15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (2 dalis)

Balandžio 16, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Pirmojoje straipsnio dalyje kalbėjome apie tai, kaip svarbu dėl kojų sveikatos gerti pakankamai vandens, sveikai maitintis, atsisakyti rūkymo ir alkoholio, reguliariai judėti ir vis pasimėgauti kontrastiniu dušu ar kojų vonelėmis. Šioje straipsnio dalyje pateikiame dar 10 naudingų patarimų, padėsiančių paskatinti Jūsų kojų kraujotakos procesus ir galinčių sumažinti venų ligų išsivystymo tikimybę arba sulėtinti jau besivystančios venų varikozės progresavimą:

  • Ilgo sėdimo arba stovimo darbo metu darykite pertraukėles – pasivaikščiokite, pamankštinkite kojas. Sėdėdami galite jas pasūpuoti, pajudinti į šalis, palankstyti. Stovėdami galite perkelti kūno svorį tai ant kojų pirštų, tai ant kulnų. Taip pat naudinga pavaikščioti ant pirštų galų. Šie pratimai neleis užsistovėti kraujui apatinėse kojų dalyse.
  • Pasivaikščiokite basomis ant rasotos žolės ar akmenukų. Toks natūralus masažas suaktyvins kraujotaką ir padės atsipalaiduoti, nes būtent paduose yra daugybė jautrių nervinių galūnėlių. Rytais į dušą keliaukite basomis, eidami tik ant pirštų galų.
  • Jei turite galimybę, sėdimo darbo metu kojas pakelkite kuo aukščiau. Jei ne, tai darykite bent jau po darbo dienos – kojų užkėlimas aukščiau širdies lygio padeda veniniam kraujui lengviau grįžti į miokardą ir sumažinti kojų tinimus. Įpraskite taip pailsėti kas vakarą – tai ne jokia privilegija, o tiesiog būtinybė. Dušo metu masažuokite kojas su masažine kempine. Toks masažas padeda suaktyvinti kraujotaką ir pasijusti lengviau.
  • Venkite aukštakulnių dėvėjimo. Juos palikite tik ypatingoms progoms. Kojų kraujotakai trukdo ir batai itin smailiomis nosimis bei labai aptempti drabužiai, tad rinkitės tik patogią avalynę ir aprangą. Jei aukštakulnius dėvėti būtina, tuomet rinkitės labai patogius, žemesne pakulne, nespaudžiančius nei pirštų, nei pėdų.
  • Dušo metu masažuokite kojas su masažine kempine. Toks masažas padeda suaktyvinti kraujotaką ir pasijusti lengviau. Puikiai tinka kūno šveitikliai su jūros druska, nes jie ne tik puikiai nušveičia odą, bet ir atpalaiduoja įsitempusius raumenis, sumažina audinių tinimus, padeda sušvelninti patiriamą skausmą ir kojų nuovargį. Masažai turi būti atsargūs – tinkami švelnūs sukamieji judesiai nuo čiurnos link kelių.
  • Naudokite gelius, padedančius paskatinti mikrocirkuliacijos procesus apatinėse galūnėse. Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
  • Dėvėkite kompresines pėdkelnes arba kojines. Išsirinkite sau tinkamiausią modelį, kompresijos lygį, spalvą. Geriausią variantą surasti padės specialistas. Tinkamai parinktas elastinis trikotažas padeda gerinti kojų kraujotaką, sumažinti jų tinimą ir skausmą. Be to, tai puiki profilaktinė priemonė, padedanti geriau apsisaugoti nuo venų ligų sukeliamų komplikacijų. Jos itin rekomenduojamos nėštumo ir ilgų kelionių metu.
  • Galite išmėginti geriamuosius venotonikus. Juose yra didelės koncentracijos flavonoidų, kurių galite rasti ir tamsios spalvos vaisiuose bei daržovėse. Šios biologiškai aktyvios medžiagos turi teigiamą, įvairialypį, naudingą poveikį kraujotakos procesui. Išgryninta flavonoidų frakcija padeda didinti venų tonusą ir apsaugoti kraujagysles, todėl mažėja patinimas, skausmas, lengvėja mėšlungiai, dingsta kojų sunkumas ir nuovargis.
  • Nesėdėkite sukryžiavę kojų ar, dar blogiau, supynę jas virvele. Tai neleidžia kraujui laisvai tekėti, todėl šį įprotį geriau iš viso išgyvendinti. Žinoma, tam reikės save akylai kontroliuoti.

Tiesiog daugiau vaikščiokite, ypač jei dirbate stovimą arba sėdimą darbą. Dažniau vietoje automobilio rinkitės kelionę pėsčiomis, o vietoje lifto dažniau naudokitės laiptais. Tokios mažos smulkmenos gali padėti ilgiau išsaugoti gerą kojų venų būklę.

Venų varikozė, kaip dažnai klaidingai manoma, nėra tik estetinė vyresnių žmonių bėda. Tai rimtas ir sveikatą galintis sutrikdyti kraujotakos sutrikimas, kuris kartais diagnozuojamas net paaugliams ar labai jauniems asmenims. Ką apie venų varikozę reikėtų žinoti kiekvienam iš mūsų? Pristatome penkis klausimus apie venų varikozę – kokio amžiaus ir kurios lyties asmens liga serga dažniau? Kas vyksta venų varikozės metu ir kokie įpročiai tik dar labiau paskatina jos progresavimą?

Plačiau:

Penki svarbūs klausimai apie venų varikozę

0
+0 -0
  • kojų sveikata
  • Išsiplėtusios venos
  • kojų skausmas
  • venų varikozė
  • kojų nuovargis
  • sportas
  • kojų venos
  • kojų tinimas
  • kojos
  • lioton

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *