Kada gali prireikti virškinimo fermentų?

Rugsėjo 14, 2018
+3
+3 -0

Tikriausiai nėra žmogaus, kuriam nebūtų tekę patirti virškinimo sutrikimų. Dažnas tai apibūdina kaip itin nemalonų reiškinį, kurio metu skauda skrandį arba žarnyno sritį, jaučiamas sunkumas skrandyje – pacientas apibūdina tai kaip „skrandžio sustojimą“. Taip pat jaučiamas pykinimas, pilvo pūtimas, gali pasireikšti pilvo diegliai ar spazmai, užkietėja viduriai (obstipacijos) arba prasideda viduriavimas. Jeigu virškinimo sutrikimas trunka neilgai, tai pacientas dažniausiai nesiima papildomų priemonių be didesnio kiekio mineralinio vandens suvartojimo  ir poilsio, jei situacija nepagerėja – į pagalbą verta pasitelkti vaistinius preparatus su virškinimo fermentais. Esant sunkesniems sutrikimams patartina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Naudinga žinoti, kada į pagalbą naudinga pasitelkti preparatus su pagrindiniais virškinimo fermentais (lipaze, amilaze, proteaze, pavyzdžiui, Mezym). Apžvelkime dažniausius atvejus, kai virškinimas sutrinka dėl žmogaus maitinimosi ir maisto ruošimo įpročių.

Persivalgoma, suvartojamas per didelis maisto kiekis. Tai bene dažniausiai pasitaikanti situacija, kai prireikia papildomų virškinimo fermentų. Jeigu organizmas per vieną kartą gauna itin didelį maisto kiekį, tai virškinimo sistema nėra pratusi apdoroti tokios gausios maistinių medžiagų porcijos ir virškinimo procesas apsunkinamas. Itin dažnai taip atsitinka per šventes. Didelis maisto kiekis, patekęs į skrandį, ištempia jo sieneles, sunkiau vyksta maisto ir skrandžio sulčių maišymosi procesas, didelis maisto kiekis slegia stemplės sfrinkterį iš vidinės pusės. Žmogus jaučia sunkumą skrandyje. Kasa nespėja gaminti pakankamo kiekio fermentų, žarnynu juda nepakankamai apvirškintas maistas, todėl gali prasidėti pilvo spazmai ir viduriavimas.

„Naudinga žinoti, kada į pagalbą naudinga pasitelkti preparatus su pagrindiniais virškinimo fermentais."

Maistas nepakankamai sukramtomas. Jeigu maistas netinkamai paruošiamas patekimui per stemplę į skrandį, virškinimas taip pat gali būti labai apsunkinamas. Tinkamai sukramtyti maistą gali trukdyti nesusikoncentravimas į valgymo procesą, pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu ar žiūrint televizorių žmogus gali greičiau nei įprastai praryti maistą arba vairuojant automobilį sumuštinį skubama „sunaikinti“ kuo greičiau (negana to, į skrandį patenka nemažai oro). Gerai sukramtyti maistą trukdo ir dantų nebuvimas, dantų skausmas ar jautrumas, neteisingas protezavimas. Tinkamai paruošti maistą kitam virškinimo etapui itin svarbu, nes virškinimas prasideda jau burnoje. Svarbu kruopščiai dantimis susmulkinti maistą, sumaišyti jį su seilėmis, kuriose jau yra virškinimo fermento – seilių amilazės.

Netinkamai paruoštas maistas. Labai svarbu valgomą maistą termiškai apdoroti – tada virškinimas būna sklandesnis. Šiuo metu itin plinta nepilnai termiškai apdoroto arba iš viso termiškai neapdoroto maisto mada (ne iki galo iškepta mėsa, labai madinga žaliavalgystė ir panašiai). Šiuo atveju virškinimo sistemai tenka didesnis krūvis, nes apsunkinamas maistinių medžiagų išgavimas iš maisto, nes termiškai neapdorota mėsa ar augalai sunkiau sukramtomi bei virškinami.

Vartojamas monotoniškas maistas. Įrodyta, kad vartojant vienos rūšies maistą (pavyzdžiui, baltyminį maistą), kasa gamina daugiau tam tikrų virškinimo fermentų, o kitų fermentų išskyrimas gali sumažėti. Žinoma, kad tokiu atveju organizmas reikalingų virškinimo fermentų gali gaminti nepakankamai, todėl į pagalbą verta pasitelkti vaistinius preparatus su virškinimo fermentais. Reikėtų nepamiršti, kad organizmui reikalingos kuo įvairesnės maistinės medžiagos ir kad mityba iš raciono išbraukiant angliavandenius ir riebalus ilgainiui organizmui tampa žalinga. Patariama valgyti įvairų ir subalansuotą maistą, nes tik taip įmanoma gauti visas organizmui reikalingas maistines medžiagas. Tokios dietos, kurios propaguoja vien baltyminį ar augalinį maistą, yra itin žalingos augančiam organizmui – tokią mitybą būtina gerai išmanyti ir stebėti į organizmą patenkančių angliavandenių, riebalų ir baltymų balansą, kitu atveju organizmui pradeda trūkti tam tikrų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų.

Gydytojai Jamie Houfman ir Jordanas Sternas bei profesionalus virtuvės šefas, prancūzas Marcas Baeuris – siūlo naują požiūrį į sveiką mitybą, padedančią sumažinti rėmenį. Jie siūlo produktus, kurie leis išvengti rėmens problemų. Daugiausiai dėmesio turėtų būti skiriama šiems maisto produktams, sudarantiems 75 originalių, mažai riebalų turinčių patiekalų pagrindą.

Plačiau:

13 maisto produktų, kurie padės išvengti rėmens
+3
+3 -0
  • Skrandžio ir žarnyno ligos
  • Virškinimo sutrikimai
  • Spazmai
  • Skrandžio uždegimas
  • Pilvo diegliai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *