8 būdai, kaip suvaldyti šlapimo nelaikymą

Rugsėjo 28, 2022
+2
+2 -0

Tyrimais nustatyta, kad bent pusė šlapimo nelaikymą patiriančių žmonių apie tai nekalba su sveikatos priežiūros specialistais. Tačiau nereikia jaustis nesmagiai. Jei turite nesandarią šlapimo pūslę, tikrai nesate vieni. Šlapimo pūslės pratekėjimas, arba šlapimo nelaikymas, pasireiškia įvairaus amžiaus moterims ir vyrams, nors dažniau pasitaiko vėlesniame amžiuje. Ir apie tai tikrai verta kalbėti, nes tai gali trukdyti mėgautis kasdieniu gyvenimu. Tad kaip suvaldyti šią problemą?

Dubens dugno raumenų pratimai

Gydytojas gali rekomenduoti dažnai atlikti šiuos pratimus, kad sustiprintumėte raumenis, padedančius kontroliuoti šlapinimąsi. Šios technikos, dar vadinamos Kėgelio pratimais, ypač veiksmingos esant stresiniam šlapimo nelaikymui.

Norėdami atlikti dubens dugno raumenų pratimus, įsivaizduokite, kad bandote sustabdyti šlapimo tekėjimą. Tada:

  • Įtempkite (sutraukite) raumenis, kuriuos naudojate norėdami sustabdyti šlapinimąsi, palaikykite juos 5 sekundes, tada 5 sekundes atpalaiduokite. Jei tai per sunku, pradėkite nuo 2 sekundžių sulaikymo ir 3 sekundžių atsipalaidavimo.
  • Vėliau įtempimus laikykite po 10 sekundžių.
  • Kiekvieną dieną siekite atlikti bent 3 serijas po 10 pakartojimų.
  • Kad padėtų nustatyti ir sutraukti tinkamus raumenis, gydytojas gali pasiūlyti jums dirbti su dubens dugno fizioterapeutu.

Atsikratykite viršsvorio

Antsvoris gali susilpninti dubens dugno raumenis ir sukelti šlapimo nelaikymą, nes riebalinis audinys spaudžia šlapimo pūslę. Simptomai gali pagerėti, o gal ir visiškai išnykti, jei numesite perteklinį svorį. Pasinaudokite sveiko svorio skaičiuokle ir pasitikrinkite, ar jūsų svoris atitinka jūsų ūgį.

Sumažinkite kofeino ir alkoholio kiekį

Kofeinas dirgina šlapimo pūslę ir gali apsunkinti šlapimo nelaikymą. Todėl nustokite gerti kavą arba pereikite prie kavos be kofeino. Kofeino taip pat yra: 

  • gazuotuose gėrimuose;
  • žaliojoje arbatoje;
  • energetiniuose gėrimuose;
  • karštame šokolade. 

Šių produktų vartojimą taip pat sumažinkite ir pakeiskite vandeniu bei žolelių ar vaisių arbatomis. Alkoholis irgi yra diuretikas, todėl dažniau šlapinatės. Alkoholio vartojimo sumažinimas gali padėti išvengti šlapimo nelaikymo simptomų.

Išmokite atidėti šlapinimąsi

Skubos slopinimas padeda suvaldyti stiprų norą šlapintis. Pavyzdžiui, galite pabandyti atitraukti dėmesį nuo minčių apie norą šlapintis, ilgai ir ramiai kvėpuoti, nejudėti ir suspausti dubens dugno raumenis.

Jei jaučiate norą eiti į tualetą, pasistenkite atidėti savo kelionę maždaug 5 minutėms. Pamažu atidėliokite šlapinimąsi vis labiau, kol tarp apsilankymų tualete praeis maždaug 3-4 valandos. Toliau pateikti patarimai gali padėti sėkmingiau treniruoti šlapimo pūslę:

  • Neskubėkite į tualetą, kai jaučiate poreikį šlapintis. Sėdėkite ramiai ir stenkitės kuo ilgiau išsilaikyti.
  • Venkite nesveikų įpročių eiti į tualetą “šiaip sau”.
  • Nukreipkite dėmesį galvodami apie ką nors kita.
  • Išbandykite atidėliojimo taktiką, pavyzdžiui, suspauskite kumščius arba sukryžiuokite kojas.
  • Praktikuokite dubens dugno pratimus, kad sustiprintumėte savo galią sulaikyti šlapimą.
  • Kasdien gerkite daug vandens, kad neužsikrėstumėte šlapimo takų infekcija.
  • Ribokite gėrimus, kurie skatina šlapinimąsi, pavyzdžiui, kavą, arbatą ir kitus kofeino turinčius gėrimus.

Laikykitės tualeto grafiko

Šlapinkitės prieš tai, kai jums prireiks, kad neįvyktų nelaimingas atsitikimas. Jei žinote, kad norisi kas 3 valandas, šlapinkitės kas 2,5 valandos. Jei tenka šlapintis per dažnai, stenkitės pailginti laiko tarpą tarp apsilankymų. Kad ši praktika, vadinama šlapimo pūslės treniravimu, būtų sėkmingesnė, derinkite ją su dubens dugno pratimais. Be to, nebijokite naudoti suaugusiems skirtas sauskelnes ar įklotus šlapimo nelaikantiesiems. Šias prekes galite rasti Sidabroje.

Vartokite pakankamai skysčių

Dehidratacija gali sukelti vidurių užkietėjimą arba šlapimo pūslės dirginimą. Kad išvengtumėte dehidratacijos:

  • Nelaukite, kol pajusite troškulį, kad galėtumėte atsigerti vandens.
  • Kasdien išgerkite iki 2 litrų (6-8 stiklinių) skysčių (geriausia vandens), nebent gydytojas patartų kitaip.
  • Daugiau skysčių gerkite karštu oru arba po sunkių fizinių pratimų.
  • Gerkite mažais gurkšneliais ir tolygiai paskirstykite gėrimus per visą dieną.
  • Vanduo yra geriausias skystis, padedantis išvengti dehidratacijos, tačiau kiti drėkinantys skysčiai gali būti vaisių sultys, arbata, kava, pienas ar sriuba. Kasdien ribokite gazuotų gėrimų, alkoholio, arbatos ir kavos vartojimą, nes jie gali sukelti šlapimo pūslės dirginimą.

Patikrinti, ar geriate pakankamai skysčių, galite pagal šlapimo spalvą. Tačiau atminkite, kad kai kurie vaistai, vitaminai ir maisto produktai gali turėti įtakos šlapimo spalvai.

  • Jei esate gerai hidratuotas, šlapimas turėtų būti šviesiai geltonas (išskyrus pirmąjį dienos šlapimą, kuris dažnai būna labiau koncentruotas). 
  • Tamsiai geltonos spalvos šlapimas gali reikšti, kad išgėrėte per mažai skysčių

Veskite šlapimo pūslės dienoraštį

Galite susikurti savo arba pasinaudoti šablonu ir užsirašyti datą, laiką, skubos lygį, nutekėjimų skaičių ir t. t. Tai gali būti puikus šaltinis, kai su gydytoju aptarsite gydymo galimybes.

Neįsitempkite tuštindamiesi

Tai gali susilpninti dubens dugno raumenis. Jei išmatos dažnai būna kietos arba joms išsituštinti reikia didelių pastangų, pasitarkite su gydytoju. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 65 metų ir vyresni žmonės, vidurių užkietėjimo gydymas pagerino ir kitus šlapinimosi simptomus, įskaitant dažnumą ir skubėjimą. Padidinus skaidulinių medžiagų kiekį maiste ir geriant pakankamai skysčių, galima išvengti vidurių užkietėjimo.

+2
+2 -0

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *