Kvėpavimo technika. Ką svarbu žinoti?

Birželio 08, 2017 | L.Varanavičienė
+12
+12 -0

Ar jūs kada nors skyrėte dėmesio kvėpavimui –  šiai svarbiai organizmo funkcijai? Ar jums atėjo į galvą, kad visų mūsų fizinių ir dvasinių negalavimų kilmė – netaisyklingas kvėpavimas?

Gyvybė ir kvėpavimas –  sinonimai.  Jūs gyvenate, kol kvėpuojate. Sulig pirmu įkvėpimu gimstate, o sulig paskutiniu – mirštate. Miegat ar budit- nenustojat kvėpavę. Oras – svarbiausia maitinamoji terpė kraujui, o kraujas maitina ląsteles, raumenis, liaukas, organus. Odos, kaulų, plaukų, nagų būklė priklauso nuo kraujo apykaitos, ir, taipogi, kaip kraujas aprūpintas deguonimi.

Susikūprinimas, siaura krūtinė, ilgas sėdėjimas prie darbo stalo, nebuvimas gryname ore sąlygoja netinkamą kvėpavimą. Pilka veido spalva, prastas regėjimas, bloga atmintis, smegenų pervargimas, nemiga, galvos skausmas ir netgi dažnas peršalimas – visa tai gali būti netaisyklingo kvėpavimo rezultatas.

Norėdami save praturtinti oru, o tuo pačiu ir deguonies  bangomis, atlikite kvėpavimo pratimus.

Kvėpavimo valdymas

Atsigulkite užmerktomis akimis ir keletą minučių ilsėkitės bei sekite natūraliai vykstantį kvėpavimą. Kai jūsų kūnas nurims, o kvėpavimo ritmas nusistovės, bandykite ištęsti įkvėpimą, o vėliau- iškvėpimą. Kvėpavimo metu abiem plaučiais naudokitės tolygiai, tegul kvėpavimas vyksta švelniai. Kvėpuokite per nosį.

Įprastas įkvėpimas, lėtas valdomas iškvėpimas.

Pradžiai iškvėpkite kiek giliau nei įprasta, tačiau be įtampos. Įkvėpkite įprastai. Ramiai ir lėtai iškvėpkite, kad iškvėpimas vyktų ilgiau nei paprastai. Neįsitempkite ir nekvėpuokite triukšmingai. Tada vėl įprastai įkvėpkite. Iškvėpkite lėtai ir giliai. Pagal šį pavyzdį kvėpavimą be įtampos tęskite apie 5 minutes. Po lėto iškvėpimo grįžkite prie įprastinio kvėpavimo ir atsipalaiduokite.

Visiems mums pažįstama situacija, kai turime kalbėti viešai, bet kūną sukausto baimė: svarbiame susirinkime, darbo pokalbyje, skaitant įmonei skirtą pranešimą, sakant tostą per jums svarbaus asmens jubiliejų ir t. t. Imame jausti, kad kiekvieną kartą širdis pradeda plakti vis greičiau, balsas virpa, o kojos dreba it epušės lapai vėjyje. Kaip to išvengti?

Plačiau:

Bijote kalbėti viešai? Tiesiog liaukitės kovoti su savo kūnu

Įprastas iškvėpimas, lėtas valdomas įkvėpimas.

Po pilno iškvėpimo ramiai ir lėtai įkvėpkite. Įkvėpimas turi būti švelnus, tolygiai pripildantis abu plaučius. Pilvo ertmės neišpūskite, bet leiskite krūtinės ląstos šonkauliams plėstis į viršų, į priekį, į šonus. Iškvėpkite įprastai. Pagal šį pavyzdį kvėpavimą tęskite apie 5 minutes. Po to reikia trumpam atsipalaiduoti.

Lėtas valdomas įkvėpimas ir iškvėpimas.

Pilnai iškvėpkite. Ramiai ir lėtai įkvėpkite, ramiai ir pilnai iškvėpkite. Maždaug po 5 minučių pratimą baikite lėtu iškvėpimu, tada kvėpuokite įprastai ir ilsėkitės.

Keletą minučių atsipalaiduokite, atmerkite akis, sulenkite kelius, trumpam pasisukite ant dešinio šono, tada persiriskite ant kairio šono, atsikelkite.

Gilus kvėpavimas

Kvėpavimo ritmui nustatyti kelis kartus paskaičiuokite savo pulsą. Po to rankas padėkite ant kelių ir giliai kvėpuokite, mintyse skaičiuodami: per 4 pulso tvinksnius įkvepiate ir per 4- iškvepiate. Mintyse įsivaizduokite, kaip deguonis pripildo jūsų plaučius. Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite 3 kartus anksti ryte, pakartokite tą pačią dieną vidurdienį ir vakare, tačiau pradžiai bus gana 4 įkvėpimų- iškvėpimų.  Po to kiekvieną savaitę pridėkite  po 1 įkvėpimą- iškvėpimą, kol pasieksite 60. Šį kiekį padalinkite 4 kartams per dieną po 20.

Jūs ką tik visa krūtine įkvėpėte. Ar pajutote gomurio viršutine dalimi ir užpakaline gerklės sienele įkvepiamo ir iškvepiamo oro srautą? Jei taip, tai smagu. Traukti orą reikia šnervėmis, tartum nepatikliai uostytumėt. Taisyklingai kvėpuojant girdimas šnypščiantis garsas. Jeigu silpnas šnypštimas pereina į šnarpštimą- kvėpuojate netaisyklingai, nes gerklė per daug suspausta ir įtempta. Maži nosies plaukeliai ne tik filtruoja orą, bet ir neleidžia į organizmą patekti tokiems nešvarumams, kaip dulkės, kenksmingos dujos, smulkučiai vabzdžiai. Todėl įkvėpti ir  iškvėpti patariama per nosį. Kvėpuokite pilvu, įkvėpimo metu yra atveriami bronchai. Tai yra, įkvėpimo metu pilvas turi išsipūsti, o iškvepiant- nusileisti žemyn.

„Padirbėję“ su savo kvėpavimu, laiko tekmėje  pastebėsite, kad jūsų kvėpavimas automatiškai gerėja. Netgi naktį jūs pradėsite kvėpuoti giliai (svarbu, kad miegamasis būtų gerai išvėdintas ). Nepamirškite, kad   kūnas kvėpuoja  per odos poras. Palepinkite jį oro voniomis.

Kai jūs giliai įkvėpiate, kartu su oru įkvepiate sveikatą, jėgą, pasitikėjimą savimi, meilę, dvasios ramybę.                          

 

 

+12
+12 -0
  • Taisyklingas kvėpavimas
  • Diafragminis kvėpavimas
  • Kvėpavimo organų ligos
  • Mikoplazminė kvėpavimo organų infekcija
  • Kvėpavimo nepakankamumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *