Kūdikių masažo ir mankštos nauda

Lapkričio 26, 2018 | Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Teisingai atliekamas masažas ir mankšta kūdikiams yra labai naudingi. Jie ne tik pagerina kraujotakos ir medžiagų apykaitos procesus, bet padeda išvengti ar sumažinti pilvuko pūtimą, atpalaiduoja raumenis, gali padėti geriau miegoti, greičiau siekti tam tikrų raidos etapų. Žinoma, kad lytėjimo pojūtis kūdikiams yra labai svarbus, todėl masažo ir mankštos  metu ne tik lavinamas šis pojūtis, bet ir užmezgamas dar stipresnis ryšys su pasauliu bei su jam brangiausiais žmonėmis

Kūdikių masažas pasižymi tarpusavio ryšio stiprinimu

Masažas malonus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jį masažuojančiam asmeniui, nes mažylio odelė pasižymi aksominiu švelnumu, ją itin malonu liesti ir glostyti. Galima naudoti ir natūralius aliejus, taip lytėjimas taps dar švelnesnis, be to, odelė bus papildomai puoselėjama. Teigiama, kad masažas padeda nuraminti kūdikį, prisideda prie stipresnio tarpusavio ryšio kūrimo.

Labai svarbu pasirinkti tinkamą aplinką masažui – kadangi kūdikį rekomenduojama išrengti kuo daugiau (kad oda liestųsi su oda), aplinka turi būti pakankamai šilta (siekti bent 22 laipsnius šilumos). Taip pat patalpoje turi būti ramu, tylu, ant kūdikio neturėtų kristi tiesioginiai saulės spinduliai ar ryški lempų šviesa. Masažuojančiojo rankos turi būti šiltos ir švelnios. Masažą patariama atlikti reguliariu paros metu, pavyzdžiui, prieš miegą. Taip sukuriamas miego ritualas, kūdikis po kažkiek laiko pradeda suprasti, kad artėja pogulio ir ramybės metas. Masažą geriausia atlikti po maudynių.

Pats masažas turėtų būti kaip įmanoma švelnesnis. Judesiai negali būti staigūs ir stiprūs. Reikėtų pradėti nuo penkias minutes trunkančių švelnių masažų, vėliau šį laiką galima ilginti iki maždaug dvidešimties minučių. Su laiku nesunku pastebėti, kas kūdikiui labiau patinka ir skatina mėgautis procesu ir patį mažylį, ir jį lytėjantį asmenį.

Kaip masažuoti mažylį?

Rekomenduojama pirmiausiai kūdikį paguldyti ant pilvelio ir švelniai paglostyti nugarytę, kryžkaulį, užpakaliuką. Masažuojant nugarytę nereikėtų liesti stuburo srities. Vėliau masažuojamos kojytės: jos lengvai glostomos švelniais judesiais nuo pėdučių link šlaunies. Pėdutė ir pirštukai taip pat turėtų būti paglostomi. Kūdikį pavertus ant nugarytės švelniai pamasažuojama krūtinės ląsta ir pilvelis pagal laikrodžio rodyklę. Tada pereinama prie rankyčių, jos masažuojamos panašiais judesiais, kaip ir kojytės.

Verta bent vieną kartą pasimokyti kūdikio masažo subtilybių kartu su specialistu, tuomet juos saugiai bus galima atlikti namuose ir mėgautis dar artimesniu ryšiu su savo kūdikiu. 

"Masažą patariama atlikti reguliariu paros metu, pavyzdžiui, prieš miegą. Taip sukuriamas miego ritualas, kūdikis po kažkiek laiko pradeda suprasti, kad artėja pogulio ir ramybės metas."

Mankšta padeda kūdikiui augti sveikam ir stipriam

Taisyklingai atliekama mankšta padeda gerinti mažylių koordinaciją, lavina jų pusiausvyrą, stiprina raumenis ir kitas organizmo sistemas. Mankšta turi patikti ir pačiam kūdikiui, ir su juo sportuojančiam asmeniui – tai turėtų tapti smagiu ir naudingu užsiėmimu. Mankštoje gali būti naudojami mėgstamiausi mažylio žaisliukai, patiesaliukai, maži ir dideli mankštai skirti kamuoliai. Kūdikis turi būti patogiai ir tinkamai aprengtas, pamaitintas mažiausiai prieš valandą, bent kažkiek pailsėjęs.

Prieš kūdikių mankštą turi būti atliekamas apšilimas. Tuo tikslu atliekami specialūs apšilimo pratimai. Taip paruošiami kūdikio raumenukai ir skeleto sistema.

Kūdikių mankštos pratimai turi būti specialiai parenkami pagal kūdikio amžių ir kitus požymius, pavyzdžiui, kūdikio raumenų tonusą (įvertinama, ar šis tonusas normalus, ar padidėjęs, ar sumažėjęs), kitus galimus sveikatos sutrikimus. 

Dėl mankštos labai svarbu pasitarti su šios srities specialistais ir bent kartą pasimokyti konkrečiam kūdikiui tinkamų ir saugių pratimų. Nėra taip, kad tie patys pratimai tiktų visiems kūdikiams.

Naudos ir rizikos santykis turi būti teigiamas

Tinkamai parinkti mankštos ar masažo elementai neabejotinai suteikia naudos, tačiau dėl jų būtina pasitarti su vaikelio gydytoju arba kineziterapeutu. Geriausiai masažą ar mankštą atlieka šios srities specialistai, tačiau sėkmingai galima apmokyti kūdikio tėvelius arba globėjus. Yra labai didelis galimų užsiėmimų pasirinkimas, tereikia pasidomėti siūlomomis galimybėmis. Taip ne tik bus sėkmingai pasiekiama norimų tikslų, bet ir bus išvengiama galimos žalos masažuojant ar mankštinant savo kūdikį. Be to, jeigu masažai ir mankštos kūdikiui yra būtini, juos paskiria gydytojai vaikų reabilitologai. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Fiziniai pratimai naudingi bet kokio amžiaus žmonėms. Niekas nėra per jaunas mankštintis, net ir kūdikiai. Mažyliai turėtų būti reguliariai mankštinami, kad išliktų sveiki ir sėkmingai vystytųsi. Daugelis kūdikių būna šiek tiek putlesni nei turėtų būti. Tėveliai ar seneliai dažnai žavisi mažomis riebalų raukšlelėmis...

Plačiau:

Kūdikių mankšta ‒ sportuojame nuo lopšio
+2
+2 -0
  • Masažas kūdikiui
  • Masažo nauda
  • Kūdikių mankšta

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *