10 įdomybių apie jūros kiaulytes ir jų priežiūrą

Kovo 10, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Jūrų kiaulytė (Cavia porcellus, domesticated guinea pig) – jūrų kiaulyčių (Caviidae) šeimai priklausantis gyvūnas. Tai vienas populiariausių namuose auginamų smulkiųjų graužikų, nes jos švelnios, mielos, nesudėtingai prižiūrimos, draugiškos, nedidelės. Žinoma, kad jūros kiaulytės kilusios ir Andų kalnų regiono (Pietų Amerikos žemyno), o Europoje jos kaip naminiai gyvūnai auginamos bene 500 metų, tačiau ypač stipriai išpopuliarėjo 20 amžiaus viduryje. Pateikiame 10 įdomybių apie šiuos gyvūnus, kurie gali būti puikus naminio gyvūno pasirinkimas, kai namie nesinori auginti nei šunų, nei kačių, nei roplių, nei žuvų, nei kitų gyvių.

  • Jūrų kiaulyčių pavadinimas nesusijęs nei su jūra, nei su kiaulėmis. Jos netgi bijo vandens, nors manoma, kad „jūra“ pavadinime atsirado dėl to, kad ši graužikų rūšis atkeliavo iš labai toli, kaip sekama pasakose: „iš už jūrų, iš už marių“. Gali būti, kad kiaulytėmis jos vadinamos dėl savo kūno formos ir skleidžiamų garsų.
  • Jūrų kiaulytės laikomos labai visliais gyvūnais. Jų nėštumas trunka šiek tiek ilgiau nei du kalendorinius mėnesius. Paprastai atvedama nuo vieno iki keturių jauniklių, kartais – daugiau.
  • Jūrų kiaulytė gali būti dresuojama. Ji sugeba išmokti keletą paprastų komandų ar įmantresnių triukų, pavyzdžiui, atbėgti, kai yra šaukiama vardu.
  • Jūrų kiaulytės maitinamos specialiu joms skirtu sausu maistu, tačiau jos gali graužti ir grūdus, daržoves, kietesnius vaisius. Pravers ir kietesni pagaliukai, medžio šakelės, mat jūrų kiaulytėms būtina galąstis greitai augančius dantis. Vandenį rekomenduojama keisti kasdien, o narvelis turi būti gerai vėdinamoje vietoje, pakankamai erdvus. Jūrų kiaulytėms nepatinka skersvėjai.
  • Jūrų kiaulytės yra gana bailios, nes jų genuose išlikę instinktai slėptis nuo plėšrūnų. Jos gali išsigąsti ryškesnės šviesos ar garsų. Jūrų kiaulytė bus dėkinga, jei savo erdviame narvelyje turės ir namelį, kuriame galėtų jaukiai prisiglausti tuomet, kai ko nors išsigąsta.
  • Šiuos mielus graužikus galima išleisti iš jų narvelių, kad jie pasilakstytų, tačiau būtina prižiūrėti, kad jūrų kiaulytės nenugraužtų kokio nors laido ar nepabėgtų per kokį nors plyšį. Taip pat reikia saugoti, kad jų nenuskriaustų vaikai ar nesužeistų kiti namuose laikomi gyvūnai – ir tai nebūtinai šunys ar katės. Nuskriausti jūrų kiaulytę gali net ir papūga. Lauke kiaulytes geriau vedžioti su specialiais pavadėliais, nes jos gali tiesiog pabėgti.
  • Jūrų kiaulytės gali suvalgyti savo išmatas. Vieni specialistai mano, kad tai visiškai normalu, kiti teigia, jog toks elgesys rodo, kad gyvūnėliui trūksta kokių nors maistinių medžiagų. Jei neramu, visuomet rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju. Jūrų kiaulytės labai prisiriša prie savo šeimininko ir gali tapti puikiomis draugėmis, padedančiomis kovoti su vienatve ir depresija.
  • Jūrų kiaulytės labai prisiriša prie savo šeimininko ir gali tapti puikiomis draugėmis, padedančiomis kovoti su vienatve ir depresija. Vienas iš prisirišimo ženklų – delnų laižymas. Jos sugeba pakelti nuotaiką, dažniausiai yra gerai nusiteikusios, labai draugiškos, mėgstančios pabūti ant delno ar tiesiog šalia. Bendrauja juokingai cypaudamos ar kalendamos dantukais. Savo šeimininką puikiai atpažįsta iš kvapo ir labai reikalauja dėmesio, vos tik jaučia, kad jis netoliese.
  • Aktyvios dienomis, o naktimis paprastai ramios, nes miega. Tai „dieniniai“ gyvūnai, todėl krebždėjimo naktį girdėtis neturėtų.
  • Jūrų kiaulyčių gyvenimo trukmė – apie 8 – 10 metų. Kai kurios gyvena 11-13 metų, tačiau jau gali būti netekusios tam tikrų savo pojūčių tiesiog dėl „gilios senatvės“. Šiaip jūrų kiaulytės negali pasigirti labai geru regėjimu, bet manoma, kad jos puikiai skiria spalvas.

    Vienas karščiausiai nagrinėjamų klausimų yra apie tai, ką geriau auginti – katę ar šunį. Nuomonės dažnai išsiskiria – katę turintys asmenys įnirtingai gina kates, o šunis auginantys žmonės – šunis. Sunkoka teisingai atsakyti į šį klausimą – juk augintinio pasirinkimas priklauso nuo daugybės dalykų, pavyzdžiui, ar žmogui reikia aktyvaus draugo, padedančio pajudėti, ar ramesnio augintinio, kuris susirango ant kelių, kai skaitoma mėgstamiausia knyga. Šį kartą pasidalinsime 6 priežastimis, kodėl verta auginti būtent kates.

    Plačiau:

    6 priežastys, kodėl verta auginti kates
+1
+1 -0
  • augintiniai
  • jūrų kiaulytė
  • naminiai gyvūnai
  • smulkieji graužikai
  • gyvūnų nauda sveikatai
  • Gyvūnai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *