Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas)

Gerybinė prostatos hiperplazija, kartais dar vadinama gerybine prostatos hipertrofija – tai yra prostatos padidėjimas, kuris gana dažnas vyresnio amžiaus vyrams. Šis sutrikimas vyrams gali sukelti nemalonius šlapinimosi sutrikimus. Negydant šios ligos, prostata gali labai padidėti ir sukelti rimtesnes sveikatos problemas.

Prostata yra liauka, kuri pagamina didžiausią dalį skysčio, esančio spermoje. Skystis ejakuliacijos metu padeda spermatozoidams pasiekti išorę. Prostata lokalizuojasi po šlapimo pūsle ir šlaplės dalis išėjusi iš šlapimo pūslės pereina kiaurai prostatą. Būtent dėl tokio šlaplės anatominio ypatumo, padidėjus prostatai, užspaudžiami šlapimo takai ir šlapinimas tampa apsunkintas.

Daugumos vyrų prostata po truputį auga visą gyvenimą. Daugumai vyrų prostata padidėja labai stipriai, pradėdama blokuoti šlapimo takus. Deja, nėra tiksliai žinoma, kas priverčia prostatą taip padidėti. Manoma, kad tokį prostatos išvešėjimą nulemia senstančio vyro organizme atsiradę lytinių hormonų pusiausvyros sutrikimai.

Taip pat yra paveldimumo faktorius – jei vyro tėvas ar brolis serga ar sirgo gerybine prostatos hiperplazija, tai tikimybė susirgti šia liga tam vyrui didėja.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Simptomai

Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai kiekvienam individui gali šiek tiek skirtis, tačiau pagrindiniai išlieka tie patys.

Pirmiausiai, esant gerybinei prostatos hiperplazijai, susilpnėja šlapimo srovė šlapinantis (dėl spaudimo į šlapimo takus). Sunku pradėti šlapintis, o šlapinimosi pabaigoje, šlapimas kurį laiką laša. Šlapinimosi sutrikimų simptomatika papildo ir dažnas noras šlapintis, ypač naktį. Šlapimo pūslė neišsituština iki galo, šlapimo takuose gali atsirasti infekcija, o šlapimo pūslėje formuotis akmenys.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Ligos eiga

Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai ilgainiui yra linkę sunkėti. Tačiau, tai būdinga ne visiems, kai kuriems vyrams simptomai per kurį laiką stabilizuojasi ir nesunkėja, o dar po kurio laiko gali net pagerėti.

Prostatos dydis ne visada koreliuoja su simptomų sunkumu – kartais vyrams, turintiems tik šiek tiek padidėjusią prostatą simptomai būna labai varginantys, ir atvirkščiai – kartais didelį prostatos padidėjimą turintys vyrai patiria labai nesunkius šlapinimosi sutrikimus.

Negydant gerybinės prostatos hiperplazijos, ši gali sukelti sunkias komplikacijas. Tai įvyksta tada, kuomet susilaiko šlapimas – tokiu atveju šlapimo pūslė gali būti pertempiama, gali prarasti galimybę susitraukti.

Taip pat, labai pavojinga komplikacija – inkstų pažeidimas: tiesioginis inkstų pažeidimas arba inkstų pažeidimas atsiradęs dėl infekcijos.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Diagnostika

Gydytojas pirmiausia turi išsiaiškinti paciento skundus, nuodugniai išklausinėti apie ligos pradžią.

Vėliau gydytojas turi atlikti prostatos apčiuopą pirštu per tiesiąją žarną, tam kad įvertintų, ar prostata yra padidėjusi.

Neurologinis ištyrimas gali būti atliktas tam, kad galima būtų atmesti kitus sutrikimus, dėl kurių galėjo sutrikti šlapinimasis.

Laboratorinis šlapimo tyrimas padeda atmesti šlapimo takų infekcijas.

Kraujyje nustatomas prostatos specifinis antigenas (PSA), kuris didėja esant gerybinei prostatos hiperplazijai, tačiau PSA gali didėti tiek prie piktybinių prostatos sutrikimų, tiek prie prostatitų (prostatos uždegimų).

Šlapimo srovės stiprumo testu nustatoma susilpnėjusi šlapimo srovė, kuri yra vienas iš ligos simptomų.

Gali būti atliktas ultragarsinis tyrimas (galimai per tiesiąją žarną), kuris tiksliai parodo prostatos matmenis.

Specialiais tyrimais galima nustatyti, ar šlapimo pūslė visiškai išsituština pasišlapinus.

Prostatos biopsija (prostatos audinio gabalėlio paėmimas) – atliekamas tam, kad būtų galima atmesti prostatos vėžinį susirgimą.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Gydymas

Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo, prostatos dydžio, paciento sveikatos būklės.

Esant ryškiems simptomams, skiriami vaistai: alfa blokatoriai (jie atpalaiduoja prostatos raumenis, taip palengvindami šlapinimąsi), 5-alfa reduktazės inhibitoriai (verčia prostatą mažėti).

Jei vaistai nėra efektyvūs, siūloma operacija, kuri sumažina prostatą, atstato šlapinimosi funkciją.

Dabar jau galimos minimaliai invazyvios chirurginės technikos. Po tokių operacijų pacientai atsigauna greičiau, būna mažiau šalutinių reiškinių.

Hiperplazija (Gerybinis prostatos išvešėjimas). Profilaktika

Ankstyva diagnostika (paprastai nustatant PSA) ir ankstyvas gydymas duoda geriausius rezultatus išvengiant varginančių simptomų.

 

Kita informacija

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai yra varginanti problema, kuri apsunkina gyvenimo kokybę vienam iš trijų vyrų, vyresnių nei 50 metų. Vyrams virš 85 metų prostatos hiperplazijos požymių randama net 90 atvejų iš 100.

Manoma, kad šiuo metu pasaulyje apie 30 milijonų vyrų patiria gerybinės prostatos hiperplazijos sukeliamus simptomus.

Nors sergančiųjų vyrų skaičius tarp juodaodžių ir baltaodžių nesiskiria, tačiau yra pastebėta, kad juodaodžiams gerybinė prostatos hiperplazija yra gerokai sunkesnė ir agresyvesnė. Manoma, kad taip yra dėl to, kad juodaodžių vyrų organizme yra daugiau testosterono.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +2 / 0 +2

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną
Pilnavertis nakties poilsis užtikrina gerą dieną Žmogus kokybiškai dirbti gali tik pakankamai pailsėjęs. Ši tiesa žinoma nuo seno. Deja, bet per didelis nuovargis darbe, nesustabdomas gyvenimo tempas, nuolatinė nervinė įtampa, begalinis atsakomybių skaičius, nesaikingas išmaniųjų prietaisų naudojimas, dažnas susidūrimas su žiauriu turiniu, nesubalansuota mityba ir netinkamas... +2 / 0 +2

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo
Paprasti patarimai, padedantys išvengti nemalonaus rėmens pasireiškimo Rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (trumpinama GERL) yra nemalonus sveikatos sutrikimas. Jis susijęs su pakitusia stemplės funkcija, padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir kitomis priežastimis, dėl kurių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinys dažnai kyla į viršų ir patenka į stemplę (sunkesniais atvejais netgi į... +2 / 0 +2

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja?
Ką daryti, jeigu vaikas karščiuoja? Karščiavimas – viena iš labiausiai tėvelius gąsdinančių vaiko sveikatos būklių. Būtina suprasti, kad didelis kūno temperatūros pakilimas nebūtinai rodo sunkius sveikatos sutrikimus. Karščiavimas dažniausiai netgi naudingas, nes gali padėti kovoti su įvairiomis infekcinėmis ligomis. Vos tik vaikas pradeda karščiuoti,... +3 / 0 +3

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +4 / 0 +4

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos
Kodėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl įtariamos priešlaikinės ejakuliacijos Kiekvienam vyrui gali retkarčiais pasitaikyti priešlaikinės ejakuliacijos epizodų. Jei taip nutinka tik kartais ir netrukdo lytinio gyvenimo kokybei, tuomet į gydytoją kreiptis nebūtina. Jeigu priešlaikinė ejakuliacija yra dažnesnė, nei norėtų vyras, tuomet reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistą, kuris padės įvertinti... +2 / 0 +2

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +5 / 0 +5

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24