15 dalykų apie mėnesines, kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris (1 dalis)

Gegužės 12, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Sukurta pačių įvairiausių mitų apie mėnesines. Moterims peršama daug klaidingos informacijos, pavyzdžiui, kad mėnesinių ciklas turi trukti būtinai 28 dienas (ir ne kitaip) arba tai, kad skausmingos mėnesinės yra visiškai normalu ir į tai visai nebūtina kreipti dėmesio. Pristatome 5 pirmuosius punktus apie mėnesines, kuriuos naudinga žinoti kiekvienai vaisingo amžiaus moteriai.

  • Kiek laiko trunka mėnesinės?

Mėnesinės vidutiniškai trunka apie 5 dienas, tačiau normalu ir tai, kai jos trunka 3-4 arba 6-7 dienas. Trumpiau trunkantis nereguliarius arba ilgiau trunkantis labai gausus kraujavimas jau gali rodyti tam tikras patologijas, todėl būtina apie tai pasikalbėti su gydytoju ginekologu. Reguliarios ir normalų laiko tarpą trunkančios mėnesinės – vienas iš geros moters sveikatos rodiklių ir, priešingai, nereguliarios, ne vienodą laiko tarpą trunkančios, tai išnykstančios, tai vėl atsirandančios mėnesinės gali pranešti apie tam tikrus sveikatos sutrikimus. Paprastai mėnesinių ciklas susireguliuoja per 6-12 mėnesių nuo pirmųjų mėnesinių, tačiau būtent nuo tada atsiranda didžiausia cikliško mėnesinių skausmo pasireiškimo tikimybė.

  • Kiek laiko trunka mėnesinių ciklas?

Mėnesinių ciklas vidutiniškai trunka apie 28 dienas. 4 savaitės yra auksinis standartas, tačiau ciklas gali trukti ir tris, ir net penkias savaites. Tai visiškai normalu, jei moteris jaučiasi gerai ir mėnesinės atsiranda panašios trukmės ciklu. Mėnesinių reguliarumą padeda sekti kalendoriaus žymėjimas (dabar sukurta įvairių patogių mobiliųjų programėlių). Apie nereguliarias mėnesines būtinai turėtų žinoti gydytojas ginekologas. Mėnesinių ciklas vidutiniškai trunka apie 28 dienas. 4 savaitės yra auksinis standartas, tačiau ciklas gali trukti ir tris, ir net penkias savaites.

  • Kodėl skauda per mėnesines?

Manoma, kad mėnesinių skausmai kyla dėl spazminių gimdos susitraukimų ir audiniuose besiformuojančios išemijos, kai gimdos raumeniui pradeda trūkti deguonies ir kyla uždegiminiai procesai. Teigiama, kad skausmo intensyvumas gali būti susijęs su didesne uždegiminių mediatorių (prostaglandinų) koncentracija organizme, stangresniais negimdžiusių moterų audiniais, emocinės kilmės priežastimis. Pirminė dismenorėja (mėnesinių skausmas) nesusijęs su jokia ginekologine patologija, o štai antrinė dismenorėja jau siejama su tam tikrais susirgimais. Itin dažnai pasitaiko endometriozės sukeliami skausmai, kai gimdos audiniai pradeda vešėti už savo ribų, kyla uždegiminio pobūdžio skausmai, būdingas gausus kraujavimas ir kiti nemalonūs simptomai.

  • Ar skausmas per mėnesines – tai normalus reiškinys?

Pats skausmas per mėnesines gali būti įvairaus intensyvumo. Tai laikoma normaliu reiškiniu, kol skausmas nepradeda trukdyti normaliam moters gyvenimui. Pasirodo, kad mažiausiai 60-70 procentų vaisingo amžiaus moterų (ir net iki 90 procentų dar negimdžiusių jaunų moterų) kas mėnesį kenčia mažesnio arba didesnio intensyvumo skausmus, o apie 10 procentų moterų šie skausmai ir kiti nemalonūs simptomai tokie stiprūs, kad jos tampa nedarbingos, todėl tenka koreguoti savo dienos planus, atsisakyti malonių dalykų ir t.t. Tai jau nėra normalu, todėl reikėtų ieškoti ne tik skausmo priežasčių, bet ir jo gydymo galimybių.

  • Ką daryti, jei mėnesinių skausmas trukdo normaliam gyvenimui?

Tokiu atveju būtinas mėnesinių skausmo gydymas – pirmo pasirinkimo vaistiniai preparatai yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Dolmen – vienas tokių vaistų, kurio sudėtyje yra veiksmingai ir greitai veikiančio deksketoprofeno. Dolmen yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis būtent vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei (NVNU). Dolmen vartojamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Jeigu per 3-4 dienas savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtina kreiptis į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Sukurta pačių įvairiausių mitų apie mėnesines. Moterims peršama daug klaidingos informacijos, pavyzdžiui, kad per mėnesines moteris labai nešvari, todėl reikia daug ir dažnai praustis muilu arba tai, kad gausios mėnesinės nėra joks sveikatos sutrikimas ir į tai dėmesio kreipti nebūtina. Pristatome dar 5 punktus apie mėnesines, kuriuos naudinga žinoti kiekvienai vaisingo amžiaus moteriai. Juk tai svarbi gyvenimo dalis, todėl ir tuo laikotarpiu būtina savimi skrupulingai rūpintis.

Plačiau:

15 dalykų apie mėnesines, kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris (3 dalis)

0
+0 -0
  • moters sveikata
  • faktai apie mėnesines
  • mėnesinių skausmas
  • mėnesinių skausmo gydymas
  • NVNU
  • mėnesinės

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *