Pirmieji pieniniai dantukai – svarbus įvykis visos šeimos gyvenime. Vis dėlto kelias iki jų gali būti labai nelengvas. Kada reikėtų laukti pirmųjų dantukų, kokie jų dygimo požymiai ir kaip būtų galima palengvinti šį nelengvą laikotarpį, apipintą ašarų, suprastėjusio miego ir sumažėjusio apetito?
Pirmieji pieniniai dantukai
Pirmieji pieniniai dantukai mažyliams dažniausiai išdygsta tarp 5 ir 7 gyvenimo mėnesių, vadinasi pusės metų gimtadienio proga galima gauti labai neblogą dovaną – pirmuosius dantukus! Vis dėlto gamta neretai paruošia ir siurprizų – kai kuriems mažyliams pirmieji dantukai pasirodo jau apie 3 gyvenimo mėnesį, o kai kuriems pirmųjų dantų tenka laukti net iki pirmojo gimtadienio.
Odontologai juokauja, kad šiandieninių vaikų dantų dygimo laikui ir eiliškumui negalioja jokie įprasti dantų dygimo grafikai. Kartais nutinka netgi taip, kad naujagimis gimsta jau turėdamas dantukų! Vis dėlto tai labai retas ir neįprastas atvejis – dantukus su savimi atsineša vos 1-2 naujagimiai iš 2000.
Pieninių dantukų dygimo požymiai
Pieninių dantukų dygimas mažyliams gana dažnai sukelia įvairių nepatogumų. Tik keletas procentų laimingųjų net nepastebi, kaip burnoje atsiranda naujų, baltų, spindinčių gražuolių. Dėl dantų dygimo gali sutrikti vaikelio dienotvarkė, sumažėti apetitas ir atsirasti miego pakitimų – tai gali būti labai nelengvas laikotarpis ne tik mažyliui, bet ir visai jo šeimai.
Dažniausi dantų dygimo simptomai apima:
- Jautrias, patinusias ir paraudusias dantenas dantukų dygimo vietoje;
- Kūdikio norą kandžiotis ir graužti įvairius daiktus;
- Mažylio norą kišti pirštukus ar kumštį į burnytę;
- Padidėjusį mažylio irzlumą ir verksmingumą;
- Padidėjusį seilėtekį ir dėl to atsiradusius bėrimus ant smakro, kaklo ir krūtinės;
- Ne daug pakilusią kūno temperatūrą ir t.t. Odontologai juokauja, kad šiandieninių vaikų dantų dygimo laikui ir eiliškumui negalioja jokie įprasti dantų dygimo grafikai. Kartais nutinka netgi taip, kad naujagimis gimsta jau turėdamas dantukų!
Mažylis gali kandžiotis žįsdamas krūtį ar gerdamas iš buteliuko. Gana tipinis simptomas yra toks, kad vaikelis verkia užsigavęs jautrias ir skausmingas dantenas. Jei vaikelis karščiuoja, atsiranda vėmimas, viduriavimas, sloga ir kosulys, tuomet tai greičiausiai ne dantų dygimo, o kokios nors ūminės infekcijos simptomai.
Veiksmingos pagalbos priemonės, padedančios sumažinti pieninių dantukų sukeliamą diskomfortą
- Viena veiksmingiausių priemonių – šalčio terapija. Puikiai tiks atšaldyti silikoniniai kramtukai ar šaldytuve palaikyto marlinio audinio skiautelė.
- Jautrias dantenas ramina vėsesnis jogurtas, šalti vaisių gabalėliai, šaldytuve palaikyti nesaldūs riestainiai (jei mažylis jau valgo įvairesnį maistą).
- Kai kuriems vaikams patinka jautrių dantenų masažas vėsiu, švariu pirštu arba silikoniniu antpirščiu.
- Dantų dygimo sukeliamą diskomfortą veiksmingai mažina Anaftin Baby gelis. Anaftin Baby gelis dygstant dantukams yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis. Jis greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą, o specialus aplikatorius su silikoniniais šereliais leidžia tolygiai ir masažuojant paskirstyti gelį ant pažeistų dantenų. Daugumai mažylių labai patinka malonus bananų skonis, o gelio sudėtyje nėra cukraus, alkoholio ir anestetikų.
Pieninių dantukų dygimas gali būti nelengvas ir netgi skausmingas. Siūlome Jums 5 paprastas, bet gana veiksmingas priemones, kurios, tikime, padės šį daugeliui šeimų nelengvą laikotarpį išgyventi paprasčiau:
Plačiau:
Kokios 5 priemonės galėtų padėti sumažinti dygstančių dantukų keliamą diskomfortą?