3 dažniausios dantų skausmo priežastys

Birželio 25, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+5
+5 -0

Šiandien daug kalbama apie meilę sau. Vienas iš meilės sau būdų – rūpinimasis savo sveikata. Jei iš karto sureaguojame į raumenų ar galvos skausmą, virškinimo sutrikimus, svaigulį ar nuotaikų kaitą, tuomet kodėl kartais gana ilgą laiką ignoruojame dantų jautrumą ir skausmą?

Bet koks dantų skausmas jau dažniausiai rodo, kad burnos ertmėje vyksta nepageidaujami procesai – ir nesvarbu, ar taip nutinka dėl tarp dantų įstrigusio maisto, kurį reikia pašalinti ar jau vystosi pulpos uždegimas. Ir pirmuoju, ir antruoju atveju reikėtų nedelsiant suklusti, kad „mažos dantų bėdelės“ netaptų kur kas didesnėmis bėdomis.

Pasirodo, kad dantų skausmą gali sukelti ne tik su burnos ertme susijusios priežastys, tačiau skausmas gali atsirasti ir dėl kitų ligų ar sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, ausų ar trišakio nervo uždegimų, migrenos ar juostinės pūslelinės. Vis dėlto dažniausiai dantis skauda dėl trijų pagrindinių priežasčių. Kokios jos?

1) Dantų ėduonis ir jo sukeliamos komplikacijos – tai  bene dažniausia priežastis, dėl kurios atsiranda mažesnio ar didesnio intensyvumo dantų skausmas. Kaip susiformuoja ėduonis arba kariesas? Ne paslaptis, kad burnos ertmėje gyvena daugybė bakterijų, kurios maitinasi cukrumi ir jį skaido. Cukraus skaidymo metu išskiriamos rūgštys, kurios labai kenkia danties paviršiui. Dantų emalis po truputėlį tirpsta, todėl dantis netenka savo normalių apsauginių ypatybių. Tuomet atsiranda puikios sąlygos formuotis dantų ėduoniui arba kariesui.

Iš pradžių matomos tik nedidelės dėmelės, panašios į paprasčiausią danties spalvos pakitimą, tačiau vėliau jau gali atsirasti ir nemalonių pojūčių, pavyzdžiui, nuo saldaus ar šalto maisto jaučiamas trumpalaikis danties gėlimas.  Jei dantų ėduonis negydomas, burnoje esančios bakterijos ir toliau tęsia savo „juodą darbą“. Pažeidžiami gilesni danties sluoksniai, pavyzdžiui, dentinas. Tuomet formuojasi dar gilesnės ertmės, dėl kurių skausmas tampa dar stipresnis.

Dėl ėduonies kylančio skausmo atsiradimą provokuoja šaltis ir karštis, kontaktas su kietu, saldžiu, rūgščiu maistu. Išskirtinis bruožas – skausmo laikinumas tik veikiant dirgikliui. Tarkime, skauda tol, kol kramtomas saldus maistas ar valgomi šalti ledai, o po to skausmas praeina. Todėl odontologas, atlikdamas šalčio testą, būtinai paklaus, kokio intensyvumo skausmas, kiek jis laiko tęsiasi ir kada jis stipriausias – veikiant dirgikliui, ar pasibaigus kontaktui su dirgikliu ir panašiai.

2) Danties pulpos uždegimas arba pulpitas – tai viena dažniausių ilgai negydomo dantų ėduonies pasekmių. Giliose kariozinėse ertmėse bakterijos ir toliau ardo maisto likučius, išskiria žalingas rūgštis ir ertmė gilėja tol, kol bakterijos pasiekia minkštąjį danties audinį, vadinamą pulpa arba danties „nervu“. Bakterinė infekcija patenka į danties vidų ir sukelia uždegimą.

Žinoma, mikroorganizmai į danties vidų gali patekti ne tik per karieso suformuotas ertmes, bet ir per įvairius danties įtrūkimus ar lūžius. Būna ir taip, kad pulpos uždegimas susiformuoja po netinkamo danties gydymo – tarkime, gydant dantų ėduonį į minkštuosius audinius patenka įvairių dirgiklių, todėl pulpos pažeidimas sukelia uždegimines reakcijas.

Pulpito metu jaučiamas skausmas išsiskiria savo stipriu intensyvumu, mat minkštajame dantų audinyje yra labai daug nervinių galūnėlių, kurios itin jautrios bet kokiems dirgikliams. Pulpos uždegimui būdingas skausmas susijęs su savaimine pradžia, plitimu per visą žandikaulį ar net į kitas galvos bei kaklo sritis. Didžiausias skausmo intensyvumas dažniausiai kamuoja naktimis. Be to, skausmą paskatinti gali šaltas, karštas, saldus, kietas maistas ir kiti cheminiai, mechaniniai bei terminiai dirgikliai, tačiau šis skausmas, priešingai nei dėl ėduonies atsiradęs skausmas, savaime nepraeina – jis tęsiasi ilgai ir gali būti itin varginantis. Dažniausiai prireikia kanalų gydymo, tačiau ne visi pacientai reaguoja net ir į tokius stiprius skausmus – pulpos uždegimas šiek tiek palaukus gali „nurimti“ ir tapti lėtinės formos. anties pulpos uždegimas arba pulpitas – tai viena dažniausių ilgai negydomo dantų ėduonies pasekmių. Giliose kariozinėse ertmėse bakterijos ir toliau ardo maisto likučius, išskiria žalingas rūgštis ir ertmė gilėja tol, kol bakterijos pasiekia minkštąjį danties audinį, vadinamą pulpa. Bakterinė infekcija patenka į danties vidų ir sukelia uždegimą.

3) Danties pūlinys – tai bene dažniausia tinkamai negydyto danties pulpos uždegimo pasekmė. Dantis po pulpos uždegimo tampa „nebegyvas“, tačiau jame ir toliau vyksta uždegiminiai procesai, kurių metu gali susidaryti ypatingu skausmingumu pasižymintis danties pūlinys.

Ūminiam pūlinio išsivystymui būdingas labai stiprus, plėšiantis, pulsuojantis skausmas, danties paslankumas ir „iškėlimas“. Pajutus tokį skausmą, dauguma žmonių jau norom nenorom kreipiasi į odontologus, tačiau būna ir tokių atvejų, kai formuojasi lėtinės eigos pūlinys. Jo metu gali būti jaučiamas gana nestiprus ir nesunkiai pakeliamas skausmas, labiau panašus į maudimą, tačiau procesas gali paūmėti tuomet, kai žmogus suserga kokia nors liga, peršąla, šiek tiek nusilpsta jo natūrali imuninės sistemos apsauga ir panašiai. Beje, tokie paūmėjimai neretai aplanko pačiu netinkamiausiu metu, pavyzdžiui, slidinėjant kalnuose. Tokio skausmo geriau neignoruoti, nes danties pūlinys yra rimtos infekcijos šaltinis burnoje, galintis prisidėti net prie kelių dantų netekimo, osteomielito ir kitų komplikacijų išsivystymo.

Ką daryti?

Svarbiausia nedelsti ir dėmesį atkreipti net ir į trumpalaikį, nežymų ar tik į maudimą panašų danties skausmą, nes būtent jis jau gali rodyti, kad organizmui reikia pagalbos. Kur kas lengviau greitai ir nesudėtingai užgydyti mažą kariozinę ertmę, nei šalinti sunkius danties pūlinio, kuris gali sukelti net osteomielitą, padarinius. Visuomet geriau pasitarti su savo gydytoju odontologu, o kol laukiate vizito, numalšinti nesunkų ir vidutinio sunkumo dantų skausmą gali padėti deksketoprofenas, kuris yra veiklioji vaistinio preparato Dolmen medžiaga.

Dolmen yra nesteroidinis priešuždegiminis vaistas, kurio galima įsigyti be recepto. Dolmen yra greitai veikiantis ir veiksmingas skausmą malšinantis vaistas, kuriuo simptomiškai gydomas lengvas ir vidutinio stiprumo skausmas, pavyzdžiui, ūmus kaulų ir raumenų skausmas. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Plačiau:

+5
+5 -0
  • kaip numalšinti dantų skausmą
  • dantų skausmo priežastys
  • Dantys
  • dantų skausmas
  • kariesas
  • ėduonis
  • pūlinys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *