Kaip gauti kuo daugiau natūralių vitaminų ir mineralų? (1 dalis)

Spalio 21, 2019 | Rūtelė Foktienė
+2
+3 -1

Ne paslaptis, kad organizmas geriausiai įsisavina natūralius vitaminus ir mineralus, gaunamus iš turtingo, šviežio ir tinkamai paruošto maisto. Žinoma, kad daugiausiai natūralių vitaminų turi šviežios daržovės ir vaisiai, tad šiais maisto produktais reikia mėgautis kaip galima dažniau. Patariama nepamiršti ir vaisių bei daržovių įvairovės – suvalgyti kilogramą trijų rūšių daržovių (kopūstų, burokėlių, morkų) gali būti kur kas naudingiau, nei suvalgyti kilogramą bulvių. Stenkitės iš šviežio derliaus pasiimti visą saują vitaminų ir mineralų – organizmas Jums tikrai padėkos.

  • Rinkitės Jūsų regione, šalyje ar bent jau geografinėje platumoje užaugintus vaisius ir daržoves. Jie šviežesni, jų užauginimui ir išlaikymui, tikėtina, panaudota mažiau cheminių medžiagų ir šie maisto produktai Jūsų organizmui įprastesni. 
 
  • Jei renkatės vaisius ir daržoves iš svetur, gerai juos nuplaukite ir apžiūrėkite prieš vartodami. Pauostykite, palieskite, pavartykite juos iš visų pusių. Spalva ir kvapas turi būti įprasti, o vaisius arba daržovė turi neturėti jokių prasidėjusio gedimo požymių. 
 
  • Stenkitės rinktis produktus, atkeliavusius iš kuo artimesnių valstybių – tikėtina, kad tokie produktai išsaugojo daugiau vitaminų ir mineralų. 
 
  • Daržoves ir vaisius kruopščiai plaukite tik prieš pat vartojimą. Nuplauti vaisiai ir daržovės greičiau genda ir praranda daugiau maistinės vertės. 
"Stenkitės iš šviežio derliaus pasiimti visą saują vitaminų ir mineralų – organizmas Jums tikrai padėkos." 
  • Kuo ilgiau vaisiai ar daržovės laikomi šaldytuve, tuo mažiau naudingų maistinių medžiagų juose lieka. Stenkitės nepirkti per dideliais kiekiais, o neišnokusius vaisius ir daržoves nokinkite kambario temperatūroje (tik tiek, kiek reikia). Nedėkite į šaldytuvą ar šaldiklį neišnokusių vaisių ir daržovių – tai gali būti netgi žalinga. 
 
  • Ilgai šaldiklyje laikomi produktai taip pat netenka didesnės dalies naudingųjų medžiagų – vis peržiūrėkite šaldiklio turinį, o sekti datas padės lipdukai su informacija apie užšaldymo laiką. Negailėdami išmeskite tai, kas ilgiau užsistovėjo – tokie produktai ne tik netekę didelės dalies maistinės vertės, bet gali turėti ir organizmui pavojingų toksinų. 
 
  • Kuo maistas ilgiau termiškai apdorojamas (pavyzdžiui, troškinamas), tuo mažiau greitai skylančių naudingų medžiagų jame lieka. Vis dėlto, svarbu kai kuriuos produktus termiškai apdoroti ypač kruopščiai (pavyzdžiui, mėsą, žuvį, jūros gėrybes, kiaušinius). Švelnus troškinimas (neaukštoje temperatūroje) yra daug naudingesnis, nei virimas ar kepimas labai aukštoje temperatūroje. 
 
  • Ilgai šaldytuve laikomi patiekalai taip pat netenka dalies vitaminų, tad geriausia kaskart gaminti šviežią maistą. Daug kartų šildomas maistas netenka vis didesnės dalies naudingų medžiagų (ypatingai greitai suyra vitaminas C, folio rūgštis), negana to, padidėja apsinuodijimo tikimybė. 
 
  • Žinoma, kad namuose gamintas maistas daug naudingesnis už parduotuvėje įsigytus šaldytus pusgaminius ar greitąjį maistą. Vartokite šiuos organizmui ne itin naudingus maisto patiekalus tik išimtiniais atvejais ir stenkitės kuo dažniau valgyti šiltą, naudingą, namuose ir su meile paruoštą maistą – jis kur kas vertingesnis vitaminais ir mineralais. Beje, žinosite, kaip toks maistas buvo paruoštas. 
 
  • Lapines daržoves dažniau valgykite šviežias. Termiškai apdoroti lapiniai kopūstai, rūgštynės, lapiniai burokėliai ar špinatai turi daug mažiau vitamino C ir kitų greitai aukštoje temperatūroje skylančių vitaminų. 
 
  • Taip pat pasidomėkite sveikiausiais gaminimo būdais. Teigiama, kad gaminimas garuose yra vienas geriausių, o kepimas riebaluose – vienas žalingiausių. Dažniau troškinkite, kepkite orkaitėje ir virkite garuose, rečiau kepkite riebaluose – tai naudinga ir sveikatai, ir kūno linijoms. 
 
  • Rūpinkitės ne tik maistu, bet ir indais, kuriuose jį gaminate. Patikimų gamintojų indai ir keptuvės padeda išsaugoti daugiau naudingų medžiagų bei paruošti maistą sveikiau ir patikimiau. Pasidomėkite kokybiškais garų puodais, keptuvėmis su inovatyviomis dangomis, šiuolaikiškais troškinimo indais – tai gali būti puiki investicija į Jūsų sveikatą ir skanesnį maistą. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti
+2
+3 -1
  • Sveika mityba
  • Sveiki užkandžiai
  • Vitaminai
  • Grožis ir sveikatingumas
  • Mineralinės medžiagos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *