Trys itin vertingos daržovės Jūsų mitybos praturtinimui

Rugpjūčio 27, 2019 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Visi žino, kad daržovių reikia valgyti kuo daugiau. Mažiems vaikams tai nuolat kartoja tėvai, nors patys dažnai nesuteikia sąlygų, užtikrinančių galimybes suvalgyti pakankamą kiekį šių puikių maisto produktų. Tyrimai rodo, kad vaikai, valgydami gruzdintas bulvytes, tiki, kad valgo daržoves. Ir jie teisūs – gruzdintos bulvytės gaminamos iš daržovių, tačiau šis paruošimo būdas (kepimas dideliame kiekyje aliejaus) tikrai nėra draugiškas nei vaikų, nei suaugusiųjų sveikatai. Bulvių maistinė vertė yra gana turtinga, tačiau yra kur kas vertingesnių daržovių. Pakalbėkime apie tris naudingas daržoves, kurios praturtins net ir skurdžiausią mitybą – brokolius, morkas ir pomidorus. 


1.      Brokolis

Brokolis yra tamsiai žalios spalvos daržovė, priskiriama „supermaistui“. Jame randama vitaminų (A, C, K bei B grupės), mineralinių medžiagų (geležies, kalcio, kalio, vario, cinko, seleno, magnio, natrio) ir flavonoidų, kurie pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis (liuteino, zeaksantino, alfa ir beta karotinų). Ši daržovė yra sveiko maisto etalonas, nes joje gausu įvairiausių organizmui svarbių medžiagų ir skaidulų, kurios reikalingos sklandžiam virškinimo procesui ir greitesniam pasisotinimui.

Su brokoliais atliekama daugybė mokslinių tyrimų ir pastebima, kad jie gali padėti apsisaugoti nuo vėžio ir uždegiminių organizmo procesų. Sudėtyje esantys flavonoidai naudingi regėjimo funkcijai.

Rekomenduojama brokolio valgyti bent vieną kartą per savaitę. Tai puikus garnyras, sriubų ir salotų sudedamoji dalis. Brokoliais dažnai papildomi sveikuoliški kokteiliai. Patiekalams jis suteikia nuostabią žalią spalvą.

Jautresniems asmenims brokoliai gali sukelti pilvo pūtimą. 


2.      Morka

Morkas itin rekomenduojama valgyti lietuviams, nes jos nuo seno auginamos šioje geografinėje platumoje. Išskirtinė morkų savybė – didelis kiekis skaidulinių medžiagų, kurios padeda greitai numalšinti alkį ir veikia tarsi žarnyno šluota. Morkose daug vitaminų ir provitaminų – nuo karotino, kuris organizme virsta vitaminu A, iki vitamino C, D, E ir B grupės vitaminų. Gausu organizmui svarbių mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, magnio ir kitų) bei kitų biologiškai aktyvių medžiagų.

Morkos tinkamos laikantis dietos, nes yra sočios ir maistingos. Morkos padeda gerinti odos išvaizdą, stiprinti kraują ir akis, gerinti virškinimo procesus, apsaugoti organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Morkose esančios medžiagos padeda kovoti su uždegimais.

Morkų reikėtų suvalgyti bent kelis kartus per savaitę. Iš jų spaudžiamos skoningos sultys. Šios daržovės yra puikus garnyras, mėsos patiekalų ir sriubų sudedamoji dalis. Populiarūs morkų pyragai ir keksai. Vaikai ypač mėgsta mažas morkytes – tai puikus ir vertingas užkandis.

Nuo didesnio kiekio morkų oda ir gleivinės gali įgauti geltoną ar oranžinį atspalvį, tad jų geriau nepadauginti. 

"Likopeno pomidoruose daugiau, nei jo aptinkama kitose daržovėse. Mokslininkai teigia, kad jis svarbus norint apsisaugoti nuo vėžio."

3.      Pomidoras

Pomidoras yra vaisius, tačiau visiems įprasta jį priskirti daržovėms. Kadaise manyta, kad pomidoras yra nuodingas. Tai – atvežtinė daržovė, tačiau šis maisto produktas dabar labai populiarus ir Lietuvoje, ir daugelyje kitų pasaulio valstybių. Pomidorų yra įvairiausiems skoniams – ir mažesnių, ir didesnių, ir rūgštesnių, ir saldesnių, ir raudonų, ir netgi juodų ar žalių. Juose gausu įvairių sveikatai būtinų vitaminų (A, C, B grupės ir kitų) bei kalio, magnio, geležies, organinių rūgščių ir skaidulinių medžiagų. 

Paskutiniu metu pasirodo daug mokslinių duomenų apie pomidorų naudą – teigiama, kad tai itin vertinga daržovė. Šiuo atveju privaloma paminėti ypač naudingą karotinoidą – likopeną. Likopeno pomidoruose daugiau, nei jo aptinkama kitose daržovėse. Mokslininkai teigia, kad jis svarbus norint apsisaugoti nuo vėžio. Mat kuo daugiau suvartojama likopeno, tuo mažesnė vėžinių navikų išsivystymo rizika. Kitos maistinės medžiagos padeda stiprinti imunitetą. Organinės rūgštys gerina apetitą ir spartina virškinimo procesus.

Pomidorų rekomenduojama suvalgyti kuo daugiau, ypač jų sezono metu. Iš pomidorų spaudžiamos sultys, verdama sriuba, gaminamos salotos, sumuštiniai. Tai puikus garnyras ir užkandis.

Didelis pomidorų kiekis gali alergizuoti jautresnius asmenis. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti
0
+0 -0
  • Sveika mityba
  • Vitaminai
  • Grožis ir sveikatingumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *