Kalcis, geležis ir folio rūgštis – trys svarbios medžiagos nėščiųjų mityboje

Vasario 15, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Besilaukianti moteris savo mityba turi ypatingai rūpintis, nes tik tokiu būdu galima pilnavertiškai pasirūpinti pilvelyje augančiu mažyliu. Pakalbėkime apie kalcio, geležies bei folio rūgšties svarbą. Kiek per parą reikėtų gauti šių medžiagų? Kur jų randama daugiausiai?

Kalcis svarbus ne tik vaikelio, bet ir mamos kaulams bei dantims

Jei gydytoja kalcio rekomenduoja vartoti papildomai, tuomet reikėtų paisyti rekomendacijos, nes reikalingas kalcio kiekis per nėštumą labai stipriai išauga. Kalcis svarbus ir vaikelio, ir motinos kaulų bei dantų struktūros formavimuisi ir palaikymui, nes beveik visas jo kiekis sukauptas organizmo kietuosiuose audiniuose (teigiama, kad net 99 proc. kalcio randama kauluose ir dantyse, o tik 1 procentas – ekstraląsteliniame skystyje ir kt.). Kalcis svarbus ir geležies apykaitai, ir kraujo krešėjimui bei normaliai nervų sistemos veiklai.

Daug kalcio yra riešutuose (ypač migdoluose), brokoliuose ir kituose kopūstuose, pieno produktuose (sūryje), ankštinėse daržovėse (pavyzdžiui, pupelėse, avinžirniuose), įvairiose valgomosiose sėklose, avižiniuose dribsniuose ir kitose kruopose, kiaušinio tryniuose, figose, morkose, mėsoje. Kalcio nėščia moteris turėtų gauti apie 1200 mg per parą. Tai gana nemažas kiekis, atkreipiant dėmesį į tai, kad nedidelėje porcijoje lašišos ar sardinių yra iki 400 mg kalcio, o puodelyje rikotos yra apie 500 mg kalcio. Dėl šios priežasties daugumai nėščiųjų kalcio rekomenduojama vartoti papildomai, kitaip didelė dalis šios medžiagos paimama iš būsimosios mamytės „rezervo“. Daug kalcio yra riešutuose (ypač migdoluose), brokoliuose ir kituose kopūstuose, pieno produktuose (sūryje), ankštinėse daržovėse (pavyzdžiui, pupelėse, avinžirniuose), įvairiose valgomosiose sėklose, avižiniuose dribsniuose ir kitose kruopose, kiaušinio tryniuose, figose, morkose, mėsoje.

Geležis saugo nuo mažakraujystės 

Geležis svarbi kraujo kokybei ir normaliam vaisiaus kvėpavimui bei vystymuisi. Nėščiosios su maistu kas parą turėtų gauti apie 27-30 mg geležies, tačiau toms, kurioms gresia mažakraujystė arba tos, kurių nėštumas daugiavaisis, turi gauti daugiau geležies – net iki 60 – 100 mg per parą.

Geležies galima gauti valgant špinatus, burokėlius, rukolas, kopūstus, raudoną mėsą (ypač jautieną ir avieną), grikius, lęšius, kepenėles, brokolius, žemuoges, granatus, džiovintus vaisius ir kt.

Vitaminas C pagerina geležies pasisavinimą, tad prie raudonos mėsos patiekalo tikrai verta valgyti raudonąją papriką, kurioje vitamino C itin daug. Kiekvienai nėščiajai verta žinoti, kad geležies pasisavinimą stabdo kofeino turintys produktai (kava, kakava, šokoladas, energetiniai gėrimai, kurie nėščiosioms nerekomenduojami). Geležies pasisavinimui taip pat trukdo pieno produktai, tad kartu su geležies turinčiais maisto produktais pieno geriau nevartoti arba tarp vartojimų turi praeiti bent 2 valandos. Geležies papildus gali tekti vartoti mamoms, kurios nevalgo mėsos. Taip pat jų gali prireikti toms, kurių kraujyje nustatomas mažesnis hemoglobino kiekis.

Folio rūgštis apsaugo nuo nervų sistemos defektų

Folio rūgštis, kitaip vadinama vitaminu B9, padeda sumažinti vaisiaus nervinio vamzdelio defektų išsivystymo ir priešlaikinio gimdymo riziką. Jos poveikis ir svarba visiškai įrodyti ir jau net neabejotini. Pastebėta, kad nėščiosios, kurioms nėštumo metu trūko folio rūgšties, dažniau pagimdo mažesnio svorio naujagimius. Nėščiai moteriai rekomenduojama folio rūgšties dozė – bent 400 mikrogramų per parą, kai kurioms rekomenduojama dviguba dozė (ypač jei yra didesnė persileidimo rizika).

Folio rūgšties galima gauti iš žalialapių daržovių, pavyzdžiui, špinatų, taip pat brokolių, petražolių, avokadų, salotų ir kitų daržovių. Jos taip pat yra kiaušiniuose, kviečių gemaluose, valgomosiose sėklose, kepenėlėse, sėlenose, skaldytų grūdų duonoje, burokėliuose, piene. Žinotina, kad terminis maisto apdorojimas sumažina maiste esančios folio rūgšties kiekį, tad geriau visuomet valgyti šviežius nei troškintus špinatus.

Vis dėlto reikiamą folio rūgšties kiekį labai sunku gauti vien tik iš maisto, tad nėščioms moterims rekomenduojama vartoti folio rūgšties maisto papildus, kurie užtikrina reikiamą šio vitamino kiekį. Be to, ją naudinga vartoti dar prieš pastojant – vaikelį atsakingai planuojanti mamytė savimi rūpintis turėtų dar prieš nėštumą ir folio rūgštį vartoti bent 3 mėnesius prieš pastojimą.

Per devynis mėnesius būsimos mamos gimdoje susiformuoja naujas žmogus. Nėščiajai labai svarbu viso nėštumo metu saugoti ir rūpintis savimi, nes būsimojo vaikelio sveikata labiausiai priklauso nuo nėštumo sklandumo. Svarbu ne tik ilsėtis ir tinkamai maitintis, bet ir vengti veiksnių, galinčių sukelti vaisiaus apsigimimą ar persileidimą. Tokie žalingi veiksniai (cheminiai, biologiniai ar fiziniai), sutrikdantys normalią vaisiaus raidą ir lemiantys anomalijų atsiradimą, vadinami teratogenais. Aptarsime dešimt dažniausiai mūsų aplinkoje pasitaikančių teratogenų.

Plačiau:

10 teratogenų, galinčių pakenkti vaisiui
0
+0 -0
  • Nėštumas
  • Kalcis
  • mityba
  • nėščiosios mityba
  • mityba nėštumo metu
  • besilaukiančioms
  • geležis
  • folio rūgštis

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *