5 priežastys, kodėl verta vaikams skaityti pasakas

Vasario 01, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+3
+3 -0

Pasakų ir kitų knygų skaitymas vaikams – labai naudingas. Ir nauda pasireiškia ne tik vaikams, bet ir patiems tėvams ar vaikelį auginantiems žmonėms. Kaip? Pateiksime 5 dalykus, kurie gali Jus nustebinti. Tai gal šį vakarą paskaitom pasaką prieš miegą?

1. Padeda sukurti saugią ir nusistovėjusią rutiną. Įrodyta, kad dienotvarkės turėjimas labai naudingas, mat padeda vaikams jaustis saugesniems ir geriau miegoti. Knygų skaitymas galėtų būti vienas iš vakaro ritualų. Manoma, kad prieš miegą reikėtų kartoti bent kelis veiksmus ta pačia seka. Tai verta daryti jau nuo pirmųjų mažylio gyvenimo metų. Pavyzdžiui, seka galėtų būti tokia – maudynės, dantukų valymas, pižamos apsirengimas, pasakos skaitymas, prisiglaudimas, pabučiavimas ir „labos nakties“ palinkėjimas. Monotoniškas pasakos skaitymas atlieka nuraminimo funkciją – kartais pakanka vos kelių puslapių ir vaikas jau saldžiai snaudžia. Ne visi vaikai iš karto susikaupia – kartais prireikia kantrybės, kol jie iš tikrųjų susidomi skaitomo teksto turiniu. Turėkite kantrybės ir netrukus pastebėsite, kad pasakų skaitymas taps mėgstamiausia dienos dalimi ir vaikui, ir Jums.

"Monotoniškas pasakos skaitymas atlieka nuraminimo funkciją – kartais pakanka vos kelių puslapių ir vaikas jau saldžiai snaudžia. "

2. Lavina vaiko vaizduotę. Stipri vaizduotė padeda vaikams ir suaugusiems ištrūkti iš kasdienybės, nutolti nuo sunkumų ir nuovargio. Pasakose daug įvairių apibūdinimų ir epitetų – nuo briliantais išpuoštų rūmų iki samanomis apaugusių miško trobelių, nuo gražiausių pasaulyje karalaičių iki jūros pabaisų. Žinoma, pasaka prieš miegą negali būti per daug gąsdinanti – stebėkite vaiko reakcijas ir rinkitės tokias, kurios patinka ir jiems, ir Jums.

3. Plečia vaiko žodyną ir gerina tartį. Knygose, ypatingai pasakose, naudojama daug įvairiausių žodžių ir jų junginių. Raiškus skaitymas padeda plėsti vaiko žodyną, gerinti tartį, prisidėti prie atpasakojimo sugebėjimų, bendravimo įgūdžių gerinimo. Pasakose pasitaiko gana daug žodžių, kurių kasdien nenaudojame, todėl vaiko kalba tampa daug vaizdingesnė ir spalvingesnė, be to, ir suaugusieji sužino naujų žodžių, kurių, galbūt, gyvenime niekuomet nevartojo. Taigi lietuvių kalbos lavinimas ir tobulinimas pravers ne tik vaikui, bet ir Jums.

4. Padeda formuoti vertybes ir požiūrį į pasaulį. Tai viena svarbiausių pasakų teikiamų naudų. Ir šią naudą gauna ne tik vaikai, kurie iš prigimties yra geri, bet ir tėvai, kurių suvokimas apie įvairiausias vertybes jau gali būti kiek išsikraipęs, o suvokimas apie tikrąjį gerumą – nuslopintas, išblėsęs, užspaustas. Kai kurie tėvai bijo skaityti kraupias ir baisias pasakas, jų vengia, tačiau ir jos teikia gerų dalykų – vaikas taip susipažįsta su tikruoju pasauliu, kuriame, deja, yra ir liūdnesnių, ir baisesnių dalykų. Tai padeda ugdyti empatijos jausmą bei suvokimą, kad žmogus gali būti visoks. Pasakos gali padėti didesnį norą padėti kitam, kuriam tos pagalbos labai reikia. Pasakų pasaulis labai spalvingas – jis parodo, kokia svarbi draugystė, pasiaukojimas, gerumas ir atsidavimas, tačiau neretai išlenda ir melas, išdavystės, apgaulės, blogis, liūdesys, netektys. Stebėsitės, kiek daug gali suprasti visai mažas vaikas – taip geriau pažinsite ir jį, ir save.

5. Stiprina tarpusavio ryšį. Nuoširdus pasakos skaitymas – tikras, besąlygiškas laikas kartu ir nuoširdus dėmesys, kuris kiekvienam vaikui labai svarbus. Knygos skaitymo metu kartu išgyvenamos įvairios emocijos – ir linksmos, ir liūdnos. Kartu juokiamasi, kartu nubraukiama ašarėlė. Vaikas gali šiltai prisiglausti ir klausyti pasakos, o tėvams ar vaiką globojantiems asmenims, be abejonės, toks glaudus ryšys taip pat teiks daug džiaugsmo ir, galbūt, įkūnys tikrąją gyvenimo pilnatvę.

Nuomonės, ar reikėtų mažyliui duoti čiulptuką, ar ne, labai išsiskiria. Paprasčiausias būdas, padedantis išvengti ilgų atpratimo procedūrų – paprasčiausiai čiulptuko neduoti iš viso. Tačiau visi vaikai skirtingi – vieniems jo reikia, kitiems – ne. Šiaip ar taip, didžioji dauguma mažylių gimsta su natūraliu čiulpimo refleksu, o čiulptukas jiems gali padėti šį refleksą patenkinti. Kada ir kaip atsisakyti čiulptuko?

Plačiau:

Kaip atsisakyti čiulptuko?
+3
+3 -0
  • vaikai
  • knygų skaitymas
  • pomėgiai
  • kalbos lavinimas
  • vaiko lavinimas
  • pasakos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *