Alergija maistui - pasveikti įmanoma?

Liepos 25, 2018 | Reklama
+4
Alergija maistui - pasveikti įmanoma?

Maisto alergija – viena skaudžiausių šių laikų visuomenės sveikatos problemų, kasmet paveikianti vis daugiau Lietuvos šeimų. Dažniausiai dar pirmaisiais gyvenimo mėnesiais užklumpanti liga pasaulio mokslininkus verčia gūžčioti pečiais: iki šiol neaišku, kas yra tikrasis šios epidemijos kaltininkas. Vieni skuba kaltinti besikeičiančius mūsų mitybos įpročius, kiti – netinkamas žarnyno bakterijas, treti kaltę verčia genetikai. Kol nuolat augantys maisto alergijos mąstai išlieka neįminta mįsle, liga vis labiau negrįžtamai pakeičia daugelio šeimų gyvenimus. Sergantiems alergija maistui pasireiškia itin plati sunkių ir varginančių simptomų įvairovė: egzema (odos liga, kuriai būdingi odos bėrimai, itin sausa, šerpetojanti, skilinėjanti ir niežtinti oda), virškinamojo trakto sutrikimai (pilvo skausmai, pūtimas, viduriavimas su krauju ar be jo), bei gyvybiškai pavojingos sisteminės organizmo reakcijos, vadinamos anafilaksija.

Siekiant išvengti tokių pavojingų organizmo reakcijų, alergiškų vaikų tėveliai priversti riboti savo mažųjų mitybą ir pamiršti subalansuotos mitybos svarbą. Kūdikių ir vaikų valgiaraščiuose vis dažniau trūksta sveikam organizmo augimui ir vystymuisi būtinų maisto produktų (pvz.: pieno, kiaušinių). Lyg Déjà vu, gydytojų kabinetuose vėl lankosi vaikai, kurių sveikatos problemos slypi nepakankamoje mityboje, tik šį kartą to priežastis jau nėra nepriteklius.To kaltininkė – alergija maistui.

Kada vertėtų susimąstyti apie tai, jog Jūsų ar Jūsų mažylio problemų priežastis – alergija maistui? Kodėl net esant patvirtintai diagnozei ne visada reikia griežtai apriboti mitybą? Straipsnyje ne tik pateiksime atsakymus į šiuos klausimus bet ir naujausias žinias apie galimybę kartą ir visiems laikams atsikratyti alergijos maistui.

 

Kada verta sunerimti?

Egzema vaikuiKaip jau minėjome, alergija maistui gali pasireikšti itin įvairiai. Įtarti alergiją paprasta, jei vos tik suvalgius vieno ar kito maisto produkto Jums ar Jūsų mažyliui tapo sunku kvėpuoti, ėmė staigiai tinti veidas, lūpos, gerklė, pasireiškė staigus ir stiprus viso kūno bėrimas. Tokiu atveju nė vienas mūsų neabejojame ir skambiname greitosios pagalbos telefonu, tikėdamiesi, jog medikai laiku suteiks būtiną pirmąją pagalbą ir išgelbės mūsų gyvybę. Tačiau jei simptomai nėra tokie ūmūs, alergija gali likti ir nepastebėta.

Dažnai taip ir nutinka, ypač kai kalbame apie pačius mažiausius Lietuvos gyventojus. Būtent kūdikiams ir vaikams alergija maistui yra ne tik itin dažna (diagnozuota ~10% visų kūdikių ir vaikų iki 5-erių metų), bet ir pasireiškia dažniausiai kaip odos bėrimai (egzema, atopinis dermatitas) ar virškinimo sutrikimai. Deja, į klausimą, kodėl tokie simptomai pasireiškia, konkretaus atsakymo neretai taip ir nesulaukiame. Virškinimo simptomus mums pasiūloma malšinti tabletėmis ir sirupais, o egzemą ir alerginius bėrimus – aklai teplioti antibiotikų ir hormonų kupinais tepalais. Visi šie vaistai veikia puikiai, tačiau yra orientuoti tik į trumpalaikį simptomų malšinimą, o ne į ilgalaikį ligos suvaldymą ar gydymą.

Pastaruoju metu daugiausiai nerimo kelia pastebėjimai, kad vaikai alergiją maistui (pvz.: alergija kiaušiniams, pienui) išauga vis vėliau, o kai kurios maisto alergijos (pvz.: alergija žuviai, riešutams, sojai, jūros gėrybėms) taip ir neišauga. Vienareikšmiško atsakymo į tai, kodėl stebima ši tendencija – nėra, tačiau viena iš teorijų yra būtent ši: per daug akcentuojamės į tai, kaip greitai simptomus numalšinti, o ne į tai, kaip ligą suvaldyti ilgalaikėje perspektyvoje. O atsakymai į tai, kaip efektyviai suvaldyti ar išgydyti ligą, slypi tikslioje ir išsamioje alergijų diagnostikoje, bei profesionalaus gydytojo alergologo konsultacijoje.

Pasaulio medikai teigia: jei Jūsų vaiką vargina egzema, alerginis bėrimas ar virškinamojo trakto problemos, tikslingiausia nelaukti kol liga įsisiautės. Laiku atlikti alergijos tyrimai iš kraujo ar ant odos, bei gydytojo alergologo konsultacija padės imtis efektyvių ir tikslingų priemonių ligai pažaboti.

 

Kokių tyrimų tikėtis?

Visų pirma pabrėšime, kad alergija maistui gali būti dviejų tipų. Tad ir tyrimai šių alergijų tipų diagnostikai – skirtingi:

alergijos tyrimai

1. Pirmo tipo alergija, dar vadinama „greita“ alergija, pasireiškia arba paūmėja praėjus vos kelioms minutėms ar valandai suvalgius alergizuojančio maisto produkto. Būtent šio tipo alerginės reakcijos yra pačios pavojingiausios ir gali sukelti gyvybei pavojingas anafilaksines reakcijas. Paprastas, patogus ir itin patikimas būdas tokioms alergijoms diagnozuoti – alergijų tyrimai iš kraujo. Tyrimui atlikti kraujas imamas iš venos, o vienu metu galima nustatyti alergiją nuo vieno iki kelių dešimčių alergenų. Tinkamai pasirinkti ir užsisakyti tyrimus galima internetu, o kraują priduoti galite bet kurioje, Jums patogioje vietoje visoje šalyje.

Šiuo metu Lietuvoje jau galima atlikti ir itin išsamius, molekulinius alergijos tyrimus, kurie padės Jums ir Jūsų gydytojui atsakyti į pačius svarbiausius klausimus: kokie šansai, kad vaikas alergiją išaugs, ar ateityje ši alergija gali sukelti pavojų gyvybei (kilti anafilaksinė reakcija) ir ar būtina iš mitybos griežtai išimti visus maisto gaminius, kuriuose yra alergizuojančio maisto, o galbūt tam tikrose formose net alergizuojantį maistą galima valgyti, nesivarginant dėl alergijos simptomų (pvz.: diagnozavus alergiją pienui, neretai galima gerti kefyrą, virintą pieną, valgyti varškę, jogurtą).

alergija

2. Ketvirto tipo alergija, dar vadinama „lėtąja“ pasireiškia praėjus vienai – dviem paroms suvalgius maisto produkto. Tokios alergijos kaltininką atrasti – daug sunkiau, o tyrimui atlikti būtina apsilankyti pas gydytoją alergologą. Nors gydytojų bendruomenė į „lėtosios“ alergijos tyrimus žiūri kontraversiškai, tačiau vis dar plačiai naudoja savo praktikoje. Tai – vadinamieji odos lopo tyrimai, kurių metu ant sveikos, nepažeistos odos (dažniausiai nugaros) dvejoms paroms užklijuojami specialūs pleistrai, kurių kameros prieš klijuojant pripildomos įtariamo maisto produkto. Praėjus kelioms paroms stebima, ar kurioje nors iš kontakto su alergenais vietų neatsirado odos paraudimas, patinimas, alerginiai spuogai. Pastebėjus tokią odos reakciją į kontaktą su alergenu, reakcija vertinama kaip teigiama, diagnozuojama „lėtoji“ alergija.

Atlikus tyrimus ir nustačius, ar varginančių simptomų priežastis – maisto alergija, gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas gyvos konsultacijos metu galės Jums padėti sudaryti aiškų ir veiksmingą planą ligai suvaldyti ir gydyti, o jei tyrimų rezultatai parodys, jog alergija gali sukelti pavojų gyvybei – pamokys kaip tinkamai suteikti pirmąją pagalbą. Tai padės ne tik išvengti sunkių ir varginančių simptomų, bet ir apsisaugoti nuo sveikatos problemų, kurias gali sukelti bereikalingas maisto produktų išbraukimas iš kasdieninės mitybos.

 

Naujas gydymo metodas

Šių metų gegužę, pasaulio medikų bendruomenę apskriejo džiugi žinia. Net dvi kompanijos jau gali pasidžiaugti sėkmingais klinikiniais bandymais kuriant gydymo nuo maisto alergijos metodą. Gydymas, vadinamas alergenui specifine imunoterapija jau kelis dešimtmečius sėkmingai taikomas gydant kitas (ne maisto sukeltas) alergines ligas, tokias kaip alergija medžių, žolių žiedadulkėms ar namų dulkių erkėms, tačiau iki šiol manyta, kad sėkmingas maisto alergijos gydymas gali būti neįmanomas. Visgi, net dvejoms įmonėms pavyko sėkmingai sukurti specialų, alergenu pripildytą pleistrą, kuris, užklijuotas ant odos leistų organizmui po truputį priprasti prie alergeno ir išvengti neigiamos organizmo reakcijos suvalgius alergizuojančio maisto produkto.

Kolkas pristatyti pleistrai leis alergiją išgydyti tiems, kurių alergiją sukelia žemės riešutai ir pienas, tačiau tikimasi, kad neužilgo šiuos pleistrus pavyks pritaikyti ir kitų maisto alergijų gydymui. Naujas gydymo metodas pacientams turėtų tapti prieinamas jau po metų.

Allergomedica klinika – tai inovatyviausias alergologijos centras Lietuvoje. Čia dirbanti profesionalių medikų, laboratorijos specialistų ir mokslininkų komanda nuolat domisi naujausiais ir tiksliausiais alergijų diagnostikos ir gydymo metodais, sėkmingai juos taiko atskleidžiant „pasislėpusias“ maisto ir kitas alergijas, parenkant efektyviausius ir daugiausiai naudos pacientui teikiančius ligos suvaldymo ir gydymo metodus. Klinikoje gydomi kūdikiai, vaikai ir suaugusieji, kuriuos vargina egzema, alerginiai odos bėrimai, atopinis dermatitas, dilgėlinė, alergija gyvūnams, namų dulkių erkėms, žiedadulkėms, maistui.

 

Alergija vaikui? Kaip apsisaugoti?

„Nėštumo metu moterys dažniausiai prisižiūri maistą. Tačiau, gimus kūdikiui, namuose po truputį pasirodo uždrausti maisto produktai."

Plačiau:

Alergija vaikui? Kaip apsisaugoti?

+4
  • Egzema
  • Dilgėlinė
  • Odos bėrimai
  • Alergologai
  • Alergologas
  • Alergijos gyvūnams

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys?
Iš kokių požymių galima atpažinti, kad mažyliui dygsta dantys? Sėkmingas pieninių dantų išdygimas – svarbus „pasiekimas“ ne tik kūdikiui, bet ir visiems šeimos nariams. Vieniems mažyliams šis etapas praeina lengviau, kitiems sukelia nemažai nepatogumų. Viena populiariausių temų, kuria itin domisi tėvai, yra būtent pieninių dantų dygimas, jo požymiai ir pagalbos galimybės. +3 / 0 +3
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis
Padėkite! Mano kūdikis verkia per ilgai. I dalis Dažnai gimus kūdikiui mažylio juoką pakeičia ilgai užtrunkantis ir varginantis verkimas. Šeima susiduria su pirmaisiais sunkumais – kūdikio pilvuko skausmais. Daug streso sukelia tai, kad dažniausiai tėvai nežino, kodėl kūdikis verkia ir kaip jam padėti. Ko gero, daugeliui pažįstama situacija: 3 mėnesių vaikelis verkia be... +23 / -3 +20
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus?
Tymai. Kaip atpažinti vaikiškos ligos simptomus? Tymai – tai paramiksoviruso sukeliama ūmi infekcija, kuri itin greitai plinta. Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus oro lašeliniu būdu (virusas išsiskiria per kvėpavimo takus ir plinta čiaudint ar kosint per seiles). Kai vaikas suserga tymais, pasireiškia specifinis bėrimas. Nuo sergančio žmogaus šia infekcija galima... +21 / -3 +18
Skarlatina ‒ pavojingos ligos simptomai ir profilaktika
Skarlatina ‒ pavojingos ligos simptomai ir profilaktika Vaikai nuolat peršąla, kosėja, sloguoja. Gerklės skausmas yra vienas dažniausių vaikų nusiskundimų, tačiau ar žinote, kad jis ne visada susijęs su peršalimu? Labai dažnai gerklės skausmas signalizuoja apie skarlatiną ir kitas streptokokines infekcijas, kuriomis užsikrėsti galima bet kurioje vietoje. Tereikia įkvėpti... +19 / -4 +15
12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką
12 patarimų, kaip užauginti sveikesnį vaiką Padėkite vaikui išsiugdyti sveikus valgymo, mankštinimosi ir geros nuotaikos įgūdžius visam gyvenimui. Suprantama, kad sudėtinga įtikinti vaikus valgyti ką nors, kas jiems neprimena dinozauro, jau nekalbant apie tai, kad neįmanoma jų atplėšti nuo televizoriaus vos po vienos „Kempiniukas Plačiakelnis“ serijos. +12 / 0 +12
Kūdikių plaukimas – gamtos dovanota savybė
Kūdikių plaukimas – gamtos dovanota savybė Vasaros sezonu prie vandens telkinių, o atšalus orams ir baseinuose galime pamatyti būrius vaikų. Maudymasis – puikus žaidimas, mankšta, organizmo grūdinimas. Plaukti mokantis vaikas pasitiki savimi, užsiima fizine veikla, sustiprėja ir yra saugesnis nei plaukti nemokantys vaikai. Plaukimas teigiamai veikia sąnarius, stuburą... +11 / 0 +11
Kokios peršalimo ligos vaikus gali užklupti pavasarį?
Kokios peršalimo ligos vaikus gali užklupti pavasarį? Saulutė vis kaitriau šildo žemę, čiulba iš šiltų kraštų grįžę paukščiai, prasikala pirmoji žaluma. Norisi su mažyliu praleisti gamtoje ilgesnę dienos dalį. Tačiau, kaip tyčia, vaikelį puola peršalimo ligos. Kodėl pavasarį vaikai dažnai serga? +9 / 0 +9
Kai gimsta vaikas su negalia
Kai gimsta vaikas su negalia Kūdikio gimimas yra vienas svarbiausių įvykių šeimos gyvenime. Vaikeliui dar negimus tėvų sąmonėje susikuria būsimo vaiko vaizdas, su jo gimimu siejami tam tikri lūkesčiai, laukiami džiaugsmingi pokyčiai visos šeimos gyvenime. Tačiau ši nauja pradžia būna visai kitokia, jei vaikelis gimsta neįgalus. Šeimos laukia didžiuliai... +9 / -1 +8
Ką daryti, jei vaikutis neturi apetito?
Ką daryti, jei vaikutis neturi apetito? Jei vaikutis atsisako valgyti, tėvai, o dažniausiai mama, labai nerimauja. Svarbiausia tokiu atveju išsiaiškinti, ar tai turi rimtą - ligos priežastį, ar tiesiog tai „nevalgiadienis“. Kai vaikas atsisako gerti iš buteliuko, praryti net mažą šaukštelį maisto, įsižiūrėkite, ar nėra ligos simptomų. +7 / -1 +6
Antivakcininio judėjimo sukelta sumaištis: skiepyti ar neskiepyti?
Antivakcininio judėjimo sukelta sumaištis: skiepyti ar neskiepyti? Skiepai (vakcinos) yra vienas nuostabiausių moderniosios medicinos kūrinių. Dėl jų dar visai neseniai buvusios mirtinos ligos išnyko iš visuomenės akiračio, o ką kalbėti apie nesuskaičiuojamą išgelbėtų gyvybių skaičių. Skiepai iš mūsų kolektyvinės atminties ištrynė dar prieš kelis dešimtmečius jaustus niokojančius... 2 +12 / -6 +6