Dažniausios dantų skausmo priežastys

Gruodžio 10, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Dantų skausmas – vienas įkyriausių ir sunkiausiai pakeliamų pojūčių. Be to, jis dažnai užklumpa gana netikėtai – naktį, savaitgalį ar per atostogas. Tokiu atveju tenka palaukti vizito pas odontologą ir rasti būdų, galinčių palengvinti tą laukimą. Kas dažniausiai sukelia dantų skausmą? Kas galėtų padėti numalšinti šį nemalonų pojūtį, kol laukiama vizito pas gydytoją odontologą? Koks vaistas veikia itin greitai ir efektyviai? Apie tai ir dar daugiau skaitykite šiame straipsnyje.

Dantų ėduonis

Viena įprasčiausių ir dažniausiai pasitaikančių dantų skausmo priežasčių – dantų kariesas arba ėduonis. Tai procesas, kuris išsivysto dėl bakterijų poveikio dantų apnašose. Dantų apnašos – tai labai tinkama terpė bakterijoms augti ir daugintis, tad prasta dantų higiena, saldus maistas yra pagrindiniai rizikos faktoriai, skatinantys dantų ėduonies atsiradimą. Žalingos bakterijos kaupiasi būtent šiose apnašose ir išskiria danties emalį ardančias rūgštis. Dėl rūgšties poveikio dantų paviršiniame sluoksnyje (emalyje) susiformuoja dėmės, o vėliau – ertmės. Vienas iš įprastesnių karieso požymių yra danties jautrumas šilumai, saldumui, šalčiui, prisilietimui, rūgštumui ir pan. Jei ši danties ertmė negydoma, tuomet bakterijos skverbiasi vis giliau ir pažeidžia kitus danties sluoksnius – dėl to kyla tik dar stipresnis skausmas.

Danties nervo uždegimas

Pulpitas arba danties nervo uždegimas – tai dažniausia danties karieso arba ėduonies komplikacija. Kuo labiau gilėja kariozinė ertmė, tuo gilesni danties audiniai pažeidžiami. Infekcija pasiekia taip vadinamą „danties nervą“ arba pulpą. Tuomet prasideda pulpos uždegimas arba pulpitas. Pulpitui būdingi požymiai yra didelė ertmė dantyje, stiprus skausmas, kylantis dirginant šią ertmę. Danties nervo uždegimui taip pat būdingas vidutinio sunkumo arba stiprus ir savaime užeinantis pulsuojančio pobūdžio skausmas, labai stiprus danties jautrumas ryškiems skoniams, prisilietimui ir temperatūrų pokyčiams. Blogiausia tai, kad stiprus arba vidutinio stiprumo skausmas linkęs užeiti ramybės būsenoje, dažniausiai naktimis ar paryčiais.

Dantų pūlinys

Jei pulpitas negydomas, jis gali komplikuotis dantų pūliniu. Jam būdingas ypatingai stiprus, plėšiančio pobūdžio, miegoti neleidžiantis skausmas, pažeistos vietos patinimas ir t.t. Dantų pūlinio atveju būtina skubi pagalba, nes skausmas sukelia dideles kančias, o pavėluotas gydymas gali nulemti kur kas rimtesnių komplikacijų išsivystymą.  Juk dantys visai arti mūsų smegenų, akių ir kitų svarbių organų, ar ne?

Protiniai dantys

Skausmą gali sukelti ir nepilnai išdygę dantys. Dažniausiai taip nutinka su protiniais dantimis. Šie dantys ne visuomet atlieka savo funkciją ir jie gali trukdyti kramtyti, didinti dantenų ligų tikimybę. Neišdygus protiniams dantims neretai susidaro dantenų klostės, kuriose ypatingai mėgsta kauptis bakterijos, todėl nuolat pasikartoja skausmingi uždegimai. Jei dantys išdygę nepilnai arba iš viso neišdygę/ pilnai nesusiformavę, tuomet tokius dantis geriausia šalinti – tai padeda išvengti pasikartojančio skausmo ir diskomforto, jaučiamo galinėje žandikaulio dalyje. Dantų skausmai gali atsirasti ir dėl smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ir raumenų sutrikimų. Vienas iš įprastesnių karieso požymių yra danties jautrumas šilumai, saldumui, šalčiui, prisilietimui, rūgštumui ir pan. Jei ši danties ertmė negydoma, tuomet bakterijos skverbiasi vis giliau ir pažeidžia kitus danties sluoksnius – dėl to kyla tik dar stipresnis skausmas.

Dantų įskilimai, nuskilimai, traumos

Skausmą gali sukelti ir įvairūs dantų pažeidimai. Dantys gali įskilti ar nuskilti dėl traumos, per kieto maisto, naktinio griežimo ir pan. Būdingas požymis – didesnis danties jautrumas saldžiam arba rūgščiam maistui, temperatūrų pasikeitimui, kontaktui kramtymo metu. Net ir akimi nematomi įskilimai jau pažeidžia danties vientisumą ir labai didina rimtesnių komplikacijų tikimybę, todėl reikėtų atkreipti dėmesį net ir į menką ir savaime praeinantį dantų skausmą. Tai gali būti požymis, kad burnos ertmėje vyksta nepageidaujami procesai, kuriems geriau užbėgti už akių, ar ne? Niekuomet nereikėtų ignoruoti nuskilusių plombų – tai reiškia, kad dantis tapo pažeidžiamesnis ir mažiau atsparus įvairiems pažeidimams. Geriau nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą.

Dantenų uždegiminės ligos

Dantis gali skaudėti ne tik dėl pačių dantų pažeidimų, bet ir dėl dantenų uždegimo. Dažniausia minkštųjų audinių uždegimo priežastis yra bakterinės apnašos, kuriose vyksta neigiami procesai. Tai lėtinė infekcija, kurios metu paveikiamos dantenos ir pažeidžiami aplink dantį esantys kietieji audiniai. Gana specifinis požymis – dantenų kraujavimas. Taip pat gali pasireikšti jautrumas šaltam ar karštam dirgikliui. Jei dantenų uždegimas negydomas, ilgainiui galima netekti net ir gana sveikų dantų, nes dantenų uždegimas didina dantų paslankumo ir jų iškritimo tikimybę. Nenumokite ranka į skausmingas, jautrias ir kraujuojančias dantenas – apsilankykite pas odontologą, kol dar nevėlu.

Kitos priežastys

Kartais dantų skausmas susijęs net ne su burnos ertmėje vykstančiais pakitimais. Vertėtų žinoti, kad dantų skausmas gali informuoti ir apie kitas ligas ir sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, sinusitą (prienosinių ančių uždegimą), migreną (stiprų, priepuolinio pobūdžio galvos skausmą), otitą (vidurinės ausies uždegimą), miokardo infarktą, virusines infekcijas, trišakio nervo uždegimą, seilių liaukų ligas, cukrinį diabetą ir kt. Taip yra dėl to, kad dantis įnervuojanys nervai siekia ir kitas organizmo struktūras. Pavyzdžiui, pašalinus tonziles, dar kurį laiką gali gana stipriai skaudėti ne tik gerklę, bet ir dantis ir ausis.

Greita pagalba nuo ūmaus dantų skausmo

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – bene efektyviausias ir greičiausias būdas, padedantis laikinai malšinti silpną ir vidutinį ūminį dantų skausmą. Vaistus reikėtų vartoti per burną, o ne dėti ant skaudančios vietos (taip galima padaryti tik dar daugiau žalos ir taip pažeistoms dantenoms). Tam puikiai tiks deksketoprofenas, kurio savo sudėtyje turi Dolmen 25 mg plėvele dengtos tabletės. Dolmen yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis būtent vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei (NVNU). Dolmen vartojamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Jeigu per 3-4 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtinai kreipkitės į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Dantų skausmas – tai nusiskundimas, dėl kurio dažniausiai kreipiamasi į gydytojus odontologus. Specialistai vis dar trūkčioja pečiais ir patys savęs klausia, kodėl kai kurie pacientai taip ilgai ignoruoja dantų skausmą ir laukia, kol nebelieka nieko kito, kaip tik pažeisto danties ar net keleto jų pašalinimas.

Plačiau:

3 dantų skausmo gydymo klaidos

0
+0 -0
  • dantų skausmo gydymas
  • dantų skausmo priežastys
  • dantų skausmo malšinimas
  • kaip malšinti skausmą
  • odontologas
  • Dantys
  • dantų skausmo požymiai
  • Skausmas
  • dantų skausmas
  • dantų priežiūra
  • ūminis skausmas
  • burnos higiena

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *