Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas)

Gerybinė prostatos hiperplazija, kartais dar vadinama gerybine prostatos hipertrofija – tai yra prostatos padidėjimas, kuris gana dažnas vyresnio amžiaus vyrams. Šis sutrikimas vyrams gali sukelti nemalonius šlapinimosi sutrikimus. Negydant šios ligos, prostata gali labai padidėti ir sukelti rimtesnes sveikatos problemas.

Prostata yra liauka, kuri pagamina didžiausią dalį skysčio, esančio spermoje. Skystis ejakuliacijos metu padeda spermatozoidams pasiekti išorę. Prostata lokalizuojasi po šlapimo pūsle ir šlaplės dalis išėjusi iš šlapimo pūslės pereina kiaurai prostatą. Būtent dėl tokio šlaplės anatominio ypatumo, padidėjus prostatai, užspaudžiami šlapimo takai ir šlapinimas tampa apsunkintas.

Daugumos vyrų prostata po truputį auga visą gyvenimą. Daugumai vyrų prostata padidėja labai stipriai, pradėdama blokuoti šlapimo takus. Deja, nėra tiksliai žinoma, kas priverčia prostatą taip padidėti. Manoma, kad tokį prostatos išvešėjimą nulemia senstančio vyro organizme atsiradę lytinių hormonų pusiausvyros sutrikimai.

Taip pat yra paveldimumo faktorius – jei vyro tėvas ar brolis serga ar sirgo gerybine prostatos hiperplazija, tai tikimybė susirgti šia liga tam vyrui didėja.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Simptomai

Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai kiekvienam individui gali šiek tiek skirtis, tačiau pagrindiniai išlieka tie patys.

Pirmiausiai, esant gerybinei prostatos hiperplazijai, susilpnėja šlapimo srovė šlapinantis (dėl spaudimo į šlapimo takus). Sunku pradėti šlapintis, o šlapinimosi pabaigoje, šlapimas kurį laiką laša. Šlapinimosi sutrikimų simptomatika papildo ir dažnas noras šlapintis, ypač naktį. Šlapimo pūslė neišsituština iki galo, šlapimo takuose gali atsirasti infekcija, o šlapimo pūslėje formuotis akmenys.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Ligos eiga

Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai ilgainiui yra linkę sunkėti. Tačiau, tai būdinga ne visiems, kai kuriems vyrams simptomai per kurį laiką stabilizuojasi ir nesunkėja, o dar po kurio laiko gali net pagerėti.

Prostatos dydis ne visada koreliuoja su simptomų sunkumu – kartais vyrams, turintiems tik šiek tiek padidėjusią prostatą simptomai būna labai varginantys, ir atvirkščiai – kartais didelį prostatos padidėjimą turintys vyrai patiria labai nesunkius šlapinimosi sutrikimus.

Negydant gerybinės prostatos hiperplazijos, ši gali sukelti sunkias komplikacijas. Tai įvyksta tada, kuomet susilaiko šlapimas – tokiu atveju šlapimo pūslė gali būti pertempiama, gali prarasti galimybę susitraukti.

Taip pat, labai pavojinga komplikacija – inkstų pažeidimas: tiesioginis inkstų pažeidimas arba inkstų pažeidimas atsiradęs dėl infekcijos.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Diagnostika

Gydytojas pirmiausia turi išsiaiškinti paciento skundus, nuodugniai išklausinėti apie ligos pradžią.

Vėliau gydytojas turi atlikti prostatos apčiuopą pirštu per tiesiąją žarną, tam kad įvertintų, ar prostata yra padidėjusi.

Neurologinis ištyrimas gali būti atliktas tam, kad galima būtų atmesti kitus sutrikimus, dėl kurių galėjo sutrikti šlapinimasis.

Laboratorinis šlapimo tyrimas padeda atmesti šlapimo takų infekcijas.

Kraujyje nustatomas prostatos specifinis antigenas (PSA), kuris didėja esant gerybinei prostatos hiperplazijai, tačiau PSA gali didėti tiek prie piktybinių prostatos sutrikimų, tiek prie prostatitų (prostatos uždegimų).

Šlapimo srovės stiprumo testu nustatoma susilpnėjusi šlapimo srovė, kuri yra vienas iš ligos simptomų.

Gali būti atliktas ultragarsinis tyrimas (galimai per tiesiąją žarną), kuris tiksliai parodo prostatos matmenis.

Specialiais tyrimais galima nustatyti, ar šlapimo pūslė visiškai išsituština pasišlapinus.

Prostatos biopsija (prostatos audinio gabalėlio paėmimas) – atliekamas tam, kad būtų galima atmesti prostatos vėžinį susirgimą.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Gydymas

Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo, prostatos dydžio, paciento sveikatos būklės.

Esant ryškiems simptomams, skiriami vaistai: alfa blokatoriai (jie atpalaiduoja prostatos raumenis, taip palengvindami šlapinimąsi), 5-alfa reduktazės inhibitoriai (verčia prostatą mažėti).

Jei vaistai nėra efektyvūs, siūloma operacija, kuri sumažina prostatą, atstato šlapinimosi funkciją.

Dabar jau galimos minimaliai invazyvios chirurginės technikos. Po tokių operacijų pacientai atsigauna greičiau, būna mažiau šalutinių reiškinių.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Profilaktika

Ankstyva diagnostika (paprastai nustatant PSA) ir ankstyvas gydymas duoda geriausius rezultatus išvengiant varginančių simptomų.

 

Kita informacija

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai yra varginanti problema, kuri apsunkina gyvenimo kokybę vienam iš trijų vyrų, vyresnių nei 50 metų. Vyrams virš 85 metų prostatos hiperplazijos požymių randama net 90 atvejų iš 100.

Manoma, kad šiuo metu pasaulyje apie 30 milijonų vyrų patiria gerybinės prostatos hiperplazijos sukeliamus simptomus.

Nors sergančiųjų vyrų skaičius tarp juodaodžių ir baltaodžių nesiskiria, tačiau yra pastebėta, kad juodaodžiams gerybinė prostatos hiperplazija yra gerokai sunkesnė ir agresyvesnė. Manoma, kad taip yra dėl to, kad juodaodžių vyrų organizme yra daugiau testosterono.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai
8 mitybos gudrybės dailesnėms kūno linijoms ir lengvesnei savijautai Norite numesti porą kilogramų ir jaustis lengviau? Tam tikrai nereikia radikalių dietų – pakanka vadovautis paprastomis taisyklėmis ir ilgainiui savo mitybą paversti sveikesne. Griežtos dietos suteikia labai laikinus rezultatus, išsekina organizmą ir dažnai prisideda prie gyvenimo džiaugsmo praradimo. Sveika mityba, priešingai,...

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +4 / 0 +4

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas
7 priežastys, kodėl verta skaityti knygas Daugumoje šeimų vaikams nuo pat vaikystės kartojama, kad knygas skaityti reikia. Retas pasako, kodėl tai daryti naudinga. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų žinoti ne vieną knygų skaitymo teikiamą naudą. Pateiksime 7 priežastis, kodėl iš tikrųjų verta skaityti knygas ir dažniau pasinerti į stebuklingą jų skleidžiamą šviesą.... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis
Išsiplėtusių venų gydymo lazeriu esmė, pliusai ir pooperacinis laikotarpis Kojų venų varikozė yra daugybę žmonių kankinanti lėtinė liga. Džiugu tai, kad dvidešimt pirmame amžiuje šios srities medicina stipriai patobulėjo. Vienas iš veiksmingų ir patikimų išsiplėtusių venų gydymo metodų yra gydymas specialiai tam pritaikytu lazeriu. Pakalbėkime apie šios pažangios technologijos pliusus, esmę ir... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus?
Kaip išrinkti vaikui tinkamus batukus? Pasiūla šiandien tokia didelė, kad tėveliams apsisuka galva. Dauguma pastebi, kad vaikiški batukai yra tikrai nepigus pirkinys – norint įsigyti gerą avalynę vos vaikščioti pradėjusiam vaikui gali tekti pakloti mažiausiai kelias dešimtis eurų. Kai kurie pastebi, kad vaikiška avalynė brangesnė, nei ta, kuri skirta suaugusiems.... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą
Apie gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis, simptomus ir gydymą Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – nepiktybinės kilmės prostatos padidėjimas. Ji labai dažna tarp brandaus ir senyvo amžiaus vyrų (dažniausiai pasitaiko vyresniems nei 50 metų vyriškosios lyties atstovams). Visuomenėje ši patologija žinoma tiesiog kaip „padidėjusi prostata“.

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +11 / 0 +11

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma
Kelionė su kūdikiu: misija įmanoma Vienos šeimos su visai mažais vaikais užsidaro namuose ir niekur nekeliauja, kitos, priešingai, kas savaitgalį mėgaujasi kelionėmis ir neatsisako taip mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbiausia žinoti, kas geriausia pačiai šeimai – jei jos nariai labai gerai jaučiasi namuose ir nesinori keliauti į kitus, kartais nesaugiai... +1 / 0 +1

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +25 / 0 +25