5 svarbiausi patarimai, kai kamuoja aukštas kraujo spaudimas

Kovo 25, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Aukštas kraujo spaudimas – ženklas, kad reikia rimčiau susirūpinti savo sveikata. Pateikiame 5 pagrindinius patarimus, kurie padės sėkmingiau suvaldyti aukštą kraujo spaudimą ir sumažinti dėl jo išaugančias pavojingų, netgi mirtinų sveikatos būklių riziką.

1) Sveikiau maitinkitės

Rekomenduojama valgyti dažniau, bet po mažiau – pavyzdžiui, nedidelėmis porcijomis maitintis 4-5 kartus per dieną. Rekomenduojama sumažinti druskos kiekį mityboje, valgyti mažiau riebių produktų, atsisakyti mažai vertingo greitojo, rūkyto, sūdyto, konservuoto maisto. Geriausia, kai didesnė dienos kalorijų norma suvartojama pirmojoje dienos pusėje.

Kitas svarbus patarimas – atsargiau elkitės su kava. Rekomenduojama per dieną išgerti ne daugiau kaip 1-2 nedidelius kavos puodelius. Jei nerimaujate, kad kava gali reikšmingai padidinti kraujo spaudimą, išsimatuokite jį prieš gerdami kavą ir 20-30 minučių po kavos išgėrimo. Jei aukštas kraujo spaudimas pakyla daugiau nei 10-20 mmHg, tuomet kavos geriau visai atsisakykite. Atminkite, kad gana daug kofeino gali turėti ir žalioji bei juodoji arbata, tad su jomis taip pat elkitės labai atsargiai. Jei nerimaujate, kad kava gali reikšmingai padidinti kraujo spaudimą, išsimatuokite jį prieš gerdami kavą ir 20-30 minučių po kavos išgėrimo. Jei kraujo spaudimas pakyla daugiau nei 10-20 mmHg, tuomet kavos geriau visai atsisakykite. Atminkite, kad gana daug kofeino gali turėti ir žalioji bei juodoji arbata, tad su jomis taip pat elkitės labai atsargiai.

2) Venkite streso

Didelė ir dažnai patiriama nervinė įtampa kraujo spaudimą gali padidinti daug labiau, nei galite įsivaizduoti. Stenkitės kuo mažiau išgyventi dėl įvairių smulkmenų. Išmėginkite įvairias atsipalaidavimo technikas, išmokite kvėpavimo pratimų, stenkitės vengti didžiausią nervinę įtampą keliančių situacijų. Nepamirškite laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, kokybiškai ilsėtis. Jei dirbate sėdimą darbą, tuomet laisvalaikį leiskite aktyviau, jei fizinį – nepamirškite tiesiog ramiau pailsėti, atsipūsti. Ilsėtis taip pat reikia mokėti!

3) Judėkite ir būkite sveiki

Įvairūs tyrimai rodo, kad reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti palaikyti tolygesnį kraujo spaudimą. Rekomenduojama rinktis vidutinio intensyvumo sportinę veiklą, pavyzdžiui, spartesnį vaikščiojimą ar bent bent valandą trunkantį pasivažinėjimą dviračiu. Sportuokite bent 3-4 kartus per savaitę po 45-60 minučių taip, kad suprakaituotumėte. Nepamirškite taisyklingai kvėpuoti ir išlieti visų susikaupusių neigiamų emocijų.

4) Atsisakykite arba bent jau venkite žalingų įpročių

Rūkymas ir alkoholio vartojimas ne tik išaugina riziką susirgti arterine hipertenzija, bet ir blogina šios ligos eigą, didina sveikatai ar net gyvybei pavojingų kardiovaskulinių įvykių riziką. Geriausia žalingų įpročių iš viso atsisakyti.

5) Paisykite gydytojo duotų nurodymų

Kraujo spaudimas gali būti padidėjęs labai saikingai – tuomet gali pakakti paprasčiausio gyvenimo būdo koregavimo. Jei arterinė hipertenzija pažengusi, tuomet nemedikamentinių priemonių tikriausiai nepakaks ir prireiks vaistinių preparatų. Jei gydytojas Jums paskyrė gydymą, tuomet būkite kantrūs, atsakingi ir pasitikėkite juo. Atsakingas vaistinių preparatų vartojimas padeda ne tik pagerinti savijautą, bet ir sumažinti galimų komplikacijų išsivystymo riziką. Geriausia, kad medikamentinis gydymas derinamas su nemedikamentiniais gydymo metodais – tuomet galima tikėtis pačių geriausių rezultatų.

Sūrus ir riebus maistas, nutukimas, rūkymas, alkoholio vartojimas, nuolatinė ar ilgalaikė nervinė įtampa, organizmo siunčiamų signalų nepaisymas – arterinės hipertenzijos sąjungininkai. Jei pacientas vyresnio amžiaus ir jo artimųjų ligos istorijoje yra įrašas „arterinė hipertenzija“, tuomet ligos rizika dar labiau išauga. Kaip reikėtų gyventi, kad arterinė hipertenzija netektų savo sąjungininkų? Ką daryti, kad arterinei hipertenzijai skirti vaistai taptų dar veiksmingesni ir mažesnės jų dozės padėtų pasiekti rezultatų, kurių tikimasi? Sukurkime arterinei hipertenzijai kuo daugiau barjerų ir ji tikrai atsitrauks, kartu atitraukdama ir baisiausias komplikacijas, kurios gali būti mirtinos.

Plačiau:

Gyvenimo būdas ir arterinė hipertenzija – priešai arba sąjungininkai

0
+0 -0
  • Arterinė hipertenzija
  • sveikas gyvenimo būdas
  • sveika širdis
  • sportas
  • kraujagyslės
  • druskos žala

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *