Kaip valyti kūdikio ausytes?

Sausio 21, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+3
+3 -0

Ligoninėje, vos gimus mažyliui, dažniausiai pasakoma, kaip prižiūrėti bambutę ar kaip maudyti kūdikį. Tačiau jauni tėveliai ne visuomet gauna pakankamai informacijos, kaip prižiūrėti kūdikio ausytes. Čia yra viena pagrindinė taisyklė – kosmetiniai pagaliukai, net jei jie ir skirti kūdikiams, gilesnėms ausies struktūroms valyti tiesiog netinkami ir gali būti netgi pavojingi. Pakalbėkime apie kūdikių ausų valymą plačiau.

Pirmiausiai vertėtų pakeisti požiūrį į ausų nešvarą

Būna tėvelių, kurie visais įmanomais būdais mėgina pašalinti giliau esančią ausų sierą, nes ausytės atrodo nešvarios. Pirmiausiai reikėtų suprasti, kad ausų siera gaminama ne šiaip sau – tai fiziologiškai svarbi medžiaga, kuri apsaugo būgnelį nuo įvairiausių aplinkos dirgiklių ir patogenų, pavyzdžiui, dulkių ir bakterijų. Ausų sieros perteklius paprastai iš ausies landos pasišalina pats, o visa, kas yra viduje (kol netrukdo mažylio klausai) yra būtina ir labai svarbu, net jei ir tėveliai mato geltonos spalvos medžiagos likučius kažkur labai giliai. Vertėtų atminti, kad mažylių ausų siera yra natūraliai skystesnė nei suaugusiųjų, todėl gali būti geriau matoma. Vis dėlto ausų krapštukų kišimas į ausies landą gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.

Ar ausų krapštukai tikrai vadinami būtent taip?

Teisingas šios higienos priemonės pavadinimas – kosmetinis krapštukas, vatos krapštukas, higieninis krapštukas ar vatos pagaliukas, nors visuomenėje dažniau girdimas kitas pavadinimas – ausų krapštukas. Jei pažiūrėsite į pakuotės etiketėje nurodytą informaciją, vargu ar rasite pavadinimą „ausų krapštukai“, o jei ir rasime, tuomet galime tai laikyti gamintojo klaida. Vadinasi, nereikėtų jų kišti ir į mažylio ausytes. Šios priemonės turėtų būti naudojamos kitais tikslais, pavyzdžiui, kosmetologijoje. Žinoma, galima minkštu vatos pagaliuku išvalyti išorinėje ausies dalyje (kaušelyje) susikaupusius nešvarumus, tačiau jo nereikėtų kišti giliau.

"Geriausiai siera pasišalina maudynių metu, nes tuomet ji tampa skystesnė ir didesnė jos dalis, t.y. nereikalingas perteklius išteka iš ausyčių lauk."

Kodėl negalima naudoti kosmetinių krapštukų?

Ausies sieros perteklius į išorę paprastai pašalinamas specialiais virpančiaisiais plaukeliais. Geriausiai siera pasišalina maudynių metu, nes tuomet ji tampa skystesnė ir didesnė jos dalis, t.y. nereikalingas perteklius išteka iš ausyčių lauk ir šį perteklių galima pašalinti švaria medžiagos skiaute ar plonu kūdikių rankšluosčiu. Puikiausias saugumo indikatorius – mūsų pirštas. Valyti ausį galime taip giliai, kiek pasiekia mūsų pačių pirštas. Jokių pagaliukų kišti negalima, nes taip galima sužaloti ausį, ypač jei mažylis netikėtai pakreiptų galvytę. Įdomu tai, kad kosmetinių krapštukų naudojimas gali tik sustumti sierą giliau į ausį ir taip padidinti infekcijų riziką, tad padaroma dviguba žala. Be to, net mažiausi pažeidimai, atsiradę dėl kosmetinių krapštukų naudojimo, labai padidina ausų infekcijų riziką. Jau nekalbame apie ausų būgnelio pažeidimą, kuris gresia ir klausos problemomis, ir visą gyvenimą išliekančiomis komplikacijomis. Tad valant ausytes reikia daugiau atsargumo ir… šiek tiek kitokio požiūrio, negalvojant, kad būtina pašalinti viską, kas geltonuoja viduje.

Pabaigai

  • Taigi sveikoms ir švarioms ausytėms pakanka visai nedaug – po maudynių išvalyti kaušelius švariu audeklu ir landą nuo ištekėjusios sieros valyti tiek, kiek pasiekia Jūsų mažasis pirštas.
  • Jei manote, kad mažylio ausytėse sieros kaupiasi per daug arba turite kitų klausimų dėl ausų higienos, tuomet būtinai pasikalbėkite su vaikelio gydytoju. Gydytojas, apžiūrinėdamas mažylio ausytes, įvertina ir ten esančios sieros sankaupas – jei pastebima kokių nors nuokrypių, tuomet mažylio tėvai ar jį prižiūrintys asmenys tai būtinai sužinos.
  • Svarbiausia nepersistengti ir nekišti į ausytes aštrių daiktų – tai padės jas išlaikyti sveikas.

Linkime būti sveikiems.

Plačiau:

+3
+3 -0
  • vaikų priežiūra
  • ausų valymas
  • kūdikių ausytės
  • būsimoms mamytėms
  • ausų švara
  • higiena
  • kūdikiai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *