Kaip gydyti burnos opeles?

Vasario 03, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Burnos opelės – problema, į kurią dažnai numojama ranka. Vis dėlto reikėtų pasistengti, kad skausmingos burnos opelės užgytų kuo greičiau, nes esant pažeistai burnos gleivinei daug sunkiau valgyti, valytis dantis, net kalbėti ar miegoti. Taigi kaip gydyti burnos opeles, dar vadinamas aftomis?

Dažniausiai pacientus kamuoja nedidelės (iki 5-10 mm skersmens), negilios ir pavienės burnos opelės, kurių skaičius paprastai neviršija 1-5 vienetų. Tokios opelės gali užgyti savaime, tačiau pagrindinis  gydymo tikslas yra ne paspartinti opelių gijimą, o sumažinti pirmosiomis paromis kamuojantį diskomfortą ir galimų komplikacijų riziką. Puikiai tiks lengvai dezinfekuojantis ir skausmą mažinantis silpnas druskos tirpalas. Be to, skausmą ir diskomfortą sumažinti padės medicinos priemonės, kurios ant pažeistų vietų sudaro nematomą plėvelę ir apsaugo „atidengtas“ nervų galūnėles nuo papildomo dirginimo.

Didesnės burnos opos paprastai būna gilesnės, jos gyja lėčiau (gijimas gali trukti net 6-8 savaites ar ilgiau). Negana to, po gijimo gali likti randų. Tokiu atveju gali prireikti hormoninio gydymo, nes uždegimas gali būti gana stiprus, o sukeliamas diskomfortas – labai varginantis. Jei pacientą kamuoja intensyvus skausmas, skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Taip pat naudingi dezinfekuojantys ir ant pažeistų vietų apsaugines plėveles sudarantys preparatai, pavyzdžiui, chlorheksidino turintys tirpalai ir Anaftin medicinos priemonės. Kartais skiriamas lazerinis gydymas. Paprastai burnos opelės užgyja savaime per vieną – dvi savaites, nepalikdamos randų. Tačiau jei jos atsiranda labai dažnai, ilgai negyja, netgi gilėja, tuomet reikėtų ieškoti jų susiformavimo priežasties.

Ką dar svarbu žinoti, kad opelės užgytų kuo greičiau ir lengviau?

Pacientams labai svarbu įvairiai ir subalansuotai maitintis, nes burnos opelių susiformuoti gali ir dėl vitaminų, mineralų ir tam tikrų maistinių medžiagų trūkumo. Kol gyja opelės, rekomenduojama vengti karšto, aštraus, sūraus ir kieto maisto. Geriau valgyti minkštesnį, skystesnį, švelnesnį, vėsesnį maistą. Taip pat svarbu rinktis skalavimo skysčius be alkoholio ar kitų jautrią burnos gleivinę galinčių sudirginti medžiagų, pavyzdžiui, natrio laurilsulfato (SLS). Burnos higienai reikėtų skirti daugiau dėmesio, mat esant burnos gleivinės pažeidimams ji daug imlesnė įvairių mikroorganizmų poveikiui. Vertėtų rinktis švelnesnę dantų pastą, pakeisti dantų šepetėlį į naują ir minkštesnį variantą. Gėrimus galima gerti per šiaudelį. Reikėtų vengti kramtomosios gumos kramtymo, nes joje gali būti medžiagų, papildomai dirginančių pažeistą burnos gleivinę.

Kada jau reikėtų susirūpinti?

Paprastai burnos opelės užgyja savaime per vieną – dvi savaites, nepalikdamos randų. Tačiau jei jos atsiranda labai dažnai, ilgai negyja, netgi gilėja, tuomet reikėtų ieškoti jų susiformavimo priežasties. Kartais negyjančios burnos opelės, susiformuojančios ant lūpų, dantenų, minkštojo gomurio, ryklės ar liežuvio, gali pranešti apie sunkias sistemines ar net vėžines ligas. Jei viena, nors ir nedidelė opelė negyja ilgiau kaip 2 savaites, tuomet geriau  nedelsti ir kreiptis į gydytoją.

Anaftin medicinos priemonių šeima padeda kovoti su burnos opelių sukeliamu diskomfortu

Anaftin medicinos priemonės padeda kontroliuoti mažų burnos pakenkimų sukeliamą skausmą, pavyzdžiui, atsirandantį išsivysčius aftiniam stomatitui, aftinėms opoms, taip pat mažiems ortodontinių plokštelių ir netinkamai pritaikytų protezų sukeltiems pakenkimams. Galima rinktis patogiausią vartoti formą – burnos gelį, burnos purškalą arba burnos skalavimo skystį. Šią inovatyvią priemonę patariama vartoti 3-4 kartus per parą arba taip dažnai, kaip tik to reikia. Anaftin medicinos priemonių šeimos produktai ant pažeistų vietų sukuria nematomas apsaugines plėveles – taip sumažėja skausmas, uždegimas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Be to, priemonės papildytos naudingomis medžiagomis, kurios drėkina burnos gleivinę ir spartina natūralią pažeistų audinių regeneraciją. Anaftin medicinos priemones galima rasti daugumoje vaistinių. Tinkamiausią medicinos priemonę pasirinkti padės vaistininkas, tereikia su juo pasikonsultuoti.

Plačiau:

0
+0 -0
  • kaip gydyti burnos opeles
  • burnos opos
  • anaftin
  • burnos žaizdelės
  • burnos opelės
  • burnos opelių gydymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *