10 nugaros skausmo priežasčių, apie kurias reikėtų žinoti kiekvienam

Kovo 03, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+6
+6 -0

Nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug – jį sukelia ne tik ūminės nugaros traumos, bet ir įvairios ligos, stresas, netaisyklinga laikysena, tam tikros socialinės problemos ir t.t. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kuriose priežastyse atpažinsite ir save? Būtina pabrėžti, kad tikrosios nugaros skausmo priežastys žinomos ne visuomet, mat skausmui didelę įtaką daro ir psichogeninis faktorius, ir asmens aplinka, ir anksčiau patirtos patirtys, ir kitos priežastys.

1) Nugaros skausmai neretai susiję su psichogeniniu faktoriumi. Dažniau nugaros skausmais skundžiasi ilgalaikę nervinę įtampą patiriantys, generalizuotu nerimo sutrikimu, depresija ar kitomis psichinėmis ligomis sergantys pacientai. Taigi nugaros skausmas gali būti ir prastos asmens psichosocialinės būsenos sudedamoji dalis. Toks skausmas efektyviausiai gydomas šalinant tikrąją streso priežastį, tinkamai gydant psichines ligas ir sprendžiant psichosocialines problemas.

2) Nugaros skausmą dažniau patiria įvairių žalingų įpročių turintys asmenys. Dažniau juos kenčia įvairiais vaistiniais preparatais ar alkoholiu piktnaudžiaujantys, rūkantys asmenys.

3) Nugaros skausmai gali būti organizmo nusilpimo ženklas. Taigi nugaros skausmai gali išsivystyti ne tik dėl kokių nors stuburo patologijų (tai viena dažniausių nugaros skausmo priežasčių), bet ir dėl nepatogių ir (arba) blogų gyvenimo bei darbo sąlygų.

4) Nugaros skausmai gali būti susiję su poilsio trūkumu, per dideliu arba, priešingai, per mažu fiziniu krūviu. Dažniau nugarą skauda miego sutrikimų patiriantiems ir lėtiniu nuovargiu besiskundžiantiems pacientams.

5) Nugaros skausmų išsivystymą dažnai nulemia netaisyklinga laikysena ir blogi sėdėjimo įpročiai. Labai svarbu, ar patogi asmens darbo ir poilsio vieta, nes dėl neergonomiškos kėdės ar prasto čiužinio nugarą skauda ne taip jau ir retai. Nugarą dažnai skauda tiems, kuriems būdinga priverstinė gulimoji ar sėdimoji padėtis – natūralu, kad tokiu atveju nusilpsta ir (arba) įsitempia tam tikros raumenų grupės.

6) Nugarą gali skaudėti dėl įvairių vidaus organų ligų, pavyzdžiui, šlapimo sistemos uždegimų, endometriozės, inkstų akmenligės. Taigi nugarą skaudėti gali ne tik dėl tiesioginių, konkrečiai su nugaros kietaisiais ar minkštaisiais audiniais susijusių priežasčių, bet ir dėl netiesioginių faktorių.  Nugaros skausmai gali būti susiję su poilsio trūkumu, per dideliu arba, priešingai, per mažu fiziniu krūviu. Dažniau nugarą skauda miego sutrikimų patiriantiems ir lėtiniu nuovargiu besiskundžiantiems pacientams.

7)  Lėtiniai nugaros skausmai gali būti susiję su nepasitenkinimu darbu, darbo neturėjimu ar kitomis psichosocialinėmis problemomis. Šia tema atlikta nemažai mokslinių tyrimų ir būtent nugaros skausmas įvardijimas kaip gana dažnas dėl ko nors išgyvenančių žmonių sveikatos sutrikimas, kuris tuos išgyvenimus gali dar labiau paaštrinti.

8) Nugaros skausmas ne taip jau retai susijęs ir su dirbamo darbo specifika, pavyzdžiui, jis būdingesnis intensyvų fizinį darbą dirbantiems asmenims. Nugaros ir pečių juostos skausmas tikrai nesvetimas tiems, kuriems reikia dirbti pasilenkus, pavyzdžiui, odontologams, manikiūro meistrams, kirpėjams ir t.t. Dažniau nugaros skausmais skundžiasi sėdimą darbą dirbantys asmenys, nes dėl nepakankamo fizinio krūvio ir netaisyklingos sėdimosios padėties nugaros raumenys ne tik silpsta, bet ir nuolat patiria gana didelį krūvį, kurį nusilpusiems nugaros raumenims atlaikyti tampa dar sunkiau.    

9) Viena įprasčiausių ūminio nugaros skausmo priežasčių yra netaisyklingas sunkaus daikto kėlimas ar nešimas.

10) Kartais nugaros skausmai gali pranešti apie rimtesnes sveikatos problemas, pavyzdžiui, onkologinius susirgimus. Tokiu atveju augantys dariniai gali spausti su stuburu susijusias struktūras arba į nugaros audinius jau gali plisti vėžinio susirgimo metastazės, dėl ko ir kyla skausmai.

Ką daryti, jei aplanko ūminis nugaros skausmas?

Pirmoji pagalba patyrus nugaros traumą – ramybė, kelias paras trunkantis šaldymas, pažeistos vietos tausojimas. Vėliau skaudančią vietą galima šildyti, tačiau reikia stebėti, ar būklė neblogėja. Jei skausmas tęsiasi ilgiau arba būklė tik blogėja, tuomet geriau pasitarti su gydytoju.

Ūminio skausmo malšinimui puikiai tinka nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, deksketoprofenas (Dolmen). Taip pat gali būti vartojami ir vietinio poveikio vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, pleistrai, geliai, tepalai. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Vėl sugadintas savaitgalis. Taip puikiai prasidėjo: gerai išsimiegota, skaniai papusryčiauta. Ir štai reikia gulėti aptemdytame kambaryje su viltimi, kad skausmas greit atlėgs.

Plačiau:

5 etapų programa galvos skausmui įveikti

+6
+6 -0
  • Nugaros skausmas
  • ūminis skausmas
  • lėtinis skausmas
  • nugaros skausmo priežastys
  • lėtinis nugaros skausmas
  • ūminis nugaros skausmas
  • kodėl skauda nugarą
  • kaip gydyti nugaros skausmą
  • nugara

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *