Valgomoji bulvė

0
+0 -0


Grupė: Dermatologiniai susirgimai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Valgomoji bulvė (lotyniškai Solanum tuberosum) – tai bulvinių šeimai priklausanti, daugiametė arba vienerius metus gyvuojanti (priklauso nuo rūšies), iki 100 centimetrų užaugti galinti daržovė. Bulvė turi gausiai išsišakojusią šaknį, iš kurios išauga požeminiai ir antžeminiai stiebai. Antžeminių stiebų yra daug, jie apaugę smulkiais plaukeliais, o požeminiai, bulvės – apaugusios baltais ūgliais / gumbais, mėsingos, krakmolingos, sustorėjusiais galais. Gumbų paviršiuje būna daug mažų akelių, jų spalva priklauso nuo veislės: gali būti raudonos, gelsvos, violetinės spalvos. Dydis taip pat įvairuoja. Augalo lapai žali, dantytais kraštais, ovalios formos, apaugę smulkiais plaukeliais. Bulvės žiedai baltai rausvos spalvos, dideli, o vaisius – du lizdus turinčios ir daug sėklų talpinančios tamsios uogos. Augalas žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais.

Lietuvoje bulvės natūraliai neauga, bet labai dažnai auginamos daržuose, ypač rytiniuose Lietuvos rajonuose, Žemaitijoje.

Veikliosios valgomosios bulvės medžiagos:

– gausu įvairių vitaminų (C, E, D, K, B1, B2, B6, PP);
– baltymai (albuminas, globulinas);
– organinės rūgštys (citrinų, obuolių, rūgštynių);
– vanduo;
– mineralinės medžiagos (magnis, natris, geležis, kalis, fosforas, kalcis, jodas);
– solaninas;
– angliavandeniai (celiuliozė, dekstrinai, cukrus, krakmolas, pektinai);
– riebalai.

Itin turtinga sudėtimi ir gydomosiomis savybėmis pasižyminčios valgomosios bulvės yra naudojamos liaudies medicinoje. Jose daug vitaminų, todėl tinka avitaminozėms gydyti. Bulvėse yra daug naudingų medžiagų, todėl jos svarbios kaip dietinis produktas. Jos naudingos turintiems virškinimo sistemos sutrikimų (gydo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, malšina spazminio tipo skausmus, slopina vėmimą, aktyvina virškinimo procesus, gydo gastritą, laisvina užkietėjusius vidurius), širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų (mažina padidėjusį arterinį kraujo spaudimą, veikia atpalaiduojamai). Bulvės taip pat pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinančiomis savybėmis. Naudojamos išoriškai, valgomosios bulvės gydo įvairias odos ligas, nudegimus, žaizdas.

Valgomoji bulvė. Vartojimas

Bulves, priklausomai nuo jų veislės, reikėtų kasti vasarą arba rudenį, o iškasus laikyti vėsioje ir gerai vėdinamoje patalpoje, maišuose su smėliu.

Virškinimo sistemai labai naudingos šviežios bulvių sultys: gerti po 1–2 stiklines pusvalandį prieš valgį.

Receptas nuospaudoms gydyti: bulves nulupti, švariai nuplauti ir sutarkuoti. Gautą masę sudėti į marlę ir ją uždėti ant pažeistos odos. Keisti kas 1,5–2 valandas. Nakčiai kompreso nepalikti.

Žali bulvių griežinėliai uždėti ant sumuštų vietų greitai panaikina mėlynes.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *