Apie rinito tipus, gydymą ir apie tai, kodėl geriau rinktis natūralias priemones

Balandžio 13, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+2
+2 -0

Rinitas – tai nosies gleivinės uždegimas. Jam būdingas nosies užsikimšimas, paburkimas ir dėl to pasunkėjęs kvėpavimas bei rinorėja – vandeningų nosies išskyrų tekėjimas. Taip pat pasireiškia ir čiaudulys, nosies ir akių niežėjimas bei paraudimas, o kartais kamuoja ir gana varginantis kosulys bei knarkimas. Ši liga vaikui sukelia labai daug nepatogumų, nes pasunkėjęs kvėpavimas, tekanti nosis, kosulys trukdo ne tik užsiimti įprasta kasdiene veikla, bet ir kokybiškai miegoti. Miego trūkumas savo ruožtu sukelia nuovargio problemų, tad vaikui dėl ilgalaikio rinito gali tapti sunku susikaupti darželyje ar mokykloje.

Kokių tipų būna rinitas?

Rinitas pagal ligos trukmę gali būti skirstomas į dvi dideles grupes:

  • Ūminis rinitas trunka iki šešių savaičių;
  • Lėtinis rinitas trunka ilgiau kaip šešias savaites.

Išskiriamos kelios rinito formos:

  • Infekcinis rinitas. Dažniausiai jį sukelia virusai, rečiau – bakterijos, itin retais atvejais – grybeliai. Kaip dažniausi infekcinio rinito „kaltininkai“ įvardijami rinovirusai, adenovirusai, paragripo virusai, respiracinis sincitinis virusas ir kitos itin dažnai kolektyvuose cirkuliuojančios virusų grupės. Bakterinį rinitą dažniausiai sukelia H. influenzae, M. catarrhalis, S. pneumoniae ir kitos bakterijos. Infekcinis rinitas savo ruožtu skirstomas į ūminį ir lėtinį rinitą. Ūminį rinitą dažniausiai sukelia virusai, o lėtinį – bakterijos ir kiti patogenai. Ne taip jau ir retai virusinis rinitas gali komplikuotis bakteriniu rinitu, ypač tuomet, kai nosies gleivinės uždegimas tinkamai negydomas, o vaikas turi tam tikrų anatominių anomalijų ar serga lėtinėmis ligomis.
  • Alerginis rinitas. Šio rinito simptomus sukelia įvairūs alergenai. Būtina paminėti augalų žiedadulkes, dulkių erkutes, pelėsius, kačių ir šunų kailius ir panašiai. Paprastai ryškiausi simptomai pasireiškia netrukus po kontakto su alergenu ir vargina bent kelias valandas.  Vieniems alerginis rinitas pasireiškia sezoniškai, kitus jis kamuoja nuolat. Alerginiam rinitui būdingas varginantis nosies užsikimšimas, paprastai gana gausi rinorėja (skystas sekretas gal tekėti ne tik iš nosies, bet ir „už jos“ bei sukelti kosulį), čiaudulys, nosies niežėjimas ir paraudimas, akių niežėjimas ir paraudimas. Nesunku suprasti, kad tokie simptomai labai vargina ir kenkia normaliai gyvenimo kokybei. Pagal tai, koks alerginio rinito sunkumas, jis gali būti skirstomas į lengvo, vidutinio ir sunkios eigos rinitą. Kuo rinito eiga sunkesnė, tuo vaikui kyla daugiau fizinių ir psichologinių sunkumų.
  • Neinfekcinis ir nealerginis rinitas sukeliamas jau kitų priežasčių, pavyzdžiui, kraujotakos sutrikimų, ilgalaikio tam tikrų medikamentų vartojimo. Žinotina, kad itin daug žalos padaro nesaikingas ir ilgai trunkantis dekongestantų (nosies gleivinę atkemšančių vaistų) vartojimas – ilgainiui išsivysto medikamentinė sloga, tad vaikų rinito gydymas turėtų būti kuo natūralesnis ir kuo saugesnis. Šiuo atveju puikiai tinka izotoninis ir hipertoninis jūros vanduo.

Kokios rinito gydymo galimybės?

  • Dažniausiai rinitas gydomas tik simptomiškai, nes viena įprasčiausių jo priežasčių – virusinė infekcija. Svarbu laiku pradėti tinkamą gydymą, kitaip rizikuojama ne tik vaiko fizine ir psichologine gerove, bet ir rinito sukeliamomis komplikacijomis. Bakterinio rinito atveju gali prireikti gydymo antibiotikais, bet tik nusprendus gydytojui.
  • Žinotina, kad simptominis gydymas paprastai nesutrumpina rinito trukmės, tačiau vaikas jaučiasi lengviau, išvengiama diskomforto, miego sutrikimų ir nuovargio dieną. Kuo anksčiau pradedamas gydyti rinitas, tuo geriau. Veiksmingiausias gydymas pradedamas tuomet, kai vos tik pajuntama rinito simptomų pradžia.
  • Svarbu reguliariai ir nestipriai pašalinti nosies išskyras, kai to reikia. Taip pat rekomenduojama palaikyti optimalią patalpų oro drėgmę. Rinito simptomus neblogai palengvina šiltas dušas, nes garai padeda lengviau išsivalyti susikaupusioms gleivėms, mažina galvos skausmą ir kitus nemalonius su rinitu susijusius simptomus.
  • Itin naudingi jūros vandens purškalai.  „Quixx soft“ nosies purškalas – tai natūrali izotoninės koncentracijos priemonė, apsauganti ir drėkinanti jautrias nosies sieneles, padedanti tinkamai filtruoti ir drėkinti orą. Tai yra svarbu, norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. Quixx nosies purškalas – hipertoninės koncentracijos purškalas, natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkinanti jautrią nosies gleivinę, o tai itin svarbu norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą.
  • Sunkesniais rinito atvejais gali prireikti dekongestantų, antihistaminių preparatų ar net kortikosteroidų (tik sergant sunkios formos rinitu, tai nauda, kurios tikimasi, didesnė už galimą žalą).

7 patarimai sloguojančio vaiko tėvams, kai vaiką kamuoja infekcinės kilmės sloga

1) Atminkite, kad per aukšta kambario temperatūra ir per maža jo drėgmė tik dar labiau pablogina sloguojančio vaiko būklę. Vėdinkite ir drėkinkite patalpas, o miegamojo temperatūra neturėtų viršyti 20 laipsnių. Geriausia, kai ji tėra apie 18-19 laipsnių. Patalpos turėtų būti valomos drėgnuoju būdu, o sloguojantį vaiką slaugantys artimieji turėtų rūpintis savo rankų ir nosies higiena.

2) Kūdikiai ir maži vaikai nemoka patys pašalinti nosies gleivių pertekliaus, todėl naudokite specialius aspiratorius su minkštais galiukais. Šie siurbtukai padeda pašalinti didžiąją dalį gleivių ir šiek tiek palengvinti kvėpavimą pro nosį. Daugumai vaikų ši procedūra labai nepatinka, bet tik maždaug nuo trijų metukų vaikas sugeba nosies sekretą pašalinti pats – išpūsdamas jį pro kiekvieną šnervę atskirai. Mokykite savo vaikus tai daryti  savarankiškai kuo anksčiau.

3) Nosies gleivinę valo ir drėkina izotoninės koncentracijos jūros vanduo. Izotoninės koncentracijos jūros vandens nosies lašai padeda geriau išvalyti sukietėjusias gleives, išplauti nosyje susikaupusius patogenus ir kitus teršalus, drėkinti ir puoselėti pažeistą nosies gleivinę. Hipertoninės koncentracijos purškalai padeda atkimšti nosytę ir palengvinti kvėpavimą – jį galima naudoti keletą kartų per parą.

4) Nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys ir jos paburkimą mažinantys vaistiniai preparatai, kitaip vadinami vietinio poveikio dekongestantais, turėtų būti naudojami tik su gydytoju leidimu ir tik ribotą laiko tarpą. Kūdikiams jie lašinami ilgiausiai tris paras, didesniems vaikams – ilgiausiai penkias ar septynias paras ir tik tuomet, kai tai būtina. Jie gali būti naudingi prieš pietų ir nakties miegą, kai jūros vandens poveikis nepakankamas ir vaikelio sloga labai varginanti ir intensyvi.

5) Slogos metu sudirgsta ne tik nosies gleivinė, bet ir oda aplink nosį. Šias vietas galite patepti riebiu kremu ar odos sudirginimą mažinančiu tepalu. Pasirūpinkite, kad mažylio lūpų oda taip pat būtų minkšta ir pamaitinta.

6) Sloga nėra priežastis neiti į lauką. Tai netgi pageidautina ir būtina, jei vaikas nekarščiuoja. Vėsiame ir gryname ore palengvėja kvėpavimas, todėl vaikas puikiai išsimiega. Žinoma, būtina stebėti, kad vaikas nekvėpuotų pro burną, o prieš einant į lauką reikia išvalyti mažylio nosytę. Kadangi sloga yra užkrečiama būklė, reikėtų vengti keliauti į svečius ir susitikinėti su kitais asmenimis. Taip apsaugosite kitus ir suteiksite ramybę savo mažyliui.

7) Kadangi sloga yra užkrečiama būklė, reikėtų vengti keliauti į svečius ir susitikinėti su kitais asmenimis. Taip apsaugosite kitus ir suteiksite ramybę savo mažyliui.

Trumpos alerginės kilmės rinito gydymo rekomendacijos

  • Rinito gydymas paprastai remiasi simptomų lengvinimu, nes dažniausi kaltininkai – virusai. Bakterinės infekcijos atveju gali prireikti antibiotikų, kuriuos paskiria tik gydytojas.
  • Alerginio rinito atveju itin svarbu stengtis pašalinti alergenus arba bent jau jų vengti, kad jų ekspozicija taptų tiesiog neįmanoma. Tarkime, namuose nereikėtų auginti jokių gyvūnų, jei vaikui dėl to kyla nemalonių ir varginančių simptomų. Nosį naudinga vis praplauti izotoniniu jūros vandeniu.
  • Kuo anksčiau pradedamas simptominis gydymas, tuo jis veiksmingesnis. Pats gydymas tikriausiai nesutrumpins ligos trukmės, bet vaikas bent jau jausis komfortiškai ir nekentės dėl varginančių simptomų, trukdančių ir kasdienei veiklai, ir nakties poilsiui.
  • Nosies išskyras reikėtų šalinti taip dažnai, kaip to reikia. Tam puikiai tinkami jūros druskos tirpalai
  • Sunkesniais rinito atvejais vartojami dekongestantai, kurie itin veiksmingai ir greitai atkemša nosies gleivinę, tačiau ir vėl būtina pabrėžti, kad jų vartojimas turi būti tik trumpalaikis ir saikingas, kitaip gali išsivystyti medikamentinė sloga. Taip pat naudingi antihistamininiai preparatai. Sergant sunkios formos rinitu gydytojas gali paskirti stipriau veikiančių vaistinių preparatų, turinčių kortikosteroidų, tačiau juos reikia vartoti griežtai pagal nurodymus. Ilgalaikis dekongestantų ir kortikosteroidų vartojimas gali sukelti daug nepageidaujamų poveikių.

Kodėl jūros vanduo yra saugesnis nei dekongestantai?

Jūros vanduo – natūrali ir efektyvi priemonė, padedanti rūpintis nosies higiena ir suteikianti daugiau komforto sloguojančiam pacientui. Reguliarus nosies drėkinimas ir valymas padeda palengvinti nemalonius slogos simptomus. Natūraliuose jūros druskos tirpaluose yra pačių įvairiausių mineralų ir mikroelementų, kurie nosies gleivinę veikia labai teigiamai – slopinami uždegiminiai procesai, mažinami pažeidimai, greičiau grąžinamos normalios nosies funkcijos. Izotoniniai jūros druskos tirpalai pritaikyti kasdieniam naudojimui, o štai hipertoninės koncentracijos jūros vanduo labai tinkamas tuomet, kai norima palengvinti slogos sukeliamus nepatogumus, pavyzdžiui, nosies gleivinės paburkimą ir dėl to pasunkėjusį kvėpavimą. Hipertoninė druskų koncentracija neleidžia daugintis įvairiems žalingiems patogenams, be to, tokie purškalai pagreitina natūralų nosies gleivinės išsivalymą.

Dekongestantai – tai nosies gleivinės paburkimą mažinantys vaistai, kurie padeda greitai ir veiksmingai sumažinti nemalonius slogos požymius. Būtent dėl to jie tokie populiarūs. Juos galima vartoti ir vietiškai, ir sistemiškai. Vis dėlto pastebėta, kad daugybė pacientų tokių preparatų griebiasi per greitai ir vartoja juos neteisingai. Tyrimai rodo, kad vietiškai veikiančių preparatų vartojimas saugesnis, o štai vartojant sisteminius dekongestantus šalutiniai poveikiai pasireiškia dažniau (kartais gali kilti abejonių dėl naudos ir rizikos santykio). Vis dėlto šie vaistiniai preparatai gana saugūs, jei vartojami ne per dažnai ir ne per ilgai, tačiau daugybė pacientų savo slogos gydymo be šių preparatų jau nebeįsivaizduoja ir vartoja juos labai nesaikingai. Blogiausia tai, kad per ilgai ir per dažnai vartojami nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys preparatai sukelia priešingą efektą – medikamentinę slogą. Nesaikingas dekongestantų vartojimas ilgainiui keičia natūralius organizmo procesus, todėl nosies gleivinės paburkimas jau nebegali būti mažinamas natūraliais fiziologiniais procesais. Tad dekongestantai turėtų būti vartojami tik esant būtinybei, tik pasitarus su gydytoju ir ne ilgiau nei tris, penkias, kartais septynias – dešimt parų (tik išimtiniais atvejais).  

Jūros druska – gamtos dovana mūsų grožiui ir sveikatai. Pristatome 4 labai naudingus ir praktiškus jūros druskos panaudojimo būdus, kurie pravers rūpinantis ir grožiu, ir sveikata. Taigi, kuo gali būti naudinga jūros druska?

Plačiau:

8 praktiški jūros druskos panaudojimo būdai (1 dalis)

+2
+2 -0
  • sloga
  • rinitas
  • infekcinė sloga
  • alerginis rinitas
  • alerginio rinito gydymas
  • infekcinės slogos gydymas
  • pagalba sloguojančiam vaikui

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *