Trys pilvo pūtimo priežastys

Rugpjūčio 27, 2020 | Rūtelė Foktienė
+4
+5 -1

Šiame straipsnyje pateiksime dar tris labai svarbias pilvo pūtimo priežastis. Kyla klausimas – kaip sau padėti? Beje, kai kurie meteorizmą lydintys simptomai gali informuoti apie sunkesnes ligas – jiems pasireiškiant būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus. 

 

Glitimo netoleravimas

Glitimo (lietuviškas žodis) arba gliuteno (vedinys iš anglų kalbos, labiau tarptautinis terminas) netoleravimas yra viena dažniausiai šiomis dienomis eskaluojamų temų. Pirmiausia reikėtų suprasti, kad glitimas ir gliutenas yra ta pati medžiaga, skiriasi tik terminų skambesys. Įvairūs šaltiniai teigia, kad bent keli procentai žmonijos yra netgi alergiški glitimui, tačiau šis skaičius gali būti kur kas didesnis.

Glitimas – tai baltymas, kurio randama kviečiuose, miežiuose ir rugiuose. Organizme jis sukelia su imunine sistema susijusius uždegiminius procesus ir pirmiausia pažeidžia virškinamąjį traktą. Dėl to kyla įvairiausių žarnyno problemų, o tarp jų ir pilvo pūtimas, raižymas, skausmas, viduriavimas, dėl kurio maisto medžiagos neįsisavinamos pilnavertiškai. Alergija glitimui patvirtinama medicininiais tyrimais, o netoleravimą kiekvienas pacientas gali pastebėti pats. Atsisakius grūdinių produktų ilgalaikiai su nevirškinimo pojūčiu susiję simptomai gali pasibaigti – tereikia sąžiningai laikytis mitybos, kurioje nėra glitimo. 

 

Nurytas oras

Nuryjamas oras iš organizmo turi pasišalinti, nesvarbu, kuriuo keliu. Jo keliavimas per žarnyną gali būti nemalonus ir skausmingas procesas. Tad reikėtų pasistengti oro nuryti kuo mažiau (riboti aerofagiją), mat būtent aerofagija yra viena iš dažniausių meteorizmo priežasčių. Pavyzdžiui, itin daug oro nuryjama, jei valgant kalbama arba valgoma atliekant bet kokias kitas su maitinimusi nesusijusias veiklas. Patariama atsisakyti šiaudelių, čiulpiamų ledinukų ir kramtomosios gumos – jie taip pat linkę padidinti nuryjamo oro kiekį.

Valgyti reikėtų ramiai, lėtai ir tik prie stalo. Žinoma, kalbėjimasis valgant yra tikras malonumas, tačiau galbūt vertėtų visiems ramiai pavalgyti, o tuomet pasikalbėti? Esame ne tik tai, ką valgome, bet labai svarbu ir kaip mes valgome. Patariama valgyti sąmoningai, gerai sukramtyti maistą ir mėgautis juo lėtai. Juk kramtymas yra labai svarbus maisto paruošimo etapas – tik gerai sukramtytas ir seilėmis suvilgytas maistas bus lengviau ir sėkmingiau virškinamas. 

"Greitam, saugiam ir efektyviam žarnyno dujų pašalinimui verta pasitelkti Espumisan minkštąsias kapsules."

Tam tikras maistas ir gėrimai

Ne paslaptis, kad kai kurie maisto produktai, patiekalai ar gėrimai itin suintensyvina dujų kaupimąsi žarnyne. Fermentuotas maistas ir gėrimai (pavyzdžiui, rauginti pieno produktai ar fermentuoti alkoholiniai gėrimai) neabejotinai padažnina meteorizmo epizodų pasireiškimą. Kopūstinės daržovės, ankštinės daržovės, svogūnai ir česnakai, iš rafinuotų miltų iškepti produktai taip pat gali sukelti gana sunkų ir nemalonų pilvo pūtimą. Beje, kai kurie maisto priedai tai pat gali būti atsakingi už intensyvesnį pilvo pūtimą. Tai būdinga tam tikriems saldikliams, pavyzdžiui, sorbitoliui ar ksilitoliui.

Ką jau kalbėti apie angliarūgšte, cukrumi ir saldikliais prisotintus gėrimus – skrandžiui ir žarnynui jie gali būti didžiulis išbandymas. Gazuotų gėrimų vertėtų atsisakyti kiekvienam jautrią virškinimo sistemą turinčiam asmeniui. Geriausia atsigaivinti vandeniu, kurį galima pagardinti įvairiausiais mėgstamais vaisiais ar mėtų lapeliais. Organizmas už tai tikrai padėkos. 

 

Greita pagalba

Greitam, saugiam ir efektyviam žarnyno dujų pašalinimui verta pasitelkti Espumisan minkštąsias kapsules. Jų sudėtyje yra veikliosios medžiagos, vadinamos simetikonu. Ši inertiška ir į kraujotakos sistemą nepatenkanti medžiaga suardo dujų burbuliukus, susikaupusius skrandyje ir žarnose. Dujos lengviau pašalinamos ir greičiau grįžta lengvumo jausmas. 

 

Pavojaus signalai

Jei meteorizmą lydi kiti neraminantys simptomai, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus. Pavojaus signalai yra vėmimas, staigus kūno masės kritimas (ypač be priežasties), kraujo priemaišos išmatose ir vėmimo produktuose, karščiavimas, suprastėjusi bendra savijauta. Ypatingai stebėti reikėtų vaikus – jie skysčių netenka greičiau ir yra pažeidžiamesni. 

 

Gražiausios metų šventės daug kam siejasi su gausiai nukrautais stalais ir tingiu, ištisą dieną trunkančiu sėdėjimu prie jų. Persivalgymas ir virškinimo sutrikimai – vieni nemaloniausių nutikimų, kurių išvengti pavyksta retam.

Plačiau:

3 praktiški patarimai lengvesnėms šventėms
+4
+5 -1
  • pilvo skausmas
  • gliutenas
  • Meteorizmas
  • Sveika mityba
  • Pilvo pūtimas
  • Pilvo diegliai
  • Skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *