Ką derėtų žinoti apie apsaugines kaukes?

Lapkričio 09, 2020 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Jau kurį laiką apsauginės kaukės – tarsi aprangos detalė, neatsiejama nuo atsakingų asmenų stiliaus. Garsiausi pasaulio dizaineriai savo kolekcijose pristato įvairiais būdais dekoruotas kaukes, mat jos tikrai kurį laiką dar bus reikalingos praktiškai visame pasaulyje. Vis dėlto svarbiausia ne tai, kaip kaukė atrodo, o kaip ji apsaugo. O jos apsaugos lygis priklauso nuo to, kaip ji dėvima ir prižiūrima. Ką derėtų žinoti apie medžiagines ir medicinines kaukes bei respiratorius, kad jie mus ir kitus saugotų kuo geriau? 

 

Medžiaginės kaukės – tvariau, tačiau itin svarbi teisinga jų priežiūra

Medžiaginės kaukės naudojamos daug kartų, todėl nesukuria tiek daug atliekų ir nepadaro tokios didelės žalos gamtai, kaip vienkartinės medicininės kaukės ar respiratoriai. Tinkamai pasiūta daugiasluoksnė kaukė nuo virusų turinčių lašelių tikrai gali apsaugoti, jei bus dėvima ir prižiūrima taisyklingai. Taigi svarbiausia, kad medžiaginė kaukė būtų bent iš trijų sluoksnių, dar geriau, kai šie sluoksniai pagaminti iš skirtingo tipo audinio. Kuo šių sluoksnių daugiau, tuo, tikėtina, veiksmingiau bus sulaikyti lašeliai su užkratu. Jos turi gerai apgaubti nosį ir burną, būti gerai prigludusios. Medžiagines kaukes svarbu skalbti po kiekvieno panaudojimo – galima jas patrinti muiluotame šiltame vandenyje ir po to dezinfekuoti arba išskalbti skalbyklėje, pasirenkant karšto vandens programą. Medžiagines kaukes rekomenduojama lyginti lygintuvu – taip visi patogenai galutinai sunaikinami ir kaukė paruošiama kitam dėvėjimui. Taigi medžiaginė kaukė turi būti švari, sausa, daugiasluoksnė ir gerai prigludusi, dengianti nosį, skruostus, burną ir smakrą. 

"Medžiagines kaukes svarbu skalbti po kiekvieno panaudojimo – galima jas patrinti muiluotame šiltame vandenyje ir po to dezinfekuoti arba išskalbti skalbyklėje, pasirenkant karšto vandens programą. Medžiagines kaukes rekomenduojama lyginti lygintuvu – taip visi patogenai galutinai sunaikinami ir kaukė paruošiama kitam dėvėjimui."

Vienkartinės medicininės kaukės vienkartinėmis vadinamos ne be reikalo

Vienkartines medicinines kaukes reikėtų dėvėti tik vieną kartą, paprastai ne ilgiau kaip dvi valandas arba iki tol, kol audinys sudrėksta. Medicininės kaukės paprastai dėvimos į išorę atsukta spalvotąja puse (priklauso ir nuo kaukės modelio). Prieš užsidedant kaukę būtina dezinfekuoti arba nusiplauti rankas. Dauguma medicininių kaukių turi specialias vielutes, apgaubiančias nosį – nuo jų ir reikia pradėti, stengiantis kuo glausčiau šią vielutę priglausti prie nosies. Vėliau ant ausų užmaunamos gumelės ir apatinė veido dalis atsakingai apgaubiama kauke. Kaukė nusiimama stengiantis jos neliesti (nuo ausų nukabinamos gumelės) ir saugiai išmetama. Po kaukės nuėmimo ar pakeitimo rankos ir vėl turėtų būti nuplaunamos ir (arba) dezinfekuojamos. Visuomenėje pasitaiko asmenų, dėvinčių vienkartines medicinines kaukes daugybę kartų (kartais net iki visiško jų sudėvėjimo). Norėtume patikinti, kad toks daugkartinis medicininių kaukių dėvėjimas tinkamai neapsaugo, o ant žemės nukritusi kaukė jokiais būdais nebegali būti dėvima. 

 

Respiratoriams būdinga aukščiausia įmanoma apsauga

Respiratoriai ypatingi tuo, kad nuo užkrato apsaugo bene geriausiai – net nuo 90 iki 95 procentų, o kartais net iki 98 procentų. Daugumą respiratorių galima nešioti 8 valandas (priklauso nuo modelio). Su vožtuvą turinčiais respiratoriais kvėpuoti lengviau, tačiau būtina suprasti, kad jie geriausiai apsaugo tik dėvintį asmenį, o aplinkinių – ne. Respiratoriai rekomenduojami tiems, kurie dirba ir gyvena pavojingesnėmis sąlygomis, pavyzdžiui, medikams, pardavėjams, viešųjų paslaugų teikėjams. Respiratorius taip pat svarbu dėvėti teisingai – jie turi gerai apgaubti veidą, taip suteikdami maksimalią apsaugą. Žinoma, vien respiratoriaus ar kitokio tipo apsauginės kaukės dėvėti nepakanka – būtina laikytis ir kitų taisyklių, pavyzdžiui, dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas, paisyti čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo bei saugaus 1-2 metrų atstumo. Verta papildomai dėvėti gumines pirštines ir namus palikti tik esant būtinybei. Likdami namuose saugote ne tik save, bet ir kitus. 

 

Vaikų kosulys – vienas dažniausių skundų, dėl kurių kreipiamasi į šeimos gydytojus. Pristatome 10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį.

Plačiau:

10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį

0
+0 -0
  • Kosulys
  • Virusai
  • Čiaudėjimas
  • apsauginės kaukės
  • respiratorius
  • medicininė kaukė

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *