Nootropikai: norimą poveikį lemia ir įpročiai

Lapkričio 05, 2021
0
+0 -0

Nootropikai apibrėžiami įvairiai. Kaip vaistai, papildai, skirti smegenų funkcijoms pagerinti, net kūrybiškumui skatinti. Kartais jie aprašomi taip skambiai, kad net kyla klausimas, ar poveikis gali būti toks stebuklingas. Viskas labai priklauso nuo pačių vartotojų…

Saugumas

Apie poveikį būtinai pakalbėsime, tačiau pirmiausia – keli sakiniai apie saugumą. Ar nootropikai saugūs? Ir taip, ir ne. Nepasitarus su specialistu, nesilaikant vartojimo nurodymų, galima susidurti su neigiamomis pasekmėmis. Jų galite išvengti, jeigu papildus pasirenkate atsakingai ir vartojate pagal informacinį lapelį bei specialisto rekomendacijas. Žinoma, yra šalutinio poveikio tikimybė, todėl patariama pradėti vartoti nuo mažo kiekio ir stebėti, ar jis nepasireiškia.

Ieškodami nootropikų galite rasti spėjimų, kam tikrai reikėtų pasitarti su gydytoju: nėščiosioms, vartojantiems kitus vaistus, turintiems sveikatos sutrikimų. Taip pat įspėjama dėl amžiaus – nootropikai draudžiami jaunesniems nei 18 metų asmenims.

Noras, kuriam (ne)lemta išsipildyti

Vadinasi, saugumas labai glaudžiai susijęs su sąmoningumu, atsakingumu. Kaip ir teigiamas nootropikų poveikis. Ką turime galvoje minėdami sąmoningumą ir atsakingumą? Pateiksime kelis pavyzdžius iš skirtingų sričių:

  • Ką patartumėte studentui, norinčiam gerai išlaikyti egzaminą? Mokykis!
  • Ką patartumėte kolegai, besiskundžiančiam antsvoriu? Sveikiau maitinkis!
  • Ką pasakytumėte bičiuliui, svajojančiam tapti dainininku? Lankyk vokalo pamokas!

Tikriausiai nepažertumėte tokių patarimų kaip „nesimokyk, vis tiek išlaviruosi“, „dar vienas kebabas nepakenks“ ar „pasvajosi ir praeis“.

Kuo minėti pavyzdžiai susiję su nootropais? Tarkime, nusprendžiate, kad jums pagelbėtų bakopa papildas (kitaip – mėlynžiedė taškuonė). Tai papildas, turintis įtakos atminčiai, koncentracijai, psichologinei būklei. Įsivaizduokime, kad pradedate vartoti šį papildą ir garsiai pasakote: na, dabar tai susikoncentruosiu, atliksiu darbus kokybiškai, nesiblaškydamas! Dirbate namie? Darbo dieną pradėjote nuo kelionės į parduotuvę? Įsijungę kompiuterį ir visas reikiamas programas, fone dar įjungiate televizorių? Parašote žinutes keliems draugams ir vis patikrinate, kas per pastarąsias dešimt minučių pasikeitė socialiniame tinkle? Įsiveliate į virtualų ginčą komentarų sekcijoje? Tuomet atėjus vakarui (ir darbų krūvai pernelyg nesumažėjus) nederėtų baksnoti pirštu į papildų pakuotę. Jie gali padėti, tačiau pats žmogus turi dėti pastangas, kad darbas vyktų sklandžiai ir būtų produktyvus.

Skamba nekaip, bet… interneto svetainė nesukuriama žiūrint juokingus vaizdelius, tekstas neparašomas naršant socialiniame tinkle, o prekės nesupakuojamos diskutuojant komentarų sekcijoje.

Vienas lauke – ne karys

Yra toks visiems žinomas, gal net įgrisęs posakis, jog vienas lauke – ne karys. Kuo tai susiję su nootropais? Pirmiausia tuo, kad prieš vartojimą rekomenduojama pasitarti su specialistu, nespręsti vienam.

Ne mažiau svarbu paminėti, kad vienas įprotis, viena piliulė – taip pat ne karys visame kasdienybės ir įpročių lauke. Žinoma, daugelis nori greito ir lengvo rezultato. Kad išgėrus kapsulę darbo tempai padvigubėtų. Kad vartojant papildą vakare neimtų miegas ir būtų galima nuversti kalnus. Kad ilgą neproduktyvų laikotarpį be jokių pastangų pakeistų rezultatyvios dienos.

Galima pasakyti ir trumpiau: kas pateikiama reklamoje, nebūtinai sutampa su realybe. Įdomiausia, kad dėl to nereikėtų kaltinti vien papildų gamintojų ar pardavėjų. Tiesa yra tokia: jeigu žmogus visaip kaip propaguoja nesveiką gyvenimo būdą, daro viską, kas prieštarauja sveikos, produktyvios dienos logikai, tai net labiausiai išreklamuoti nootropikai situacijos nepagerins tiek, kiek norėtųsi. Tai primintų bandymą stumti automobilį į priekį, kai įjungta atbulinė pavara.

Jei kasdien padaroma po dvidešimt atsilenkimų, tai nesikerta su noru mesti svorį. Tačiau ką bereiškia tie atsilenkimai, jei vidurnaktį sumąstoma suvalgyti picą? Panašiai ir su nootropais.

Žmogus – savo kasdienos kalvis

Nootropikai – veiksmingi ar visgi ne? Veiksmingi, bet jie nėra tarsi burtažodis, kurį ištarus situacija apsiverstų į teigiamą pusę.

Pavyzdžiui, melatonino papildas. Jis gali padėti greičiau užmigti. O jeigu prieš miegą prisivalgytumėte ir lovoje pusvalandį panaršytumėte telefone? Tokiu būdu „sėkmingai“ tolintumėte miegą. Ir, derėtų pripažinti, šie veiksmai būtų visiškai nelogiški, prieštaraujantys norui greitai užmigti ir gerai išsimiegoti.

Taigi ilgo apibendrinimo nereikia. Nootropų poveikį lemia ne vien jų sudėtis, bet ir vartotojo kasdienybės tėkmė. Skamba vaizdingai, tačiau iš tiesų viskas gana buitiška ir paprasta. Juk sakoma, kad visuma prasideda nuo smulkmenų. Smulkių įpročių rinkinys turi įtakos mūsų gyvenimui tiek konkrečiu metu, tiek žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos.

0
+0 -0

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *