Kada dėl skausmingų mėnesinių būtina kreiptis į gydytoją?

Lapkričio 11, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Ar žinote, dėl kokių priežasčių atsiranda mėnesinių skausmai? O ar teko girdėti, kad kai kurios moterys „tomis dienomis“ jaučiasi taip blogai, kad net alpsta? Gal tai būdinga ir Jums? Pakalbėkime apie pirminę ir antrinę dismenorėją, įvairius per mėnesines pasireiškiančius simptomus ir situacijas, kai gydytojo konsultacija tiesiog būtina.

Kuo skiriasi pirminė ir antrinė dismenorėja?

Išskiriami du dismenorėjos arba skausmingų mėnesinių tipai:

  • Pirminė dismenorėja – tai mėnesinių skausmai, kurie atsiranda nestebint jokių lytinių organų ar dubens organų patologijų, sutrikimų bei ligų. Dažniausiai pirminė dismenorėja nustatoma jaunoms ir dar negimdžiusioms moterims. Teigiama, kad pirminė dismenorėja susijusi su didesne prostaglandinų koncentracija organizme, stangresniais gimdos audiniais ir jų kraujotakos sutrikimais.
  • Antrinė dismenorėja – tai mėnesinių skausmai, kurie siejami su įvairiomis organų patologijomis, ligomis, uždegiminiais procesais, atliktomis operacijomis, įgimtais struktūriniais pakitimais. Vertėtų paminėti endometriozę, gimdos miomas, gimdos adenomiozę ir įvairius lytinių organų struktūrinius pakitimus. Viena dažniausių antrinės dismenorėjos priežasčių, kuri gali būti diagnozuojama ir gana jaunoms moterims, yra endometriozė. Tai sutrikimas, kai gimdos audiniai išveši už įprastų savo ribų, todėl kyla uždegiminiai procesai, lydimi skausmo, dažnai gausiau kraujuojama ir jaučiami kiti nemalonūs simptomai. Su gydytoju ginekologu rekomenduojama pasitarti visais atvejais, kai mėnesinės yra skausmingos. Gydytojas nuodugniai apžiūrės pacientę ir įvertins reprodukcinės sistemos organų būklę.

Ar mėnesinių skausmus lydi ir kiti simptomai?

Deja, bet dismenorėja arba skausmingos mėnesinės neapsiriboja vien nemaloniais spazminio pobūdžio skausmais apatinėje dubens srityje. Dažna moteris skundžiasi ir kitais simptomais. Paprastai įvardijami įvairūs virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, pykinimas (kuris gali pereiti ir į vėmimą), raugėjimas, viduriavimas, skrandžio ir pilvo skausmai, pilvo pūtimas, pilvo raižymas, sunkumas skrandyje ir pan. Neretai nurodomas ir migreninio pobūdžio galvos skausmas. Pavyzdžiui, kai kurios moterys būtent pagal jo pasireiškimą žino, kad jau artėja „tos dienos“. Be to, gali pasireikšti nuotaikų kaita, irzlumas, verksmingumas, bendras negalavimas ir silpnumas. Itin sunkiais atvejais gali pakilti kūno temperatūra, atsirasti labai didelis silpnumas ar net alpimas. Deja, bet kai kurioms moterims tenka atsisakyti bet kokių planų – jos negali eiti į mokyklą, universitetą ar darbą.

Kada dėl skausmingų mėnesinių reikėtų kreiptis į gydytoją?

Su gydytoju ginekologu rekomenduojama pasitarti visais atvejais, kai mėnesinės yra skausmingos. Gydytojas nuodugniai apžiūrės pacientę ir įvertins reprodukcinės sistemos organų būklę. Tik apžiūros metu gali būti diagnozuojamos įgytos ar įgimtos patologijos, kurias būtina gydyti. Jaunoms pacientėms organinės patologijos dažniausiai nenustatoma, vis dėlto jei mėnesinių skausmai trukdo įprastai kasdienei veiklai, tuomet juos būtina gydyti. Dažniausiai skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pavyzdžiui, deksketoprofeno (Dolmen). Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Taip pat gali būti skiriama sudėtinių kontraceptinių tablečių, ypač jei moteris neplanuoja nėštumo ir yra kitų indikacijų, pavyzdžiui, jos mėnesinės labai gausios arba nereguliarios. Antrinė dismenorėja gydoma šalinant arba koreguojant ligos priežastį.

Ypatingai reikėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos pavojaus signalus:

  • Mėnesinių skausmai prasidėjo staiga, nors anksčiau jų nebuvo;
  • Mėnesinės tapo gausesnės arba, priešingai, itin negausios;
  • Mėnesinės tapo nereguliarios arba jos išnyko;
  • Atsirado kraujavimas arba tepimas ne mėnesinių metu;
  • Skausmas jaučiamas ne mėnesinių metu arba lytinių santykių metu;
  • Pasirodė neįprastų išskyrų iš makšties ir kt.

    Mėnesinių skausmai gali kamuoti net iki 90 proc. vaisingo amžiaus moterų, o net apie 10-20 proc. moterų „tomis dienomis“ gali jausti tokius stiprius skausmus, kad apribojama normali jų kasdienė veikla. Kokios priemonės galėtų padėti palengvinti mėnesinių skausmus?

    Plačiau:

    10 patarimų, padedančių palengvinti skausmingas mėnesines
0
+0 -0
  • mėnesinių skausmas
  • kaip sumažinti mėnesinių skausmą
  • skausmas per mėnesines
  • Skausmingos menstruacijos
  • skausmingos mėnėsinės

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *