Kaip teisingai matuoti vaikų kūno temperatūrą?

Rugpjūčio 30, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Kartais dėl vaikų karščiavimo išsigąstame visai be reikalo, nes už klaidingus rodmenis gali būti atsakingas tik neteisingas matavimas. Ką reikėtų žinoti apie vaikų temperatūros matavimą? Pateikiame Jums keletą patarimų, kurie padės tinkamai pasiruošti ir tiksliau išmatuoti vaikelio kūno temperatūrą.

  • Pasvarstykite, dėl kokios priežasties vaikelis galimai karščiuoja? Galbūt jis per daug prirengtas? Galbūt aplinka labai karšta? O gal vaikelis perkaito saulėje? Jei įtariate, kad mažylis karščiuoja, pasistenkite suteikti jam ramybę ir bent kol kas nesiveskite jo į lauką.
  • Prieš matuodami temperatūrą pasistenkite, kad ir pats vaikas, ir termometras pabūtų toje pačioje aplinkoje bent 15-20 minučių. Geriausia temperatūrą matuoti vidinėse patalpose, kad matavimo nepaveiktų aplinkos sąlygos.
  • Prieš matuodami temperatūrą leiskite vaikui pabūti ramiau – tegul jis nebėgioja, nesportuoja, neatlieka jokios fizinės veiklos. Nepatariama prieš temperatūros matavimą vaiko maudyti karštoje vonioje ar duše. Prieš matuodami temperatūrą leiskite vaikui pabūti ramiau – tegul jis nebėgioja, nesportuoja, neatlieka jokios fizinės veiklos. Nepatariama prieš temperatūros matavimą vaiko maudyti karštoje vonioje ar duše.
  • Temperatūros matavimo metu vaikas neturi nei kalbėti, nei valgyti, nei gerti, nei verkti. Mažylis matavimo metu turėtų nejudėti. Tai ypač svarbu, kai matuojama bekontakčiu termometru. Kūdikis turėtų gulėti, o didesnis vaikas – ramiai stovėti. Jie reikia, vaiką galima švelniai prilaikyti, nes bet koks judesys gali paveikti matavimo rodmenis.
  • Prieš temperatūros matavimą nauju termometru būtina perskaityti jo naudojimo instrukciją. Kiekvienu atveju gali skirtis reikalinga matavimo trukmė, matavimo atstumas, matavimo vieta ir kitos ypatybės.
  • Bekontakčiu termometru turi būti matuojamas švarus, nesuprakaitavęs, kremu neteptas odos plotas. Geriausiai tinka kakta arba smilkininė sritis. Nuo matuojamo plotelio turi būti patraukti plaukai. Kai kuriais termometrais galima matuoti ausies būgnelio temperatūrą – teigiama, kad ten temperatūra kinta itin greitai.
  • Matuojant bekontakčiu termometru reikėtų vengti šilumą skleidžiančių šaltinių, nes tokie termometrai gali matuoti ir aplinkos bei skysčių temperatūrą.
  • Kiti termometrai gali būti naudojami pažastyje, burnoje, tiesiojoje žarnoje. Jie turi būti naudojami tik pagal paskirtį. Specialistai teigia, kad tiksliausia (bazinė) kūno temperatūra gali būti išmatuojama tiesiosios žarnos arba ausies būgnelio srityse.
  • Geriausia temperatūrą pamatuoti bent kelis kartus ir išvesti vidurkį. Skaičiai tarpusavyje neturėtų skirtis daugiau nei keliomis dešimtosiomis laipsnio, kitaip gali būti įtariama, kad matavimas atliekamas netaisyklingai.  

Trumpai apie vaikų karščiavimo ir skausmo malšinimą

Vaikų kūno temperatūra paprastai mažinama tuomet, kai ji viršija 38,5 – 39 laipsnius Celsijaus arba tuomet, kai vaikas jaučia diskomfortą. Svarbiausia stebėti, kad vaikui netrūktų skysčių, nes mažyliams paprastai pavojingas ne pats karščiavimas, o jo sukeliama dehidratacija.

Dažniausiai karščiavimo ir skausmo mažinimui vartojamas paracetamolis arba ibuprofenas (pavyzdžiui, Ibustar geriamoji suspensija vaikams). Šie vaistai negali būti vartojami vienu metu, tačiau, gydytojui leidus, jie gali būti vartojami pakaitomis tam tikrais laiko intervalais. Vaistai dozuojami pagal vaikų svorį ir tik specialiai tam skirtomis priemonėmis – taurelėmis, švirkštais, matavimo šaukšteliais. Didesni ir tabletę gebantys vaikai gali vartoti kietąsias farmacines formas.

Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų vaiko sveikatai.

Vaikų skausmas – sudėtinga sritis, kuri kelia daug nerimo ne tik pačiam vaikui, bet ir jo tėvams bei globėjams. Ir tik vyresnio amžiaus vaikas gali aiškiai pasakyti: „Mama, man skauda“. Šiame straipsnyje atsakysime į kelis svarbius klausimus apie vaikų skausmą.

Plačiau:

Mama, man skauda

0
+0 -0
  • vaikų karščiavimas
  • ibuprofenas
  • paracetamolis
  • vaikų karščiavimo gydymas
  • vaikų temperatūros matavimas
  • termometrai
  • vaikų temperatūros pakilimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *