Sportuokime rytais!

Rugpjūčio 23, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Ryto mankšta pati naudingiausia. Jos metu ne tik pabunda kūnas ir pagreitėja per naktį sulėtėjusi medžiagų apykaita, bet ir normalizuojasi įvairūs fiziologiniai rodmenys. Tyrimais įrodyta, kad reguliariai rytais sportuojančių asmenų kraujo spaudimas yra kur kas stabilesnis. Rytinė mankšta padeda paruošti organizmą ne tik fiziniams, bet ir emociniams dienos iššūkiams. Tai reiškia, kad rytais pasportavęs asmuo jaučiasi kur kas stipresnis ir fizine, ir psichologine prasme. Taigi ką reikėtų žinoti apie rytinę mankštą ir jos teikiamą naudą?

Ką svarbu žinoti apie rytinę mankštą?

 1) Rytine mankšta turėtų būti pradedama Jūsų diena. Tačiau nepulkite sportuoti vos tik pakilę iš lovos. Idealu, kai mankštintis pradedama bent po 10 minučių nuo to momento, kai buvo išlipta iš lovos. Paprastai tariant, organizmui pirmiausiai reikia duoti atsibusti, o tik tada suteikti fizinio krūvio. Galima gurkštelėti vandens ir tuomet eiti mankštintis.

2) Rytinio fizinio krūvio tikslas nėra treniruoti raumenis. Svarbiausias tikslas – organizmo tonuso pakėlimas, darna su kūnu ir mintimis, fizinė bei dvasinė gerovė. Būtent dėl to rytais nereikia per daug skubėti.

3) Idealu, kai rytinė mankšta pradedama nuo įvairių tempimo pratimų. Taip pasiruošia ir sušyla raumenys, raiščiai bei sausgyslės. Apšilimo pratimai mažina traumų tikimybę ir yra labai svarbi visos rytinės mankštos dalis.

4) Rytinė mankšta ypatingai svarbi tiems, kurie dirba sėdimą darbą. Bent jau rytais kažkiek pajudėti turėtų tie asmenys, kurie judėjimui progos neras visą ateinančią dieną. Taigi tikrai verta atsikelti šiek tiek anksčiau ir mažiausiai 10-15 minučių dėmesio skirti organizmui taip svarbiai fizinei veiklai.

5) Rytinei mankštai reikėtų rinktis tokius pratimus, kurie suteikia komfortą, o ne didina stresą. Tokie pratimai padės išjudinti kūno raumenis ir sąnarius, pagreitinti medžiagų apykaitą, normalizuoti kraujotaką, galiausiai – pakelti nuotaiką.

6) Rytinė mankšta turėtų tapti svarbia dienos pradžios dalimi. 10-15 minučių trunkančios treniruotės tempas neturėtų būti pernelyg didelis. Galiausiai ši mankšta taps tokia pat svarbi, kaip ir rytinis dušas ar puodelis kavos su pilnagrūdės duonos sumuštiniu. Taigi verta stengtis, kad tai taptų kasdienės rutinos dalis, kuri teikia ir džiaugsmą, ir stiprina sveikatą. Rytinei mankštai reikėtų rinktis tokius pratimus, kurie suteikia komfortą, o ne didina stresą. Tokie pratimai padės išjudinti kūno raumenis ir sąnarius, pagreitinti medžiagų apykaitą, normalizuoti kraujotaką, galiausiai – pakelti nuotaiką.

Kokia rytinės mankštos nauda?

1) Teigiama, kad 10 minučių trunkanti rytinė mankšta gali padėti išvengti lėtinių ligų, antsvorio bei emocinių bangų. Asmuo džiaugiasi ne tik stipresniu kūnu, bet ir geresniu sugebėjimu susidoroti su stresu.

2) Rytinė mankšta yra tarsi natūralus organizmo žadintuvas. Ji ne tik „prižadina“ organizmą, bet ir skatina pasistengti anksčiau pradėti dieną ir daugiau nuveikti. Dėl sėkmingo dienos planavimo mažėja stresas, gerėja emocinė sveikata ir žmogus jaučiasi produktyvesnis. Anksčiau nueinama miegoti ir anksčiau keliamasi – tai naudinga daugeliui organų sistemų.

3) Žinotina, kad rytinė mankšta medžiagų apykaitą „išjudina“ ne tik rytais. Toks poveikis, nors ir silpnesnis, tęsiasi visą dieną. Tai reiškia, kad reguliariai sportuojantis asmuo per dieną sudegina daugiau kalorijų, nei visai nesportuojantis ir reguliarios fizinės veiklos nepropaguojantis žmogus.

4) Rytinė mankšta suteikia energijos. Nors iš pradžių gali būti sunku atsikelti rytais būtent dėl kamuojančio energijos stygiaus, vėliau ši problema turėtų dingti. Kasdienė disciplina ir rytinė mankšta žmogui suteikia daugiau energijos ir jis per visą dieną nudirba daug daugiau darbų. Be to, energingesnis žmogus suranda daugiau laiko ir jėgų savo pomėgiams.

5) Negana to, rytinė mankšta padeda reguliuoti apetitą. Rytais sportuojantis žmogus stengiasi maitintis sveikiau. Be to, organizme padidėja laimės hormonų ir endorfinų kiekis, todėl asmuo ieško mažiau progų persivalgyti ir savo laimingumo jausmą pirmiausiai didina kitais būdais. Vadinasi, mažėja ne tik emocinio persivalgymo, bet ir nutukimo rizika.

Rytinės mankštos pratimų idėjų rasite čia.

Ar žinojote, kad apytikris visų žmogaus kraujagyslių ilgis – beveik 100 tūkstančių kilometrų? O ar žinojote, kad iš kojų venose esančiam kraujui tenka ilgiausias ir sunkiausias kelias, kad jis grįžtų į širdį? Galima pajuokauti, kad kojos pirštuose yra tolimiausi kraujagyslių taškai, be to, veniniam kraujui reikia įveikti nemenką sunkio jėgų pasipriešinimą. Taigi vertėtų visuomet stengtis, kad kraujotaka kojose nesulėtėtų, kitaip gali išsivystyti lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Pateikiame net 15 patarimų, kurie padės pasirūpinti savo kojų kraujotaka.

Plačiau:

15 patarimų, padėsiančių pagerinti Jūsų kojų kraujotaką (1 dalis)

+2
+2 -0
  • sportas
  • fizinė veikla
  • rytas
  • ryto mankšta
  • ryto mankštos nauda
  • ryto mankštos pratimai
  • Mankšta
  • emocinė sveikata

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *