3 aktualūs klausimai apie gerybinę prostatos hiperplaziją – vieną dažniausių vyriškų ligų

Vasario 24, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Vyresnis vyro amžius gali atnešti daug gražių dalykų. Ir tai nuostabus laikas, ypač jei vyras besąlygiškai rūpinasi savo sveikata ir visuomet atkreipia dėmesį į organizmo siunčiamus ženklus. Gerybinė prostatos hiperplazija yra tokia liga, kurią galima sėkmingai kontroliuoti ir gyventi normalų gyvenimą. Ir, priešingai, jei lėtinė liga bus ignoruojama, jos vystymasis tikrai nesustos, o pats audinių išvešėjimas tik didės – vyrui kils vis daugiau nemalonių su šia urogenitaline patologija susijusių simptomų. Kuo gerybinės prostatos diagnostikoje naudinga tarptautinė prostatos simptomų skalė? Kuo svarbus gyvenimo būdas? Kuo naudingi tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai?

Tarptautinė prostatos simptomų skalė – kuo ji svarbi gerybinės prostatos hiperplazijos diagnostikoje?

GPH sukeliamų apatinių šlapimo takų simptomų sunkumas vertinamas pasitelkiant vieną plačiausiai pasaulyje naudojamų standartizuotų klausimynų – Tarptautinę prostatos simptomų skalę (TPSS). Šiame klausimyne yra 7 klausimai:                 

  1. „Kiek kartų pastarąjį mėnesį jutote, kad baigus šlapintis Jūsų šlapimo pūslė nebuvo visiškai tuščia?
  2. Kiek kartų pastarąjį mėnesį šlapinotės dažniau nei kas 2 valandos?      
  3. Kiek kartų pastarąjį mėnesį pastebėjote, kad besišlapindami kelis kartus nustodavote ir vėl pradėdavote šlapintis?       
  4. Kiek kartų pastarąjį mėnesį Jums buvo sunku sulaikyti šlapinimąsi?   
  5. Kiek kartų pastarąjį mėnesį Jūsų šlapinimosi srovė buvo silpna?        
  6. Kiek kartų pastarąjį mėnesį reikėdavo pasistengti, kad pradėtumėte šlapintis?     
  7. Kiek kartų pastarąjį mėnesį kėlėtės nusišlapinti naktį?“ (originalaus dokumento šaltinis). 

Klausimyno pabaigoje pateikiamas vienas papildomas klausimas, padedantis įvertinti paciento gyvenimo kokybę: „Jeigu Jums reikėtų visą savo likusį gyvenimą nugyventi esant tokiai šlapinimosi būklei, kokia ji yra dabar, kaip Jūs dėl to jaustumėtės?“ (originalaus dokumento šaltinis). 

Šių septynių klausimų skalė yra plačiai naudojama tuomet, kai siekiama įvertinti ligos sunkumą ir pažengimą. Atsakant į kiekvieną klausimą reikia pasirinkti geriausiai atsakymą atitinkantį balų skaičių (didesnis balų skaičius reiškia ryškesnį, dažnesnį, labiau varginantį apatinių šlapimo takų simptomų pasireiškimą). Vėliau visi balai susumuojami ir gali būti vertinamas pirminis ligos sunkumas, kur:

  • „0 balų – šlapinimosi sutrikimo nėra;
  • 1–7 balai – lengvas šlapinimosi sutrikimas;
  • 8–18 balų – vidutinis šlapinimosi sutrikimas;
  • 19–35 – sunkus šlapinimosi sutrikimas“ (originalaus dokumento šaltinis).  "Jei GPH dar nesukelia per daug nepatogumų, gali būti taikoma stebėjimo taktika. Šiuo atveju itin svarbus kai kurių gyvenimo įpročių pakeitimas."

Kuo svarbus gyvenimo būdas? Ar jo koregavimas padeda kontroliuoti ligos simptomus?

Jei GPH dar nesukelia per daug nepatogumų, gali būti taikoma stebėjimo taktika. Šiuo atveju itin svarbus kai kurių gyvenimo įpročių pakeitimas. Stebėjimo metodas tinkamas tik tiems vyrams, kurių liga neturi jokių pastebimų simptomų arba simptomai yra labai lengvi ir beveik nekelia jokio diskomforto. Vis dėlto labai svarbu akylai stebėti sveikatos būklę ir į gydytoją kreiptis iš karto, vos tik ji kaip nors pasikeičia. Dalinamės bendromis gyvenimo įpročių koregavimo rekomendacijomis, naudingomis bet kurioje ligos stadijoje – ir tuomet, kai simptomai visai lengvi, ir tuomet, kai jie jau sunkesni, tačiau papildomai taikomas medikamentinis gydymas arba svarstoma dėl chirurginio gydymo būtinybės:

  • GPH sergantiems vyrams pirmiausiai rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, ypač alkoholinių gėrimų vartojimo;
  • Patariama riboti skysčių kiekį – negerti jų prieš ilgesnes keliones, susitikimus ir nakties miegą. Vis dėlto pakankamas skysčių vartojimas labai svarbus;
  • Vertėtų riboti gėrimų su kofeinu vartojimą, ypač antroje dienos pusėje. Keletas daug kofeino turinčių gėrimų pavyzdžių – kava, energetiniai gėrimai, kakava. Beje, kai kuris maistas taip pat gali turėti skysčius varantį poveikį, pavyzdžiui, diuretiniu poveikiu pasižymi arbūzai, melionai, salierai, petražolės, citrinos, imbierai, spanguolės ir kt.;
  • Šlapinantis reikėtų neskubėti. Nusišlapinus patariama dar kartą pamėginti visiškai ištuštinti šlapimo pūslę ir mėginti ją šiek tiek patreniruoti – prieš šlapinimąsi šiek tiek sulaikyti šlapimo srovę.
  • GPH sergantiems vyrams svarbi ir mityba – rekomenduojama valgyti daugiau vaisių, daržovių, pilno grūdo gaminių ir kitų daug skaidulų turinčių maisto produktų – tokiu būdu užtikrinamas ir sklandus virškinimas. Dalis skysčių „nukeliauja“ į virškinamąjį traktą ir ten pasilieka, didindami išmatų tūrį ir gerindami bendrąją savijautą bei mažindami vidurių užkietėjimo tikimybę ir piktybinių procesų išsivystymą. Daug skaidulų turintis maistas naudingas kiekvienam, ne tik tiems, kurie serga GPH;
  • GPH sergantiems vyrams patariama stebėti savo dienos rutiną – galbūt kažkuriuo metu prireikia staigiai nusišlapinti ir tam nėra galimybių. Vertėtų stengtis skysčius vartoti atsakingai, kad nekiltų papildomų nepatogumų dėl staigaus ir spontaninio noro šlapintis.

Kuo naudingi tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai, siekiant palengvinti GPH sukeliamus simptomus?

Žoliniai preparatai turi uždegimą slopinantį, edemą mažinantį ir antiandrogeninį poveikį. Vienas geriausių pavyzdžių – Prostamol Uno minkštosios kapsulės. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Šis tradicinis augalinis vaistas ypatingas tuo, kad jo efektyvumui įvertinti atlikti klinikiniai tyrimai, priešingai nei daugeliui rinkose esančių maisto papildų. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kuri palietusi apie 50 procentų 50-60 metų amžiaus vyrų. Vyresniame amžiuje jos dažnis tik didėja. Skaičiuojama, kad 80-90 metų vyrų grupėje sergamumas šia liga siekia apie 80-90 procentų, todėl nesunku pastebėti, kad gerybinės prostatos hiperplazijos išvengti tikrai labai sunku. Dėl apatinių šlapimo takų simptomų į gydytojus kreipiasi ir jaunesni pacientai – ir tai sveikintina, nes rūpinimasis savo sveikata padeda palaikyti gerą gyvenimo kokybę ir užbėgti už akių tokioms sunkioms gerybinės prostatos hiperplazijos komplikacijoms, kaip ūminis šlapimo susilaikymas, bendra organizmo intoksikacija šalintinais produktais, sunkus šlapimo nelaikymas ir inkstų sutrikimai. Tokių komplikacijų geriau net nelaukti ir savo sveikata susirūpinti anksčiau.

Plačiau:

Geriau šią progresuojančią ligą sugriebti kuo anksčiau

+1
+1 -0
  • GPH
  • Gerybinis prostatos išvešėjimas
  • Gerybinė prostatos hiperplazija
  • Prostata
  • dažnas šlapinimasis
  • nikturija
  • augaliniai vaistai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *