Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai kenkia normaliam vyro gyvenimui

Sausio 18, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Gerybinė prostatos hiperplazija – bene dažniausia vyresnių nei 50 metų vyrų liga. Skaičiuojama, kad ja serga daugiau nei pusė į šeštąją dešimtį įžengusių vyrų. Kuo vyresnis amžius, tuo didesnė šios lėtinės ligos tikimybė. Kas tai per liga, kokiais simptomais ji pasireiškia ir kuo gali būti naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija?

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai nepiktybinis procesas, todėl ji ir vadinama gerybine. Vis dėlto tai lėtinė, nuolat progresuojanti liga, kuri gali pradėti kenkti normaliai vyro gyvenimo kokybei. Jos metu didėja prostata, kitaip dar vadinama priešine liauka arba antrąja vyro širdimi. Ši vyriškoji liauka aptinkama šlapimo pūslės apačioje, kur ji gaubia tą šlapimtakio dalį, kuria nuteka šlapimas ir vyriškoji sėkla. Pagrindiniai gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai susiję su šlapinimosi sutrikimais, kylančiais dėl obstrukcinių ir dirginančių ligos ypatybių. Šie apatinių šlapimo takų simptomai gali kenkti vyro gyvenimo kokybei, nes dažnai prireikia „lakstyti“ į tualetą ir nuolat jaučiamasi taip, tarsi šlapimo pūslėje būtų užsilikusio šlapimo.

Kokios galimos gerybinės prostatos hiperplazijos komplikacijos?

Nuolat didėjant prostatai vis labiau trinka normalus šlapimo nutekėjimas, todėl šlapimo pūslėje kiekvieną kartą nusišlapinus lieka vis didesnis liekamasis šlapimo tūris. Šlapimo pūslėje kaupiantis vis didesniam šlapimo kiekiui labai reikšmingai didėja įvairių šlapimo takų infekcijų išsivystymo tikimybė, nes mikroorganizmai gali daug lengviau daugintis. „Užsistovėjęs“ šlapimas – puiki terpė jų augimui. Negana to, tokios infekcijos gali labai dažnai kartotis ir dar labiau sutrikdyti normalią šlapinimosi funkciją.

Gerybinė prostatos hiperplazija gana dažnai diagnozuojama vyrui peršalus, padauginus alkoholio ar susirgus kokia nors ūmine liga. Tuomet jis atvyksta į ligoninę, ieškodamas medikų pagalbos, nes jam visiškai nepavyksta nusišlapinti, labai skauda pilvo apačią, norisi būti susirietus ir pan. Tokie simptomai praneša apie galimą ūminį šlapimo susilaikymą, kai šlapimą iš šlapimo pūslės tenka pašalinti specialiu vamzdeliu, nes vyrui pačiam sėkmingai nusišlapinti tiesiog nebeįmanoma.  Šlapimo pūslėje kaupiantis vis didesniam šlapimo kiekiui labai reikšmingai didėja įvairių šlapimo takų infekcijų išsivystymo tikimybė, nes mikroorganizmai gali daug lengviau daugintis. „Užsistovėjęs“ šlapimas – puiki terpė jų augimui. Negana to, tokios infekcijos gali labai dažnai kartotis ir dar labiau sutrikdyti normalią šlapinimosi funkciją.

Progresuojant ligai organizmas kenčia nuo nuolat padidėjusio spaudimo šlapimo pūslėje ir inkstuose. Jei liga ignoruojama toliau ir nesiimama jokių priemonių, tuomet inkstų funkcija gali būti pakenkiama jau negrįžtamai. Spaudžiami inkstai pradeda raukšlėtis, jiems tampa vis sunkiau išvalyti kraują nuo įvairių toksinių medžiagų, palaipsniui vystosi inkstų nepakankamumas. Taigi dėl prostatos padidėjimo ne tik atsiranda varginančių šlapinimosi sutrikimų, bet gali išsivystyti ir kur kas sudėtingesnių komplikacijų. Negana to, gerybine prostatos hiperplazija sergantiems vyrams neretai nukenčia ir lytinė funkcija bei normali gyvenimo kokybė dėl nuolat trikdomo miego, šlapimo nelaikymo, nemalonaus kvapo, dažno poreikio bėgioti į tualetą ir pan.

Kuo gali būti naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

Augaliniai vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, pasižymi priešuždegiminiu ir antiandrogeniniu poveikiu, be to, jie slopina edemą, dėl kurios gali pasunkėti varginantys šlapinimosi sutrikimai. Svarbu augalinius vaistinius preparatus vartoti ilgesnį laiką – bent 3-6 mėnesius. Sabalpalmių (lot. Serenoae repens) vaisių tirštasis ekstraktas yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Tradiciniai augaliniai vaistai itin tinkami ligos pradžioje arba farmakoterapijos, skiriant prieš tai minėtus vaistinius preparatus ar jų derinius, papildymui. Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, skirtingai nei begalė maisto papildų, kuriems klinikiniai tyrimai nebūtini. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Gerybinė prostatos hiperplazija – tai liga, kuri palietusi apie 50 procentų 50-60 metų amžiaus vyrų. Vyresniame amžiuje jos dažnis tik didėja. Skaičiuojama, kad 80-90 metų vyrų grupėje sergamumas šia liga siekia apie 80-90 procentų, todėl nesunku pastebėti, kad gerybinės prostatos hiperplazijos išvengti tikrai labai sunku. Dėl apatinių šlapimo takų simptomų į gydytojus kreipiasi ir jaunesni pacientai – ir tai sveikintina, nes rūpinimasis savo sveikata padeda palaikyti gerą gyvenimo kokybę ir užbėgti už akių tokioms sunkioms gerybinės prostatos hiperplazijos komplikacijoms, kaip ūminis šlapimo susilaikymas, bendra organizmo intoksikacija šalintinais produktais, sunkus šlapimo nelaikymas ir inkstų sutrikimai. Tokių komplikacijų geriau net nelaukti ir savo sveikata susirūpinti anksčiau.

Plačiau:

Geriau šią progresuojančią ligą sugriebti kuo anksčiau

0
+0 -0
  • gerybinė priešinės liaukos hiperplazija
  • prostatos hiperplazija
  • apatinių šlapimo takų simptomai
  • Prostamol Uno
  • prostatos išvešėjimas
  • apatinių šlapimo takų sutrikimai
  • gerybinė
  • Gerybinis prostatos išvešėjimas
  • Gerybinė prostatos hiperplazija
  • Prostata

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *