Sauso ir drėgno kosulio priežastys gali būti pačios įvairiausios

Vasario 01, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Ar žinojote, kad virusinės infekcijos dažniausiai prasideda sausu kosuliu ir jo negalima skatinti atsikosėjimą gerinančiais vaistiniais preparatais? O ar žinojote, kad kosulys gali būti ir psichogeninės kilmės, kai kosčiojama be aiškios priežasties, tik ne tuo metu, kai miegama? Pakalbėkime dažniausias sauso ir drėgno kosulio priežastis bei kitas kosulio priežastis, kurios gali būti ir šiek tiek netikėtos.

Kas yra kosulys?

Kosulys – svarbus organizmo apsauginis refleksas. Jis kyla tuomet, kai kvėpavimo takuose esančias nervines galūnėles sudirgina kokios nors svetimos medžiagos ir smegenims siunčiamas signalas, kad dabar būtina sukelti staigų oro įkvėpimą ir itin stiprų oro iškvėpimą, padedantį iš kvėpavimo takų pašalinti visus potencialiai pavojingus teršalus. Tai gali būti ir bakterijos, ir virusai, ir grybeliai, ir pirmuonys, ir atipinės bakterijos, ir dulkės, ir žiedadulkės, ir cheminės medžiagos, ir įvairūs alergenai, ir dirginantys garai bei dūmai, netgi ir svetimkūniai, kurie trukdo kvėpuoti.

Kuo pavojingas kosulys?

Žinotina, kad pavojinga gali būti ne tik ta liga, dėl kurios kyla kosulys (kaip simptomas). Pats kosulys yra gana varginantis ir daug energijos išeikvojantis negalavimas. Jei jis įkyrus ir ilgai besitęsiantis, jis kėsinasi ir į gyvenimo kokybę, psichologinę ir fizinę žmogaus gerovę. Negana to, kosulys didina kitų asmenų užsikrėtimo įvairiomis infekcijomis tikimybę (jei tai dėl infekcinių priežasčių kilęs kosulys). Itin stiprus kosulys gali sukelti vėmimą ir pažeisti krūtinės ląstą. Tad tikrai labai svarbu išsiaiškinti, dėl ko atsirado šis nemalonus ir varginantis simptomas.

Kas dažniausiai sukelia sausą kosulį?

Sausas arba neproduktyvus kosulys dažniausiai būna dirginančio pobūdžio, tačiau jis gali būti paties įvairiausio sunkumo. Jo metu neatkosėja jokių produktų. Dažniausiai sausu kosuliu prasideda virusinės infekcijos, pavyzdžiui, peršalimas, gripas. Itin varginantis sausas kosulys gali būti slopinamas, tačiau jo metu netinkami atsikosėjimą lengvinantys preparatai, nes taip tik dar labiau dirginami kvėpavimo takai. Deja, bet šią klaidą daro daugybė pacientų. Atsikosėjimą gerinančius preparatus galima vartoti tuomet, kai sausas kosulys tampa drėgnu. Rūkymas – žalingas įprotis, itin dažnai susijęs su varginančiu ir ilgalaikiu kosuliu, prie kurio rūkantieji neretai pripranta (tačiau ar pripranta aplinkiniai?). Ilgai rūkantiems asmenims gali išsivystyti lėtinė obstrukcinė plaučių liga.

Kas dažniausiai sukelia šlapią kosulį?

Šlapio (drėgno) arba produktyvaus kosulio metu jau atkosėjama gleivių bei skreplių, su kuriais iš kvėpavimo takų pašalinami infekcijos sukėlėjai ir kitos dirginančios medžiagos. Šlapiu kosuliu dažnai prasideda bakterinės infekcijos. Paprastai tariant, drėgnas kosulys yra apsauginis refleksas, padedantis išvalyti kvėpavimo takus, kad šį refleksą reikia skatinti. Taigi, verta pakartoti, kad šlapias kosulys turėtų būti skatinamas, o ne slopinamas – rekomenduojami atsikosėjimą gerinantys vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, ambroksolio hidrochlorido turinčios Flavamed šnypščiosios tabletės.

Kokios kitos galimos kosulio priežastys?

  • Būna ir taip, kad gana ilgai trunkantį kosulį sukelia atipinės bakterijos, pavyzdžiui, mikoplazmos ir chlamidijos, kurios tarsi užima tarpinę vietą tarp bakterijų ir virusų.
  • Kai kurie kosėja tiesiog dėl įkyraus įpročio kosėti – tai vadinama psichogeniniu kosuliu. Psichogeninis kosulys nekamuoja tuomet, kai miegama – taip jį galima atskirti nuo kito tipo kosulio, kuris gali varginti net ir miegant.
  • Rūkymas – žalingas įprotis, itin dažnai susijęs su varginančiu ir ilgalaikiu kosuliu, prie kurio rūkantieji neretai pripranta (tačiau ar pripranta aplinkiniai?). Ilgai rūkantiems asmenims gali išsivystyti lėtinė obstrukcinė plaučių liga.
  • Kosulys ne taip jau retai susijęs su gastroezofaginio refliukso liga.
  • Kosulys gali būti susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, pavyzdžiui, širdies nepakankamumu. Tad nei iš šio nei iš to atsirandantis kosulys gali pranešti apie gyvybei pavojingas būkles.
  • Kosulys gali būti onkologinių bronchų ar plaučių ligų simptomas – pranašas.
  • Sausas ir varginantis kosulys gali atsirasti dėl tam tikrų vaistų vartojimo. Patirtis rodo, kad net iki 20 procentų AKF inhibitorius (vaistus padidėjusiam kraujo spaudimui mažinti) vartojančių pacientų kamuoja sausas kosulys. Tokiu atveju geriau keisti gydymą, nes kosulys itin vargina ir menkina gyvenimo kokybę.
  • Kosulys gali būti ir balso stygų pagalbos šauksmas, nes jis gali kamuoti tuos pacientus, kurių balso stygoms tenka per didelis krūvis, pavyzdžiui, sausas kosulys ne toks jau ir retas mokytojams, dainininkams, aktoriams, dėstytojams.  

Plačiau apie Flavamed šnypščiąsias tabletes

Flavamed šnypščiųjų tablečių veiklioji medžiaga ambroksolio hidrochloridas priklauso kosulio ir peršalimo atveju vartojamų preparatų grupei, mukoliziniams (gleives skystinantiems) vaistams. Ambroksolio hidrochloridas  vartojamas sergant ūminėmis arba lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai susidaro klampios gleivės. Flavamed šnypščiosios tabletės suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti. Dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Plačiau:

+1
+1 -0
  • Lengvina atsikosėjimą
  • drėgnas kosulys
  • kosulio gyydmas
  • drėgno kosulio gydymas
  • kosulio priežastys
  • varginantys kosulys
  • atsikosėjimą pagerinantys vaistai
  • Sausas kosulys
  • Kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *