Kokios dažniausios vaikų viduriavimo priežastys?

Rugsėjo 29, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Vaikų viduriavimas – viena dažniausiai tėvelius išgąsdinančių sveikatos bėdų. Kokios įprasčiausios ūminio arba lėtinio viduriavimo priežastys ir ką tokiu atveju daryti?

Kada jau galima įtarti viduriavimą?

Sakoma, kad vaikas viduriuoja tuomet, kai jis skystai arba pusiau skystai tuštinasi mažiausiai 3 kartus per 12 valandų. Taigi svarbu ne tik tai, kaip dažnai tuštinamasi, bet ir tai, kokia forma tuštinamasi. Juk būna ir taip, kad vaikas pasituština net ir 5 kartus per dieną – jei išmatos normalios formos, be jokių pastebimų priemaišų, tuomet nerimauti nereikia.

Be to, svarbu įvertinti, kaip atrodo išmatos – ar jose be suvirškinto maisto nėra kraujo siūlelių, gleivių, spalvos pakitimų ar kitų neįprastų priemaišų, pavyzdžiui, pūlių.

Kokios dažniausios vaikų viduriavimo priežastys?

Bene dažniausia vaikų viduriavimo priežastis – ūminė virusinė infekcija. Dažniausiai vaikų viduriavimą sukelia rotavirusai, tačiau gali pasitaikyti ir kitų virusinių infekcijų. Žiemos sezonu gana greitai ir lengvai plinta norovirusinė infekcija, dar vadinama žiemos vėmimo liga. Jos metu vaikai ne tik vemia, bet ir viduriuoja vandeningomis išmatomis.

Ūminis vaikų viduriavimas gali būti ženklas, kad vaikas apsinuodijo maistu. Apsinuodijimų maistu tikimybę didina netinkama ir nehigieniška maisto ruoša, nepakankamas maisto nuplovimas ir nehigieniškos jo pateikimo sąlygos. Dažniausiai apsinuodijama maiste esančiais toksinais, mikrobais ir pan.

Ūminį vaikų viduriavimą gali sukelti ir bakterinės infekcijos. Dažniau bakterinės kilmės žarnyno infekcijas sukelia salmonelės, žarnyno lazdelės, šigelės, kompilobakterijos ir kt.

Šiandien vis aktualesnės tampa maisto alergijos. Alergiškų vaikų daugėja, todėl ir dėl alergijų maistui atsirandančių viduriavimų pasitaiko dažniau. Pastebėta, kad viduriavimas tokiu atveju pasireiškia per keletą valandų nuo alergenų turinčio maisto suvalgymo, tad labai svarbu stebėti, ką vaikas suvalgė ir kaip jis po to jautėsi. Gal jis alergiškas dažniausiems alergenams – kviečiams, kiaušiniams ir pienui?

Vaikų organizmas sutvertas taip, kad viduriavimas yra vienas iš greičiausių būdų pranešti apie tai, kad kažkas negerai. Gydytojai pastebi, kad ūminis viduriavimas gali prasidėti tuomet, kai vaikas serga kitomis infekcijomis. Dažniau viduriuojama sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ar vidurinės ausies uždegimu. Svarbu įvertinti, kaip atrodo išmatos – ar jose be suvirškinto maisto nėra kraujo siūlelių, gleivių, spalvos pakitimų ar kitų neįprastų priemaišų, pavyzdžiui, pūlių.

Tuo tarpu lėtinį viduriavimą gali sukelti daugybė kitų priežasčių. Dažniau pasitaikančios yra šios: uždegiminės žarnyno ligos, žarnyno parazitai, dirgliosios žarnos sindromas ir kt.

Lėtinis viduriavimas gali kamuoti dėl vaiko jaučiamo streso, pavyzdžiui, pakeitus darželį, pradėjus eiti į mokyklą, patiriant sunkių išgyvenimų.

Lėtinį viduriavimą gali sukelti ir netaisyklinga mityba, kai per daug geriama saldžių gėrimų su sintetiniais saldikliais. Kita lėtinio viduriavimo priežastis – piktnaudžiaujama vaisių sultimis iš pakelių ar valgoma per daug skaidulinio ar sunkiai virškinamo maisto, kurio vaiko virškinamas traktas tiesiog nesugeba apdoroti.

Kas padeda sustabdyti vaikų viduriavimą?

Pirmiausia būtina stengtis, kad vaikas neprarastų pernelyg daug skysčių. Maži vaikai dehidratacijai itin jautrūs, tad jei pastebima, kad sunkiai viduriuoja kūdikis arba mažas vaikas, geriau nelaukti ir kreiptis į gydytoją.

Pateiksime keletą natūralių priemonių, kurios gali padėti sustabdyti vaikų viduriavimą:

  • Viduriavimą stabdo mėlynių uogų arbata. Taip pat galima valgyti šviežias, šaldytas arba džiovintas mėlynes.
  • Jei vaikas neatsisako valgyti, jam galima duoti ryžių arba džiūvėsėlių. Mažesniems vaikams galima duoti ryžių nuoviro.
  • Tiks ramunėlių žiedų, aviečių lapų,  miškinių sidabražolių žolės arbatos (jei viduriuoja didesnis vaikas). 

Dehidratacijos išvengti padės reguliarus ir dažnas negazuoto šaltinio vandens gurkšnojimas. Skysčių ir elektrolitų balansą atstatyti padės specialūs miltelių mišiniai, kurių galima įsigyti vaistinėje. Viduriuojančiam vaikui gali būti naudingi ir probiotikai – sukurta netgi tokių, kurie viduriuojant itin veiksmingi. Būtina dar kartą pabrėžti: jei vaikas labai stipriai vemia ir viduriuoja ir tai tęsiasi ilgiau nei 12 – 24 valandas, tuomet geriau nelaukti ir kreiptis į gydytoją. Dėl kūdikių ir mažų vaikų viduriavimo su gydytoju būtina pasitarti visuomet.

Vaikų kosulys – vienas dažniausių skundų, dėl kurių kreipiamasi į šeimos gydytojus. Pristatome 10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį.

Plačiau:

10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį

0
+0 -0
  • Vaikų ligos
  • Vaikų viduriavimas
  • Dehidratacija
  • Viduriavimas
  • vaikas viduriuoja
  • skysčių netekimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *