Gastroenteritas

+4
+6 -2

Gastroenteritas – tai virškinamojo trakto uždegimas, pasireiškiantis viduriavimu ir vėmimu, bet gali pasitaikyti ir kitų simptomų, tokių kaip pilvo skausmas ar karščiavimas.

Dažniausia gastroenterito priežastis – virusinė ar bakterinė infekcija. Ja gali būti apsikrečiama nuo sergančio ar sukelėją nešiojančio žmogaus, per užterštą vandenį ar maistą, per neplautas rankas pasinaudojus tualetu ar pakeitus vystyklus. 

Visa gausybė įvairių virusų ir bakterijų gali sukelti gastroenteritą, bet dažniausiai tai  būna rotovirusai arba norovirusai. Kiek rečiau šį susirgimą nulemia E.coli, Salmonella arba Campylobacter bakterijos. Daug rečiau gastroenteritą sukelia kiti parazitai, pavyzdžiui giardijos arba kriptosporidijos. Jomis galima apsikrėsti geriant užterštą vandenį arba maudantis užkrėstuose baseinuose. Nebūdingi, bet taip pat galimi būdai susirgti gastroenteritu yra: apsinuodijimas sunkiaisiais metalais, labai rūgštaus maisto vartojimas, toksinai, randami kai kuriose jūros gėrybėse, kai kurie vaistai (antibiotikai, antacidai, laisvinamieji, chemoterapiniai preparatai). 

Gastroenteritas. Simptomai

Pagrindiniai gastroenterito simptomai yra vėmimas ir viduriavimas.

Susirgimo pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių, reiškiančių skrandžio ir plonojo žarnyno uždegimą (gastro+enteritas). Gastritas pasireiškia pykinimu, vėmimu, skrandžio skausmu. Enteritui yra būdingas vandeningas gausus viduriavimas. Susirgimą dažnai lygi galvos skausmai, karščiavimas, raumenų skausmai.

Priklausomai nuo to, kas sukėlė ligą, gali būti ir kitų simptomų. Pavyzdžiui, gastroenteritui, sukeltam bakterijų šigelių, taip pat būdingi kolito (storojo žarnyno uždegimo) požymiai: skausmingas noras tuštintis, gleivingos ar kraujingos išmatos.

 

Pavojingas požymis, sergant gastroenteritu, yra dehidratacija. Ji pasireiškia odos ir gleivinių sausumu, galvos svaigimu, sausu liežuviu su baltu apnašu, stipriu troškuliu, pagreitėjusiu širdies plakimo dažniu, sumažėjusiu šlapimo kiekiu. Tokia būsena yra ypač pavojinga vaikams, nes jų kūno masė ir skysčių kiekis organizme ir taip yra nedideli, tad keletą kartą išvėmus ar suviduriavus, skysčių balansas organizme greitai sutrinka. Negydoma dehidratacija gali sukelti traukulius ar komą. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *