Sėklidžių vėžys ‒ jaunų vyrų liga

Rugpjūčio 6, 2014
0
Sėklidžių vėžys ‒ jaunų vyrų liga

Turbūt dauguma jaunų iki 35‒40 m. amžiaus vyrų nėra lankęsi pas gydytoją urologą, nes retas vyras suvokia reguliarių apsilankymų svarbą. Nors sėklidžių vėžys rečiau minimas nei kitos onkologinės ligos, vis dėlto tai dažniausias jaunų vyrų iki 35 m. vėžinis susirgimas. Lietuvoje juo kasmet suserga apie 40–50 vyrų. Pastaraisiais metais susirgimų skaičius didėja. Pabandėme išsiaiškinti, kas sukelia sėklidžių vėžį, kaip jo išvengti ir koks šio vėžinio susirgimo gydymas. 

Sėklidžių vėžys – tai piktybinis auglys, kuris negydomas limfa ir krauju plinta į limfmazgius, plaučius, kepenis, smegenis ir kitus organus. Šio onkologinio susirgimo riziką didina endokrininiai susirgimai (hormonų disbalansas), kuriuos nulemia genetiniai veiksniai ir mitybos įpročiai, taip pat infekcinės ir venerinės ligos. 

„Didesnė tikimybė susirgti sėklidžių vėžiu kyla vyrams, turintiems nenusileidusią sėklidę...“ Nors sėklidžių vėžio sukėlėjas vis dar nėra tiksliai žinomas, tačiau aiškūs šios ligos rizikos faktoriai. Didesnė tikimybė susirgti sėklidžių vėžiu kyla vyrams, turintiems nenusileidusią sėklidę (kriptorchizmas). Net tuo atveju, jei sėklidė nuleidžiama chirurginiu būdu, pavojus išlieka. Vienas iš rečiau aptinkamų veiksnių – nenormalus sėklidės išsivystymas arba įgimtas Kleinfelterio sindromas. Tai genetinis sutrikimas, kai gimstama su papildoma X chromosoma ir organizme sutrinka „vyriškojo“ hormono testosterono produkavimas.

Įdomus faktas tas, kad sėklidžių vėžys būdingas tik baltosios rasės vyrams, kitų rasių vyrai šia liga neserga. 

Reguliari sėklidžių patikra, simptomai ir diagnostika 

Nors sėklidžių vėžys ir nėra dažnai aptinkamas vėžinis susirgimas, nė vienas vyras nėra nuo to apsaugotas. Todėl svarbu reguliariai apsižiūrėti sėklides. Daugelis šios ligos simptomų gali būti apčiuopiami ranka:

 • sėklidžių kapšelių padidėjimas;
 • pasikeitusi padėtis;
 • guzelis ar vienos iš sėklidžių padidėjimas;
 • staigus skysčio rinkimasis kapšelyje;
 • sėklidžių skausmas;
 • pilvo, kirkšnies ar juosmens skausmas;
 • sunkumo, nepatogumo jausmas kapšelyje;
 • kraujo sudėties pokyčiai. 

Tam tikrais atvejais gali pasireikšti ir retesni simptomai: nugaros maudimas ar skausmas; krūtų ar krūtų spenelių padidėjimas; krūtinės skausmas; padažnėjęs kvėpavimas; atsikosėjimas kraujingais skrepliais (ligai išplitus plaučiuose susidaro metastazių). Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, derėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją urologą

Tik reguliariai tikrinantis sveikatą galima aptikti ankstyvos stadijos naviką. Sėklides tikrintis derėtų pradėti paauglystėje ir nenustoti to daryti vėliau. Sėklidžių vėžio diagnozei patvirtinti naudojamas ultragarsas, kuriuo nustatomas vėžio žymenų kiekis kraujyje, taip pat atliekamas sėklidės audinio tyrimas. Ligos išplitimo atvejais naudojama kompiuterinė tomografija. 

Sėklidžių vėžio gydymas 

Sėklidžių vėžys ‒ jaunų vyrų ligaDidžioji dalis sėklidžių vėžio gydymo atvejų – sėkmingi. Dauguma vyrų visiškai pagydomi, net jeigu vėžys ir peržengęs sėklidės ribas. Gydymas parenkamas priklausomai nuo vėžio rūšies, išplitimo laipsnio, bendrosios paciento sveikatos būklės. Išskiriami trys pagrindiniai sėklidžių vėžio gydymo būdai. 

 • Chirurginis gydymas. Jis itin efektyvus ankstyvoje ligos stadijoje. Chirurginiu būdu pašalinama sėklidė. Vėlesnėse ligos stadijose chirurginis gydymas gali būti taikomas kartu su spinduliniu gydymu ar chemoterapija.
 • Spindulinė sėklidės vėžio terapija. Ši terapija taikoma seminomos tipo navikams (nors tam tikrais atvejais gali būti taikoma ir ne seminominiam sėklidžių vėžiui gydyti). Terapijos kursas trunka gana ilgai ‒ nuo 10 iki 20 seansų.
 • Chemoterapija skiriama sudėtingesniais ligos atvejais, ligai plintant ar jau išplitus. Dažnai rekomenduojama taikyti chemoterapiją po operacijos ar prieš limfmazgių pašalinimą. 

Prieš sėklidžių vėžio gydymą daugeliui vyrų kyla vienas pagrindinių klausimų – ar nenukentės seksualinis gyvenimas ir vaisingumas? Deja, tam tikrais atvejais sėklidžių vėžio gydymas gali sukelti nevaisingumą. Pacientams, norintiems turėti vaikų, prieš gydymą rekomenduojama užsišaldyti spermos. Tačiau jeigu pašalinta tik viena sėklidė, nevertėtų nerimauti, kad dėl to nebus galima susilaukti vaikų ar kils lytinės potencijos problemų. Tam, kad atsvertų pašalintos sėklidės funkcijas, sveikoji sėklidė ims gaminti daugiau testosterono ir spermos. 

Svarbu žinoti, kad sėklidžių vėžį galima išgydyti, tačiau gydymas turi būti pradėtas laiku ir patikėtas šios srities profesionalams. Tik tuomet pagydoma daugiau kaip 90 % ankstyvųjų ir daugiau kaip 50 % vėlyvųjų (t. y. išplitusių) onkologinių susirgimų. Tad kiekvienas vyras turėtų žinoti sėklidžių vėžio požymius ir reguliariai tikrintis sveikatą.

0
 • Sėklidės vėžys
 • Nevaisingumas vyrų
 • Kriptorchizmas
 • Nenusileidusi sėklidė
 • Onkologai
 • Sėklidžių skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę
Kaip suprasti vyro kūno kalbą?
Kaip suprasti vyro kūno kalbą? Ar pamenate neseniai žiniasklaidoje pasirodžiusias nuotraukas, kuriose užfiksuota buvusio Amerikos prezidento Barako Obamos ir Rusijos lyderio Vladimiro Putino susitikimas? Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimo metu šių pasaulio lyderių kūno kalba buvo iškalbingesnė už tūkstančius žodžių: neryžtingas rankos paspaudimas,... +13 / -1 +12
8 natūralūs būdai, padėsiantys pakelti testosterono lygį
8 natūralūs būdai, padėsiantys pakelti testosterono lygį Lytinis hormonas testosteronas dažnai siejamas su vyriškumu. Padidėjęs testosterono kiekis paauglystės metu iš esmės nulemia berniuko tapimą vyru – dėl jo poveikio padidėja raumenų masė, formuojasi vyriško tipo figūra (platėja pečiai), didėja varpa, pradeda augti barzda, žemėja balsas. Subrendusio vyro... 1 +27 / -5 +22
Kokie požymiai išduoda per mažą testosterono kiekį?
Kokie požymiai išduoda per mažą testosterono kiekį? Testosteronas – tai organizmo gaminamas hormonas. Nors jo randama ir moters organizme, vis dėlto dėl didesnės svarbos ir kiekio vyrų organizmui jis dažnai vadinamas vyriškumo hormonu. Vyrų organizme testosterono daugiausia pagaminama sėklidėse. Šis hormonas atsakingas ne tik už spermatozoidų... 1 +32 / -14 +18
Jautri tema – erekcijos sutrikimai
Jautri tema – erekcijos sutrikimai Sveikas seksualinis gyvenimas yra neatsiejama visaverčio gyvenimo dalis. Gera lytinė sveikata yra labai svarbi kiekvieno vyro gyvenime. Tačiau kartais iškyla sunkumų, apie kuriuos stipriosios lyties atstovai vengia garsiai kalbėti net gydytojo kabinete. Erekcijos sutrikimai gali kilti bet kokio amžiaus vyrams, tačiau būdingesni... 3 +11 / 0 +11
Kas yra fimozė ir kaip ji gydoma?
Kas yra fimozė ir kaip ji gydoma? Dažnas vyras, susirgęs lytinių organų ar šlapimo sistemos ligomis, baiminasi kreiptis į urologą. Fimozė yra viena iš medicininių būklių, kurios vyrams ne tik apsunkina lytinį gyvenimą, trukdo šlapinantis, bet ir sukelia nepasitikėjimą savimi. Svarbu suvokti, kad fimozė savaime nepraeina, o laiku pradėtas gydymas gali padėti... 3 +13 / -3 +10
Tylus vyrų žudikas ‒ prostatos vėžys
Tylus vyrų žudikas ‒ prostatos vėžys Lietuvos vėžio registro duomenimis, prostatos vėžys ‒ dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Šią diagnozę kasmet išgirsta keli tūkstančiai vyrų. Gera žinia, kad aptikus prostatos vėžį ankstyvoje stadijoje jį galima visiškai išgydyti. Vis dėlto šia liga sergantis vyras dažniausiai ilgą laiką nejaučia jokių... +7 / -1 +6