Kaip pagerinti senjorų gyvenimo kokybę?

Lapkričio 09, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Visuomenė nuolat sensta ir vidutinė gyvenimo trukmė ilgėja. Vis daugiau dėmesio skiriama senjorų gyvenimo kokybės pagerinimui. Svarbu, kad senjorai būtų sveiki ir laimingi ir dar ilgai galėtų džiaugtis auksiniu savo gyvenimo amžiumi. Kaip pagerinti senjorų gyvenimo kokybę? Ką reikėtų žinoti kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam garbaus amžiaus piliečiui? Pateikiame 4 svarbius patarimus.

  • Vyresniame amžiuje nuolat mažėja raumeninio audinio kiekis, todėl maisto porcijos turi būti mažesnės, o judėjimo – daugiau

Senstant natūraliai lėtėja medžiagų apykaita, mažėja virškinimo fermentų išskyrimas ir gamyba, nyksta raumeninis audinys ir daugėja riebalinio audinio. Senjorams pirmiausiai vertėtų stengtis suvalgyti mažiau maisto, nei anksčiau, nepamiršti būti fiziškai aktyviems. Taigi maisto porcijos turėtų būti mažesnės, o kasdien vertėtų aktyviau pajudėti bent po pusvalandį. Senjorams rekomenduojama valgyti reguliariai – bent 4-5 kartus per dieną. Tai padės išlaikyti optimalią kūno masę.

  • Vertėtų saugotis traumų, nes vyresniame amžiuje kaulinis audinys gyja sunkiau

Kineziterapeutai gali parodyti specialių pratimų, padedančių ne tik stiprinti raumenis, bet ir palaikyti gerą laikyseną bei koordinaciją. Tai itin svarbu šaltuoju metų laikotarpiu, kai labai padidėja paslydimų ir su tuo susijusių traumų rizika. Kadangi daugumos senjorų (ypač moterų) kaulų tankis mažesnis nei jaunystėje, geriau išvengti kaulų lūžių, nes kaulinis audinys tiesiog sunkiau gyja. Vienas iš būdų – specialios mankštos, gerinančios pusiausvyrą ir koordinaciją. Beje, senjorams dažnai trūksta kalcio ir vitamino D, kas dar labiau didina sunkių traumų riziką. Reikėtų pasistengti šių medžiagų kiekį palaikyti sveika mityba, pavyzdžiui, valgyti pakankamai pieno produktų, tamsių daržovių ir riebios žuvies. Jei kalcio ir vitamino D ypatingai trūksta, galima papildomai vartoti maisto papildus, tačiau dėl jų vartojimo visuomet būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Senjorai dažniau skundžiasi tokiais virškinimo sutrikimais kaip vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, sunkumas skrandyje, nevirškinimo jausmas. Vyresniems asmenims rekomenduojama valgyti daugiau skaidulinių produktų. Puikiai tiks rupiai maltų grūdų kepiniai, košės, dribsniai.

  • Didėja įvairių virškinimo sutrikimų tikimybė, nes lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja virškinimo fermentų

Senjorai dažniau skundžiasi tokiais virškinimo sutrikimais kaip vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, sunkumas skrandyje, nevirškinimo jausmas. Vyresniems asmenims rekomenduojama valgyti daugiau skaidulinių produktų. Puikiai tiks rupiai maltų grūdų kepiniai, košės, dribsniai. Praktiškai bet kokią košę ar kepinius galima papildyti kviečių arba avižų sėlenomis – taip jie tampa kur kas sveikesni. Taip pat naudinga valgyti daugiau lapinių daržovių, tamsiai žalių daržovių, ankštinių daržovių, vaisių su odelėmis. Vertėtų nepamiršti į mitybą įtraukti rauginto pieno produktų ir raugintų daržovių. Senjorams kur kas naudingesni sudėtiniai angliavandeniai, o paprastųjų angliavandenių, pavyzdžiui, cukraus, reikėtų vengti. Daug sudėtinių angliavandenių yra ankštinėse daržovėje, rupaus malimo grūdų duonoje, kitose daržovėse. Jei daržoves sunkiau sukramtyti, tuomet jas galima ir patroškinti. Taip pat reikėtų nepamiršti per parą išgerti bent 2 litrus negazuoto mineralinio vandens. Galima ir daugiau, jei tik senyvas asmuo neserga kokiomis nors ligomis, dėl kurių skysčių kiekis turėtų būti ribojamas.

  • Didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika, nes organizme kaupiasi visų nesveikų įpročių padariniai

Senjorų mityboje turėtų būti pakankamas omega 3 riebalų rūgščių kiekis. Patartina valgyti daugiau augalinių aliejų. Puikiai tiks šalto spaudimo linų sėmenų ir rapsų aliejai, kokybiškas pirmo spaudimo alyvuogių aliejus. Taip pat galima rinktis graikinių riešutų aliejų ir kanapių sėklų aliejų. Bent kartą – du per savaitę reikėtų pasimėgauti riebia žuvimi. Rekomenduojama vartoti žuvies taukus. Geriau rinktis troškintą, virtą ir garuose gamintą maistą, o kepto maisto vengti. Per parą reikėtų suvalgyti ne daugiau nei 5 gramus druskos, gyvulinį maistą dažniau keisti augaliniu.

Beje, vertėtų nepamiršti ir psichinės sveikatos. Senjorai turėtų rasti mylimos veiklos ir džiaugtis ja su savo bendraminčiais.

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti

0
+0 -0
  • Sveika mityba
  • Širdies ligos
  • gyvenimo kokybė
  • senjorai
  • senjorų sveikata
  • kraujagyslių ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *