Sloga – dažniausia kūdikių ir vaikų bėda

Spalio 01, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Slogos atskira ligapavadinti gal ir negalime. Tai labiau ligos simptomas, požymis ar signalas, pranešantis, kad vaikas peršalo. Būtent peršalimas arba nazofaringitas yra dažniausiai mažylius aplankantis negalavimas. Visiškai normalu, jei vaikas sloga serga net iki 10 kartų per metus. Vis dėlto jei sloga tęsiasi nuolat, tai jau gali būti lėtinis sveikatos sutrikimas, susijęs su alergijomis, nosies anatomijos pakitimais ar kitomis priežastimis.

Kaip gydyti slogą, kad ji kuo greičiau pasibaigtų?

Dėl kokių  priežasčių prasideda sloga?

Didžiausius kvėpavimo per nosį sunkumus sukelia būtent ne susikaupusios gleivės, o nosies gleivinės paburkimas. Tai visiškai normali apsauginė reakcija į įvairias medžiagas ar mikrobus, kurie dirgina nosies gleivinę ir sutrikdo normalią jos funkciją. Tai gali būti įvairūs įkvepiamieji alergenai, dulkės, virusai, bakterijos, chemikalai, dūmai, gyvūnų epidermio dalelės, augalų žiedadulkės, namų dulkių erkės, grybeliai, vabzdžių išskiriamos medžiagos ir t.t. Nosies gleivinės sutrikimus gali sukelti net per didelis oro sausumas.

Padidėjusi nosies gleivių gamyba – tai natūrali apsauginė reakcija, kuria bandoma „išvalyti“ iš nosies visas nepalankias medžiagas. Nosies gleivinės paburkimo išsivystyme didžiausią reikšmę turi histaminas, tačiau imuninė sistema gali paskatinti ir kitų medžiagų išsiskyrimą. Būtent jos sukelia nosies gleivinės paburkimą ir kvėpavimo per nosį pasunkėjimą. Nosies gleivinės paburkimo išsivystyme didžiausią reikšmę turi histaminas, tačiau imuninė sistema gali paskatinti ir kitų medžiagų išsiskyrimą. Būtent jos sukelia nosies gleivinės paburkimą ir kvėpavimo per nosį pasunkėjimą.

Kaip gydyti slogą?

Kadangi sloga dažniausiai yra ligos simptomas, tai reikia gydyti ar koreguoti ją sukėlusią priežastį. Tai gali būti ir peršalimo sukelta sloga, ir alergija, ir bronchitas, ir padidėję adenoidai. Tokiu atveju reikia konsultuotis su gydytoju. Jei sloga nesunki, o jokių neraminančių simptomų nėra, tuomet slogą galima mėginti gydytis ir namuose. Kartais tereikia išvalyti nosytę, išvėdinti ir sudrėkinti patalpų orą. Pateikiame Jums šiek tiek naudingų patarimų:

  • Atsargiai valykite nosį izotoniniu jūros vandeniu (Quixx baby nosies lašai pritaikyti kūdikiams, tačiau puikiai tiks ir vyresniems vaikams). Įlašinus į nosies ertmes po keletą lašų gleives galima pašalinti sterilios vatos gabalėliais (tai daryti reikia labai atsargiai, o medvilninių pagaliukų naudoti negalima).
  • Nuo 6 mėnesių amžiaus, ypač esant sunkesniam nosies užsikimšimo laipsniui, gali praversti hipertoninis jūros vanduo. Tokių purškalų verta turėti kiekvienų namų vaistinėlėje.
  • Jei gleivės trukdo laisvam kvėpavimui, jas galite ištraukti specialiai tam pritaikytu aspiratoriumi. Didesni vaikai (maždaug nuo 3 metų amžiaus) nosytę jau turėtų mokėti išsipūsti patys. Jūros vanduo padės suskystinti klampias ir pridžiūvusias gleives.
  • Kuo daugiau nešiokite vaiką vertikalioje pozicijoje. Pakelkite lovos galvūgalį – tokiu būdu  gleivės lengviau pasišalins ir kvėpavimas bus lengvesnis. Kūdikiams yra specialiai pritaikytų pagalvėlių – jiems į loveles paprastų pagalvių geriau nedėti.
  • Vėdinkite ir drėkinkite patalpas, nes sausas ir užterštas oras dar labiau apsunkina nosies gleivinės funkciją.  
  • Jei vaikas nekarščiuoja, tuomet galite išeiti pasivaikščioti į lauką, nes grynas oras palengvina kvėpavimą per nosį.
  • Jei nosies išvalymo jūros vandeniu ir aspiratoriumi nepakanka, tuomet gali prireikti dekongestantų – specialių nosies gleivinės kraujagysles sutraukiančių ir jos paburkimą mažinančių vaistų. Prieš vartojant šiuos vaistus būtina išvalyti nosį. Geriausia tokius lašus ar purškalus (tik vyresniems vaikams) vartoti prieš miegą – kad vaikelis lengviau kvėpuotų ir pailsėtų. Jei vaikas visiškai negali žįsti ar gerti iš buteliuko, tuomet lašiukų galima pavartoti ir dienos metu, tačiau labai svarbu nepersistengti ir šiais pripratimą sukeliančiais vaistais nepiktnaudžiauti. Dėl jų vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju ir geriau nevartokite jų ilgiau kaip 3-5 paras.
  • Svarbu: jokiais būdais nelašinkite į nosį svogūnų sulčių, eterinių aliejų, motinos pieno ar kitų tam neskirtų priemonių. Tai gali pakenkti Jūsų mažylio sveikatai. 

    1) Vaikų sloga dažniausiai susijusi su peršalimu, mediciniškai vadinamu nazofaringitu.

    Plačiau:

    6 dalykai, kuriuos reikia žinoti apie vaikų slogą
+1
+1 -0
  • slogos gydymas
  • slogos komplikacijos
  • slogos požymiai
  • slogos priežastys
  • Sloga ūminė
  • Sloga lėtinė
  • sloga
  • vaikų sloga

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *