigęs – tai labai svarbu.“

Namų vaistinėlę turėtų sudaryti: 

  • įvairių dydžių lipnūs tvarsčiai;
  • įvairių dydžių pleistrai;
  • elastinis tvarstis;
  • medicininis bintas;
  • termometras;
  • pincetas;
  • žirklės;
  • vata;
  • dezinfekcinis skystis;
  • temperatūrą mažinantys vaistai;
  • vaistai nuo skausmo;
  • vaistai nuo virškinimo sutrikimų – viduriavimo, vidurių užkietėjimo, virškinimą palengvinantys fermentai;
  • vaistai nuo alergijos;
  • tepaliukas nuo sumušimų ir patinimų. 

Šaltuoju metų laiku gydytoja A. Mikėnaitė pataria pasirūpinti vaistais nuo slogos, gerklės skausmo ir aukštos temperatūros – tai svarbiausi vaistai, gelbstintys nuo pirminių peršalimo simptomų. Taip pat vertėtų nepamiršti tepaliuko nuo šalčio – tai ypač aktualu auginantiesiems vaikus.

Šiltuoju metų laiku itin svarbūs apsauginiai kremai nuo saulės ir purškalai nuo vabzdžių įkandimų – tai dažniausiai pasitaikantys vasarotojų negalavimai. 

Taigi pirmasis žingsnis jau žengtas – pagrindinė informacija apie vaistų laikymą ir vartojimą aptarta, vaistinėlės sąrašas sudarytas. Tačiau norint gebėti tinkamai suteikti pirmąją pagalbą, neužtenka vien pasirūpinti namų vaistinėle. Labai svarbu mokėti elgtis su jos turiniu ir išmanyti bent dažniausiai pasitaikančius negalavimus. Kaip užklijuoti pleistrą ar dezinfekuoti žaizdą turbūt daugeliui aišku, tačiau ką daryti užspringus, patyrus saulės smūgį, nusideginus, nušalus ar kitaip susižeidus? Tai dažnai pasitaikantys negalavimai, apie kuriuos būtų pravartu išmanyti žymiai daugiau. Rekomenduojame įsigyti pirmosios pagalbos vadovėlį ar atradus laiko apsilankyti pirmosios pagalbos kursuose. Būkite sveiki!
 

© Agnės Mikėnaitės nuotrauka iš asmeninio archyvo

+18
+18 -0
  • Namų vaistinėlė
  • Pirmoji pagalba
  • Peršalimas
  • Gripas
  • Sloga ūminė
  • Šeimos gydytojai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *