Plunksnalapė kalankė

+1
+4 -3
1


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Kvėpavimo sistemai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai

Plunksnalapė kalankė (lotyniškai Kalanchoe pinnata) – dar gali būti vadinama plunksnine kalanke. Tai storlapinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 30 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Kalankė turi vertikalų, tiesų, apačioje sumedėjusį, o viršuje sultingą stiebą. Augalo lapai stori, auga ant ilgų kotelių, sultingi. Kai kalankė auga, jos lapai tampa sudėtiniais (po 3–5) plunksniniais lapeliais. Jų kraštuose auga gemaliniai pumpurai, kurie išleidžia lapus ir šaknis (taip augalas dauginasi). Kalankės žiedai iš pradžių būna žali, vėliau parausta. Žiedai yra vamzdelio pavidalo, telkiasi į šluotelės pavidalo žiedyną. Augalo žydėjimas nėra reguliarus.

Lietuvoje kalankės natūraliai neauga, tačiau gali būti dirbtinai auginamos šiltnamiuose arba namuose. Jos auginamos kaip vaistažolės ir dekoratyviniai augalai.

Veikliosios plunksnalapės kalankės medžiagos:

– polisacharidai;
– vanduo;
– rauginės medžiagos;
– mineralinės medžiagos (magnis, kalcis, geležis, manganas, silicis, varis, aliuminis);
– flavonoidai;
– vitaminai;
– organinės rūgštys (oksalo, obuolių, citrinų).

Gydomųjų savybių turinti plunksnalapė kalankė yra naudojamos liaudies medicinoje. Ji pasižymi uždegimus slopinančiomis, regeneraciją skatinančiomis, antibakterinėmis savybėmis, todėl gali būti tinkama odos ligoms gydyti (valyti žaizdoms, opoms, praguloms, sunkiai gyjančioms žaizdoms, nudegimams, vabzdžių įkandimams, egzemai gydyti), uždegiminiams procesams burnos ertmėje malšinti (sergant stomatitu, gingivitu), peršalimo simptomams slopinti, gripui gydyti. Kalankių preparatai naudojami ginekologijoje ir akušerijoje: jais tepami skausmingi spenelių įtrūkimai, gimdos kaklelio žaizdelės.

Chirurgijoje kalankė naudojama pūlingoms žaizdoms plauti ir dezinfekuoti.

Plunksnalapė kalankė. Vartojimas

Gydomiesiems preparatams ruošti renkama ant žemės auganti kalankės dalis – žolė (lapai ir stiebas). Surinktą žolę reikia nuplauti ir palaikyti tamsioje patalpoje kelias paras ar net savaitę. Paskui susmulkinti ir išspausti sultis. Plunksnalapės kalankės sultys būna oranžinės spalvos, nemalonaus, kartaus skonio, skleidžia malonų kvapą.

Nudegimams gydyti labai tinka kalankių sultis sumaišyti su kiaušinio baltymu.

Slogai gydyti tinka toks kalankės receptas: porą šaukštelių medaus ištirpdyti kalankės sultyse ir įlašinti šiek tiek mišinio į nosį.

Receptas plaučių ligoms gydyti: reikės rudmenių ir takažolių šaknų bei 50–70 mililitrų kalankės sulčių. 3 šaukštus rudmenių ir takažolių mišinio užpilti puse litro verdančio vandens ir pavirti 5 minutes. Paskui pusvalandį palaikyti ir supilti kalankės sultis. Rekomenduojama išgerti per vieną dieną, per penkis šešis kartus.

Receptas bronchitui gydyti: reikės pusės stiklinės vandens, 300 gramų medaus ir smulkiai supjaustytų kalankės lapų. Lapus suberti į vandenį, įdėti medų ir pavirinti porą valandų ant silpnos ugnies. Paskui atvėsinti ir pamaišyti. Vartoti 3 kartus per dieną, po vieną valgomąjį šaukštą. Preparatą laikyti vėsioje vietoje. 

Susiję straipsniai

  • Nuotraukoje visiškai ne tokia, t.y. ne plunsnalapė kalankė. Nuoraukoje esanti yra kalanchoe blossfedialna, ji nepasižymi tokiomis sąvybėmis kaip plunksnalapė (arbą daigremonto).

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *