Pienlige bent kartą gyvenime sirgusios mažiausiai 7 moterys iš dešimties

Kovo 08, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+8
+8 -0

Makšties kandidozė arba pienligė yra išorinių moteriškų lytinių organų ir (arba) makšties gleivinės grybelinis uždegimas, galintis paliesti bet kokio amžiaus moteris. Ši liga labai paplitusi visame pasaulyje. Paprastai ji nesudėtingai išgydoma, tačiau pastebėta, kad pastaruoju metu atsiranda vis daugiau grybelinių infekcijų, kurių sukėlėjų įprasti vaistai nuo grybelio nebeveikia. Be to, šiuolaikinis moters gyvenimo būdas (skubota mityba, stipri nervinė įtampa, poilsio trūkumas), sintetinės kelnaitės ir labai aptempti drabužiai, pernelyg dažnos ir agresyvios higienos procedūros gali paskatinti vis pasikartojantį ligos išsivystymą.

Nors daugybė moterų šią ligą linkusios diagnozuoti ir gydytis pačios arba visai ją ignoruoti, taip elgtis tikrai nereikėtų. Retais atvejais, kai moters imuninė sistema labai nusilpusi ir (arba) ji serga sunkiomis ligomis, išorinių moters organų arba makšties kandidozės sukėlėjai gali išplisti ir sukelti pavojingą būklę – generalizuotą kandidozę. Šiai ligai būdinga tai, kad grybeliai išplinta po visą organizmą ir pažeidžia įvairias kūno vietas – odą, nagus ar net vidaus organus. Itin sunkias (nors labai retais) atvejais susergama grybeliniu kraujo uždegimu – kandidoziniu sepsiu. Tad pakalbėkime apie tai, kaip ši liga paplitusi, kokie simptomai padeda atpažinti pienligę, kokios dažniausios jos priežastys ir kaip ji gydoma.

Pienligė yra gana dažna liga, bent kartą gyvenime palietusi daugumą moterų

Skaičiuojama, kad bent trys moterys iš keturių arba 75 procentai visų moteriškosios lyties atstovių makšties kandidoze yra sirgusios bent kartą gyvenime – ir tai nereiškia, kad grybeliu buvo užsikrėsta būtinai per lytinius santykius. Kai kurios moterys pastebi, kad užtenka tik didesnio streso ar skurdesnės mitybos – ir štai jau kamuoja nemalonūs simptomai, kurių norisi kuo greičiau atsikratyti. Tad jei maždaug septynios moterys iš dešimties turėjo pavienių pienligės epizodų, manoma, kad maždaug 5 procentams iš jų pienligė linkusi nuolat kartotis – tai, be abejonės, menkina ir fizinę, ir emocinę sveikatą, be to, kenkia normaliai gyvenimo kokybei.

Pienligės simptomų norisi atsikratyti kaip galima greičiau

Makšties ir (arba) išorinių moters lytinių organų (vulvos) kandidozę  galima atpažinti iš šių varginančių ir „ramybės neduodančių“ požymių:

  • Deginimo, perštėjimo, niežėjimo ir sausumo pojūčio makštyje ir išorinių lytinių organų srityje;
  • Išorinių lyties organų patinimo ir paraudimo,
  • Susiformavusių opelių makšties gleivinėje ir retkarčiais pasitaikančio negausaus kraujavimo iš makšties (nesusijusio su moters vaisingumo ciklu);
  • Baltų, tirštų, savo struktūra į varškę panašių išskyrų iš makšties, kurių gausumas gali būti pats įvairiausias.

Pienligę sukelia plačiai gamtoje paplitęs grybelis

Kandidozę sukelia baltuoju balkšvagrybiu vadinamas grybelis (Candida albicans). Jo randama ir maiste, ir dirvožemyje, ir ant paviršių, ir įvairiose visiškai sveikų žmonių organizmo vietose, pavyzdžiui, žarnyne, kvėpavimo takuose, ant odos. Manoma, kad jis gyvena kas penktos ar net dažnesnės moters makštyje ir „laukia“ sąlygų, kuomet galės lengviau ir greičiau daugintis. Normali ir sveika moters makšties aplinka šiam grybeliui daugintis neleidžia, tačiau kai kurios sveikatos būklės ar kai kurie vaistai šį balansą gali išderinti ir Candida albicans pradeda nekontroliuojamai daugintis. Kandidozė dažnesnė įvairiomis lėtinėmis ligomis sergančioms, daug streso patiriančioms ir nepilnavertiškai besimaitinančioms bei tam tikrus imuninę sistemą neigiamai veikiančius vaistus vartojančioms moterims. Įdomiausia tai, kad normalią makšties mikroflorą gali išderinti ir per dažnas makšties plovimas, ir nepakankama jos higiena – patariama nesistengti per daug švarinti makšties, nes tai gali ją išsausinti, o išorinių lytinių organų plovimui naudoti tik vandenį arba kokybiškas higienos priemones. Ne taip jau ir retai su pienlige pirmą kartą susiduriama nėštumo metu arba po gimdymo, nors iki tol pienlige moteris niekada nesirgo. Kandidozę sukelia baltuoju balkšvagrybiu vadinamas grybelis (Candida albicans). Jo randama ir maiste, ir dirvožemyje, ir ant paviršių, ir įvairiose visiškai sveikų žmonių organizmo vietose, pavyzdžiui, žarnyne, kvėpavimo takuose, ant odos.

Pienligė gydoma vaistais nuo grybelio

Geriausia gydymą pradėti iš karto po to, vos tik atsirado pirmųjų kandidozės simptomų. Vaistiniai preparatai ir jų farmacinė forma bei vartojimo trukmė parenkami pagal tai, kokio sunkumo ir kokios eigos pienligė pasireiškia. Į makštį gali būti vartojamos ir minkštosios kapsulės, ir kremas, ir tabletės, be to, kartais prireikia ir per burną vartojamų farmacinių formų – tablečių, kapsulių  ir t.t. Gydymas gali remtis ir vienkartine doze, o kartais prireikia ir pusę metų trunkančio gydymo. Geriau kandidozės nebandyti gydyti savarankiškai, ypač jei moteris nėščia. Jei pienligė kartojasi labai dažnai, tuomet gydomas ir partneris. Beje, labai svarbus ir nemedikamentinis gydymas, ir kandidozės prevencija: patariama, kad moteris stiprintų imuninę sistemą, vengtų streso, pilnavertiškai maitintųsi ir saikingai bei protingai rūpintųsi išorinių lytinių organų higiena.

Plačiau:

+8
+8 -0
  • pienligės gydymas
  • makšties grybelis
  • candida albicans
  • Pienligė
  • kandidozė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *