Ką daryti, jei mažyliui pučia pilvuką?

Liepos 29, 2020 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kūdikio pilvuko pūtimas – tai, ko su baime laukia kiekvieni nauji tėveliai. Jis pasireiškia tikrai ne visiems, tačiau didesniajai daliai mažylių vis dėlto tenka susidurti su lengvesniu ar sunkesniu meteorizmu. Ir tai pakankamai normalu – mažylio organizmas mokosi gyventi išoriniame pasaulyje, kur viskas visiškai kitaip nei šiltame mamos pilvelyje. Verta tai priimti kaip normalią kūdikio raidos dalį.

Virškinimo traktas patiria daug išbandymų: dar nepakankamai susiformavusi jo peristaltika ir virškinimo fermentų veikla, todėl sudėtinga efektyviai suvirškinti motinos pieną ar pieno mišinį. Be to, mažylis kasdien patiria daug įspūdžių, kurie daro įtaką virškinimo funkcijai ir valgydamas nuryja nemažai oro, kuriam šiaip ar taip reikia pasišalinti – jei ne per burną, tai per išangę. Teigiama, kad virškinimo sutrikimus dažniau patiria emociškai jautresni mažyliai – suaugusiųjų savijauta taip pat labai daug priklauso nuo jų jautrumo įvairiems aplinkoms dirgikliams. Tikėtina, kad pilvo pūtimo pasireiškimą kažkiek nulemti gali ir žindančios mamos mityba ar parinkto pieno mišinio sudėtis bei naudojamų buteliukų subtilybės.

Ne paslaptis, kad jauniems tėveliams būna sunku suprasti, kodėl mažylis verkia. Juk jis pamaitintas, sauskelnės pakeistos, kokybiškai miegojo visai neseniai – nedžiugina nei linksmas žaisliukas, nei mamos ar tėčio glėbys. Meteorizmas kūdikius labiausiai kankina 3-6 gyvenimo mėnesiais, tačiau tai nėra taisyklė, o tik statistiškai dažniausias laikotarpis, kuomet žarnyne kaupiasi daugiausiai dujų. Pilvo pūtimas gali užsitęsti ir ilgiau – tai priklauso nuo daugybės faktorių.

"Veiksmingai pilvo pūtimo simptomus malšina simetikonas, kuris padeda iš žarnyno pasišalinti jo putose įstrigusiems dujų burbuliukams."

Pilvelio pūtimą galima atpažinti iš šių ir panašių simptomų:

  • Pilvelis kietas ir išsipūtęs;
  • Mažylis spaudžia kumštukus ir riečia atgal nugarytę;
  • Kūdikis raugėja, be to, per išangę vis pasišalina dujų, ypač pakeitus poziciją ar palanksčius kojytes, paguldžius ant pilvelio;
  • Mažylis gali dažnai atpilti;
  • Vaikas labai stipriai muistosi ir spardosi, o kojytes vis traukia prie skaudančio pilvuko;
  • Mažylis verkia, zirzia ir yra irzlus – jis nusiramina tik pasišalinus žarnyno dujoms.

Taigi kas galėtų padėti sumažinti dėl pilvo pūtimo patiriamą diskomfortą?

  • Pirmiausiai reikėtų atminti, kad tik kantrybė gali padėti išgyventi šį nelengvą laikotarpį – ji čia labai svarbi.
  • Verta į pagalbą pasitelkti šilumą – šiltos pagalvėlės, odos kontaktas ir švelnumas padeda malšinti nemalonius skausmus ir tempimą.
  • Taip pat galima išmėginti švelnų pilvo sienos masažą, kai šiltomis rankomis pagal laikrodžio rodyklę ratais ir žemyn link pilvo apačios masažuojamas išpūstas pilvelis (reikėtų paprašyti šeimos gydytojo, kad parodytų, kaip taisyklingai atlikti tokį masažą arba kaip lankstyti mažylio kojytes).
  • Kai kurie tėveliai pastebi, kad jų vaikus itin gerai ramina baltasis triukšmas ar važiavimas automobiliu. Tikima, kad panašius monotoniškus garsus ir virpesius mažylis girdi motinos gimdoje, tad nenuostabu, kad jau gimę kūdikiai taip pat mėgaujasi baltuoju triukšmu. Yra specialių programėlių su įvairiais monotoniškais garsais, tačiau galima aplinką pripildyti ir natūraliais garsais, pavyzdžiui, pasitelkti dulkių siurblį, ultragarsinį oro drėkintuvą, garų surinkimo aparatą, plaukų džiovintuvą, tekantį vandenį, lietaus ar vėjo muziką.
  • Veiksmingai pilvo pūtimo simptomus malšina simetikonas, kuris padeda iš žarnyno pasišalinti jo putose įstrigusiems dujų burbuliukams. Espumisan L geriamoji emulsija tinkama kūdikiams ir mažiems vaikams – ji yra malonaus skonio, todėl patinka daugumai mažylių. Dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
  • Dujoms pasišalinti taip pat padeda guldymas ant pilvelio (jis svarbus ir dėl mažylio raumenų stiprinimo ir pažindinimosi su pasauliu „iš kito kampo“).

Esant labai stipriems ir varginantiems meteorizmo epizodams, patariama nedelsti ir kreiptis į vaikelio gydytoją.

Nuolatinis pilvo pūtimas (meteorizmas) gali būti ne tik nemalonus virškinimo sutrikimų simptomas. Jis gali gerokai pabloginti gyvenimo kokybę. Pilvo skausmas, raižymas ir gurgimas tikrai negali būti lengvos ir sėkmingos dienos palydovais. Kai kuriems pacientams vidurių pūtimas tampa nelengvu psichologiniu išbandymu, apribojančiu galimybę laisvai jaustis viešumoje. Retkarčiais pasitaikantys ir savaime praeinantys meteorizmo epizodai neturėtų prognozuoti jokių sunkesnių sveikatos sutrikimų, tačiau labai dažnai arba nuolat kankinančio pilvo pūtimo priežasčių ieškoti būtina.

Plačiau:

3 pilvo pūtimo priežastys
+1
+1 -0
  • Pilvo pūtimas
  • Pilvo diegliai
  • Kūdikio verkimas
  • kietas pilvas
  • žarnyno dujos
  • Meteorizmas
  • Vaikų pilvo skausmai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *