Venų varikozė vis labiau jaunėja

Vasario 04, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kojų venų varikozė – tai lėtinis venų nepakankamumas, plačiajai visuomenei žinomas kaip venų išsiplėtimas. Pagrindinė šios ligos vystymosi priežastis – nepakankamas vožtuvų sandarumas. Dalis kraujo teka atbuline kryptimi, todėl apatinėse galūnėse jis kaupiasi ir plečia venas. Ilgainiui negydoma liga gali sukelti ne tik sunkiai pakeliamą kojų skausmą, bet ir grėsmingas sveikatos komplikacijas.

Varikozės simptomai vargina ir fiziškai, ir psichologiškai

Iš pradžių gali būti matomi vos keli sutrūkinėję kapiliarai, tačiau vėliau atsiranda vis daugiau išsiplėtusių venų, poodinių mazgų, odos pigmentacijos pakitimų. Būdingi kojų skausmai, kojų egzema. Kamuoja kojų (ypatingai blauzdų srities) patinimai. Pacientai skundžiasi kojų sunkumu, nuovargiu ir pojūčiais, tarsi jos pulsuotų ar jomis bėgiotų skruzdėlytės. Gali kamuoti ir mėšlungiai, kurie kai kuriais atvejais jie itin skausmingi. Ligai progresuojant, plonėja oda, trinka jos jautrumas, atsiranda trofinių opų ir randų. Sutrinka normali audinių mityba, padidėja kraujo užkrėtimo ir pavojingų krešulių susidarymo rizika.

Venų varikozė dažniausiai atsiranda dėl nepilnaverčių vožtuvėlių

Venų varikozės išsivystymui daugiausiai įtakos turi nepakankama venų vožtuvėlių funkcija. Vožtuvėlių silpnumas daugeliu atveju yra nulemtas genetikos, tad jei venų ligomis sirgo tėvai ar kiti artimieji, tuomet labai tikėtina, kad šis polinkis bus perduotas ir palikuonims. Venų vožtuvėliai atsakingi už tai, kad link širdies tekantis veninis kraujas judėtų tik viena kryptimi. Kai venų vožtuvėliai pažeisti, dalis kraujo grįžta atgal ir venose ima didėti spaudimas. Blogiausia tai, kad besiformuojantys kraujo sąstoviai ir padidėjęs spaudimas dar labiau pažeidžia vožtuvėlius ir iki tol buvusios sveikos struktūros nebegali tinkamai atlikti savo funkcijų. Apatinėse galūnėse susikaupia vis daugiau kraujo – stazės progresuoja, o venos vis labiau plečiasi ir ilgėja.

Venų varikozės išsivystymą nulemia koreguojami ir nekoreguojami faktoriai

Lėtinis venų nepakankamumas dažniau išsivysto tiems, kuriems tai nulemta genetiškai – būtent dėl venų vožtuvėlių silpnumo ar nesandarumo. Be to, liga dažniau pasitaiko moterims, ypač vyresnio amžiaus. Tačiau nereikėtų galvoti, kad paauglys berniukas negali susirgti šia liga. Specialistai pastebi, kad dėl dabartinio gyvenimo būdo, kai žmonės daug sėdi, mažai juda, nesveikai maitinasi, nevengia žalingų įpročių ir panašiai, liga paliečia vis jaunesnius asmenis. Būna, kad į gydytojo kabinetą beldžiasi ir labai jauni vyrai bei moterys, kurie dažniausiai skundžiasi prastu estetiniu vaizdu. Kai kurio trisdešimtmečio veninės kraujotakos būklė jau daug blogesnė nei šešiasdešimtmečio.

Lėtinis venų nepakankamumas dažniau išsivysto tiems, kuriems tai nulemta genetiškai – būtent dėl venų vožtuvėlių silpnumo ar nesandarumo.

Gydymą paskiria patyrę šios srities specialistai

Tikroji problema dažniausiai slypi kur kas giliau nei plika akimi matomose poodinėse venose. Gydytojas, įvertinęs giliųjų venų būklę, skiria gydymą. Kartais pakanka tik profilaktinių priemonių, kai parenkamas tinkamas elastinis trikotažas, rekomenduojama mankšta, pavyzdžiui, plaukiojimas baseine ar patariama stengtis ilgai nestovėti ar nesėdėti. Simptomus palengvinti gali geliai su heparino natrio druska (Lioton 1000), per burną vartojami venotonikai. Dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Kai kuriais atvejais labai tinkama skleroterapija, kai į pažeistas venų atšakas suleidžiami specialūs tirpalai arba jų putos. Šios medžiagos sukelia vietinį uždegimą ir tokiomis venomis kraujas nebegali tekėti – jis suranda kitą kryptį ir link širdies juda sveikomis venomis. Ilgainiui tokios vaistų paveiktos venos perauga jungiamuoju audiniu ir tiesiog išnyksta – galima pasiekti puikių estetinių rezultatų. Jei prireikia operacijos, tuomet auksiniu standartu laikoma operacija lazeriu, kuri pažengusiose šalyse pritaikoma daugeliu atvejų. Gydymo metodai gali būti ir kombinuojami – viskas priklauso nuo individualios paciento sveikatos būklės ir poreikių. Svarbiausia nedelsti ir pradėti gydymą kaip galima anksčiau.

+1
+1 -0
  • Varikozė
  • Išsiplėtusios venos
  • kojų venų varikozė
  • kojų venos
  • kraujotakos nepakankamumas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *