Rekomendacijos užsitęsusio ir lėtinio kosulio palengvinimui

Vasario 17, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Užsitęsęs (ilgiau nei 3 savaites trunkantis) ir lėtinis (ilgiau nei 8 savaites trunkantis) kosulys gali labai varginti. Tuomet kamuoja ne tik krūtinės bei pilvo skausmai, bet atsiranda ir miego sutrikimų ar balso tembro pakitimų. Pacientą gali kamuoti nuolatinis užkimimas, sunkumas ar net skausmas kalbant. Užsitęsęs kosulys neretai išprovokuoja galvos skausmus, nuovargį, blogą savijautą. Itin stiprus ir ilgalaikis kosulys gresia vėmimo priepuoliais, šlapimo nelaikymu ir net šonkaulių lūžiais. Nesunku suprasti, kad kosulys ne tik menkina gyvenimo kokybę, bet ir gali dar labiau pakenkti sveikatai. Dėl šių priežasčių visuomet reikėtų gydyti ūminį kosulį ir neleisti jam įsisenėti.

Užsitęsusio kosulio kamuojami pacientai pirmiausiai turėtų kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti, kodėl juos kamuoja ilgalaikis kosulys (jei diagnozė dar nežinoma). Kosulio priežastys gali būti pačios įvairiausios. Tarkime, jei kosulys kyla dėl infekcinės ligos, pavyzdžiui, plaučių uždegimo, būtina tinkamai gydyti infekcijos židinį ir stengtis palengvinti kamuojančius simptomus, pavyzdžiui, drėgno kosulio palengvinimui tinkamas ambroksolis, kurio savo sudėtyje turi vaistinis preparatas Flavamed. Jei kosulys atsiranda dėl kvėpavimo takų dirginimo iš skrandžio pakilusiu rūgščiu turiniu (reguliariai kamuoja rėmuo), tuomet būtina gydyti pagrindinę ligą ir laikytis gyvenimo būdo rekomendacijų, sergant gastroezofaginio refliukso liga. Bronchinės astmos arba lėtinės obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimų padeda išvengti tam tikros rekomendacijos, pavyzdžiui, dusulio ir stipraus kosulio priepuolius aplenkti padeda šių ligų simptomų sustiprėjimą provokuojančių veiksnių aptikimas ir tokių faktorių išvengimas.

Gerkite daugiau šiltų skysčių

  • Didelis šiltų skysčių vartojimas padeda sušvelninti ar „sudrėkinti“ sausą kosulį ir (arba) pagerinti atsikosėjimą drėgno kosulio metu. Gali būti naudinga gerti kai kurių vaistinių augalinių žaliavų vandeninius nuovirus ar vandenines ištraukas. Vertėtų paminėti šalpusnių lapus, plačialapių gysločių lapus, čiobrelių žolę, pavasarinių raktažolių žiedus, didžiųjų debesylų šaknis ir kt. Vaistinėse galima rasti specialių žolelių mišinių ar tradicinių augalinių preparatų, skirtų kosulio gydymui ir profilaktikai.

Meskite rūkyti

  • Metimas rūkyti padeda pagerinti kvėpavimo sistemos būklę ir išvengti žalingų dalelių patekimo į plaučius. Ne paslaptis, kad rūkymas daro žalą ne tik kvėpavimo sistemai, bet ir kitiems organams. Mesti rūkyti niekada nevėlu.

Gyvenkite ir dirbkite švaresnėje ir mažiau dulkėtoje aplinkoje

  • Geresnės, švaresnės ir mažiau dulkėtos aplinkos bei darbo sąlygos padeda suretinti kosulio epizodus. Natūralu, kad kaimo vietovėse gyvenantys žmonės kosėja rečiau nei miestuose apsistoję asmenys, vis dėlto atskirtose vietovėse gana dažnai tarša padidėja dėl savavališkai deginamų įvairių kenksmingų atliekų ar šildymui naudojamo sveikatai žalingo kuro. Taigi kiekvieną atvejį reikia vertinti individualiai – daug kosėjančiam asmeniui tikrai gali praversti pakeisti gyvenamąją ar darbo vietą, kad ir vėl grįžtų geresnė gyvenimo kokybė. Tikriausiai ne kartą teko girdėti istorijų, kaip pasikeitė žmonių kvėpavimo funkcija, kai jie pakeitė savo gyvenamąją vietą – tai gali būti naudinga ir Jums.

Venkite staigaus oro temperatūrų pasikeitimo ir ypatingai šalto oro

  • Jautresnius kvėpavimo takus turintiems asmenims patariama vengti labai stiprių temperatūrų skirtumų. Labai šalto oro įkvėpimas tam tikriems asmenims gali sukelti sunkiai valdomus kosulio priepuolius. 

Vėdinkite patalpas, valykite paviršius, drėkinkite orą, venkite alergenų

  • Patalpų vėdinimas ir optimalios oro drėgmės palaikymas, drėgnas paviršių valymas ir alergenų pašalinimas padeda jaustis geriau tiems, kuriuos kamuoja alerginio pobūdžio ligos ir dėl jų kylantis kosulys. Pakankamai drėgnas patalpų oras neleidžia išsausėti kvėpavimo takų gleivinei ir ji funkcionuoja geriau, tampa atsparesnė įvairiems dirgikliams bei kosulį išprovokuojančioms medžiagoms. Kai kietųjų dalelių koncentracija ore itin padidėjusi, geriausia likti namuose arba kuo mažiau būti lauke – sekite naujienas apie oro taršą. Jautresnius kvėpavimo takus turintiems asmenims patariama vengti labai stiprių temperatūrų skirtumų.

Judėkite ir nenustokite džiaugtis gyvenimu

  • Fizinis aktyvumas ir vibraciniai masažai bei tam tikros mankštos taip pat gali būti naudingos, kai stengiamasi pagerinti ilgalaikio kosulio kamuojamo asmens gyvenimo kokybę.

Daugiau apie Flavamed – vaistą drėgnam kosuliui gydyti

Vienas populiariausių atsikosėjimą gerinančių preparatų, vartojamų tuomet, kai kosulys drėgnas, yra Flavamed šnypščiosios tabletės. Flavamed šnypščiųjų tablečių veiklioji medžiaga ambroksolio hidrochloridas priklauso kosulio ir peršalimo atveju vartojamų preparatų grupei, mukoliziniams (gleives skystinantiems) vaistams. Ambroksolio hidrochloridas  vartojamas sergant ūminėmis arba lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai susidaro klampios gleivės. Flavamed šnypščiosios tabletės suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti. Dėl vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Kosulys – tai apsauginis organizmo refleksas, kurį tekę patirti bene kiekvienam. Kosuliu žmogaus organizmas gali mėginti „pasakyti“, kad jam reikia daugiau atidumo ir pagalbos. Dažniausiai kosulys nėra susijęs su rimtais susirgimais – tai gali būti nesunki virusinė infekcija, kuri praeina savaime ir gydant tik simptomus. Vis dėlto kai kada kosulys gali pranešti ir apie rimtesnius sveikatos sutrikimus, tokius kaip gastroezofaginis refliuksas, plaučių vėžys, atipinių bakterijų sukelta infekcija ir t.t.

Plačiau:

Kodėl būtina gydyti kosulį?

+2
+2 -0
  • kosulio gydymas
  • kosulio gydymo rekomendacijos
  • kaip gydyti kosulį
  • Sausas kosulys
  • Kosulys
  • drėgnas kosulys
  • užsitęsęs kosulys
  • lėtinis kosulys
  • ambroksolis

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *