Prostata – antroji vyro širdis

Sausio 31, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Ar kada teko girdėti tokį terminą „antroji vyro širdis“? Tokiu atveju paprastai kalbama apie prostatą arba priešinę liauką – vyriškąją liauką, kuri randama po šlapimo pūsle ir gaubia šlapimtakio dalį, kuria teka šlapimas ir vyriškoji sėkla. Gerybinė prostatos hiperplazija yra viena dažniausių vyresnių vyrų ligų, kuria, kaip manoma, serga daugiau nei pusė į šeštąją dešimtį įžengusių vyrų. Taigi kas yra prostata, kas vyksta šią liauką pažeidžiančios ligos metu ir kas galėtų padėti suvaldyti dėl to atsirandančius šlapinimosi sutrikimus?

Prostata – antroji vyro širdis

Prostata – tai maždaug 20 g sverianti graikinio riešuto dydžio liauka, gaubianti šlaplės dalį, kuria teka šlapimas ir vyriškoji sėkla. Prostata gamina komponentą, sudarantį didžiausią vyriškosios sėklos dalį. Tai klampus, tirštas, vaiskus, pilkšvos spalvos sekretas. Manoma, kad šis sekretas labai svarbus vyrų vaisingumui, nes jis didina spermatozoidų judrumą ir aktyvumą. Taigi prostata labai svarbi vyro lytinei funkcijai. Gal dėl to ji ir vadinama „antrąja vyro širdimi“?

Gerybinė prostatos hiperplazija – dažniausia vyresnių vyrų liga

Statistika rodo, kad gerybinė prostatos hiperplazija arba priešinės liaukos padidėjimas yra bene dažniausia vyresnių vyrų liga. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad pirmieji simptomai dažniausiai pasireiškia jau 40-50 metų vyrams, o šia lėtine ir nuolat progresuojančia liga serga daugiau nei pusė vyresnių nei  50 metų vyrų. Sergamumas auga su amžiumi ir įvairaus laipsnio gerybine prostatos hiperplazija gali sirgti per 80-90 proc. vyresnių nei 80-90 metų vyrų. Vadinasi, ši lėtinė liga paliečia praktiškai visus vyrus, tik keli procentai „laimingųjų“ visiškai išvengia mažesnio ar didesnio intensyvumo šlapinimosi sutrikimų. Sergamumas auga su amžiumi ir įvairaus laipsnio gerybine prostatos hiperplazija gali sirgti per 80-90 proc. vyresnių nei 80-90 metų vyrų. Vadinasi, ši lėtinė liga paliečia praktiškai visus vyrus, tik keli procentai „laimingųjų“ visiškai išvengia mažesnio ar didesnio intensyvumo šlapinimosi sutrikimų.

Gerybinės prostatos hiperplazijos metu kinta priešinės liaukos dydis ir struktūra

Bėgant metams prostatos audinys kinta ir veši (didėja, auga). Normalaus aktyvumo prostatos audinius pakeičia kito tipo audiniai, susidaro daugiau neaktyvių mazgelių, o pati prostatos apimtis didėja, kinta jos forma ir struktūra. Duomenys rodo, kad pirmųjų histologinių prostatos pokyčių pastebima jau vyresnių nei 30 metų vyrų prostatose. Vadinasi, priešinė liauka yra praktiškai visą vyro gyvenimą kintanti liauka.

Vyresnis vyro amžius yra pagrindinis gerybinės prostatos hiperplazijos rizikos faktorius, mat bėgant metams kinta androgenų ir estrogenų pusiausvyra. Dėl to prostata auga, pradeda spausti šlaplę ir ilgainiui sutrinka normalus šlapimo nutekėjimas iš šlapimo pūslės. Taigi pagrindiniai gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai yra šlapinimosi sutrikimai, dar vadinami apatinių šlapimo takų simptomais.

Kuo naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

Kai kurie augaliniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, turi uždegimą slopinantį, antiandrogeninį, edemą mažinantį poveikį. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Prostamol Uno išsiskiria tuo, kad tai vaistinis preparatas, kurio efektyvumas patvirtintas klinikiniais tyrimais. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Gerybinė prostatos hiperplazija – būklė, kurios išvengti pavyksta labai mažai daliai vyrų. Teigiama, kad tarp vyresnių nei 60 metų vyrų mažiausiai kas antras turi tam tikrų prostatos pakitimų, dėl kurių gali kilti įvairių šlapinosi sutrikimų. Pati liga nėra pavojinga – prostatos didėjimas yra gerybinis procesas. Vis dėlto pats priešinės liaukos didėjimas gali pradėti kenkti gyvenimo kokybei – kai vyrui naktį į tualetą tenka keltis net 5 kartus, sutrinka ne tik jo miegas, bet mažėja ir galimybės kokybiškai pailsėti. O ką kalbėti apie į lašėjimą panašią šlapimo srovę ar šlapimo nelaikymo sukeliamus nepatogumus...

Plačiau:

Gerybinė prostatos hiperplazija – kaip gyventi su šia liga?

0
+0 -0
 • prostatos hiperplazija
 • apatinių šlapimo takų simptomai
 • Prostamol Uno
 • prostatos išvešėjimas
 • apatinių šlapimo takų sutrikimai
 • gerybinė
 • Gerybinis prostatos išvešėjimas
 • Gerybinė prostatos hiperplazija
 • Prostata
 • gerybinė priešinės liaukos hiperplazija
 • šlapinimosi sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *