Judėjimo trūkumo ir nesveikos mitybos pasekmės negailestingos. Statistika rodo, kad vaikų nutukimo atvejų skaičius pastaraisiais metais išsaugo kone dvigubai. Kaip vaikui paruošti sveikesnę priešpiečių dėžutę, kad jis ne tik gautų daugiau energijos ir naudingų medžiagų iš naudingesnio maisto, bet ir būtų dėmesingesnis, aktyvesnis ir jaustųsi geriau? Pateikiame Jums patarimų, padėsiančių geriau pasirūpinti vaiko užkandžiais. Atminkite, kad sveiki įpročiai turi būti ugdomi nuo mažų dienų.
- Priešpiečių dėžutę išsirinkite kartu su vaiku. Tegul tai būna mylimas daiktas, iš kurio imamas maistas ne tik sveikesnis, bet ir gardesnis. Net ir maži, tik mokyklą pradėję lankyti vaikai gali nurodyti, kuri spalva ar kuris personažas jiems patinka labiau. Patogiai atsidaranti ir užsidaranti trijų – keturių skyrių dėžutė padės maistą patiekti gardžiau ir ilgiau jį išlaikys nepakitusį. Pasaulinė patirtis rodo, kad būtent kruopščiai ir atsakingai suruošta priešpiečių dėžutė yra pats patogiausias būdas užkandžiauti ir palaikyti sveiką vaiko mitybą.
- Dėžutės turinį taip pat galite planuoti su vaiku. Su juo dėmesingai ir kantriai aptarkite visos savaitės meniu – taip bus paprasčiau, be to, tai puikus būdas bendrauti ir suteikti vaikui šiek tiek pasirinkimo laisvės. Kartu su vaiku nuspręskite, kurią dieną dėžutėje vyraus daržovės, kurią – vaisiai, o kada norėtųsi purių varškėčių, grikių ar speltos blynelių, sūrio lazdelių ar vaisių salotų.
- Stenkitės, kad maistas dėžutėje kuo mažiau pakistų. Jei supjaustyti obuoliai tamsėja, jų geriau nepjaustykite. Tamsėja ir avokadai – juos galite perpjauti ir patepti citrinos sultimis arba jų gabalėliais pagardinti sumuštinius. Geriausia, kai dėžutė yra plonesnė ir maistas joje išlieka savo vietose, nesusimaišo, neapsiverčia ir nesusikrato, t,y, išlaiko savo pirminę išvaizdą.
- Venkite nenaudingų ir nesveikų maisto produktų ir gėrimų: bulvių traškučių, saldžių sūrelių, įvairių pieno desertų, saldžių kepinių, gazuotų gėrimų, rūkytų ir konservuotų produktų, pusgaminių, iš rafinuotų produktų pagamintų gaminių, saldainių, kukurūzų ir t.t. Geriausia naudoti tokius maisto produktus, kurių sudėtis apsiriboja vos keliais ingredientais. Visuomet geriau varškėčius ar blynus kepti namuose. Tuomet galėsite rinktis sveikesnes alternatyvas ir išvengti tokių sudėtinių dalių kaip cukrus, palmių aliejus, modifikuotas krakmolas, skonį ir kvapą stiprinantys priedai, konservantai ir t.t.
- Geriausia, kai gertuvė pripildoma vandeniu, o ne sultimis ar gazuotais gėrimais. Ji turi būti patogi, reguliariai plaunama ir nepraleidžianti skysčių. Galima naudoti ir termosus, tačiau juos reikėtų pildyti tik nesaldinta arbata ir taip ugdyti sveikus vaiko įpročius. Venkite nenaudingų ir nesveikų maisto produktų ir gėrimų: bulvių traškučių, saldžių sūrelių, įvairių pieno desertų, saldžių kepinių, gazuotų gėrimų, rūkytų ir konservuotų produktų, pusgaminių, iš rafinuotų produktų pagamintų gaminių, saldainių, kukurūzų ir t.t.
Keletas sveikos priešpiečių dėžutės idėjų:
- Mocarelos rutuliukai + maži pomidoriukai + plonais šiaudeliais pjaustyti agurkai + visagrūdės duonos riekelės;
- Virtos kukurūzų burbuolės + visagrūdės duonos riekelės + kumpio gabaliukai + riešutų saujelė;
- Balto sūrio riekelės + graikiško jogurto ir medaus padažas + sezoniniai vaisiai ir uogos;
- Speltos miltų blyneliai + įvairūs vaisiai ir uogos + natūralaus jogurto, medaus ir čija sėklų padažas indelyje;
- Šiaudeliais pjaustytos daržovės (morkos, paprikos, salierai, agurkai ir t.t.) + humuso indelis + visagrūdės duonos riekelės + mėgstamas vaiko vaisius;
- Įvairių vaisių gabalėliai + jogurto ir medaus padažas arba vaisių salotos ir sauja riešutų;
- 2 visagrūdės duonos riekelės + avokado arba varškės aptepas + kumpio ir (arba) sūrio riekelė + salotos lapas, žalumynai + maži pomidoriukai ir (arba) morkytės + sezoninių uogų sauja arba mėgstamas vaisius;
- Namuose ant lydyto sviesto kepti varškėčiai + banano riekelės + sauja uogų + moliūgų sėklos;
- Daržovių salotos su alyvuogių aliejumi + visagrūdės duonos riekelė + sauja džiovintų slyvų.
Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.
Plačiau:
10 maisto produktų jaunystei išsaugoti